« سرود» هنر انقلابی است/ اختتامیه طرح ملی « هوای تازه»

سوادکوه - معاون فرهنگی و هنری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: سرود هنری متعلق به انقلاب بوده که در شکل گیری جریان ها نقش اساسی داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید سعادتی بعدازظهر پنجشنبه در مراسم اختتامیه طرح ملی "هوای تازه" در اردوگاه شهدای خرماکلا در شهرستان سوادکوه، با بیان اینکه گاهی افراد نعمت‌هایی را که دارند، نمی‌بینند، خاطرنشان کرد: امروز دشمنان نظام دست به دست هم داده‌اند تا ما فراموش کنیم در هوای تازه انقلاب اسلامی تنفس می‌کنیم و اگر در بلاد کفر یا در دوره غفلت تاریخی به دنیا می‌آمدیم، شاید مسیر زندگی‌مان این نبود و از این رو باید قدر موقعیت خود را بدانیم.

معاون فرهنگی و هنری ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، با اشاره به دوران پیش از انقلاب و با بیان اینکه دورانی که به دلیل نبود بستر و امکانات، بسیاری از استعدادهای ما دفن می‌شد گذشت، افزود: حتی تاسیس مدارسی مانند دارالفنون شکارگاه‌هایی برای شکار استعدادهای ایرانی و بیرون بردن آنها از کشور بوده است.

وی با بیان اینکه اگر دیروز انقلاب از خیابان انقلاب شروع شد، گفت: امروز اما به برکت خون شهدا و تلاش شما، صدا و پیام انقلاب تا چند متری کاخ سفید و حتی خود کاخ سفید رفته است و با رفتن به هر نقطه از جهان، می‌توان دید که پیام انقلاب صادر شده و دولتمردان مجبورند این پیام را بشنوند که اگر نشنوند به سرنوشت شاه، صدام و حسنی مبارک دچار خواهند شد.

سعادتی سرود را در امتداد راه زینب در کربلا دانست و گفت: امروز آنها که می‌خواهند در کربلا، انقلاب و دوران دفاع مقدس بوده باشند، بدانند که جبهه‌ای که اکنون در آن هستند کمتر از آن جبهه‌ها نیست و جبهه امروز پیچیده و با معادلات سخت است و شما جوانان و نوجوانان باید این فضا را درک کرده و موقعیت خود را پیدا کنید.

وی یکی از دستاوردهای انقلاب را صدور انقلاب دانست و افزود: یک بچه مسجدی نباید فقط به فکر محله خود باشد و باید برای کل کشور و فراتر از مرزها بیاندیشد که زمینه آن اکنون فراهم شده است و با این ارتباط ذهن شما باید فراتر از مرزها رفته و مرزهای اعتقادی را در بر بگیرد.

سعادتی از جمله پیش شرط‌های تولید یک اثر را شناخت دنیا برشمرد و با بیان اینکه در دنیای ارتباطی امروز، عرضه بیش از تقاضا شده، گفت: این بدان معنا است که مخاطب قدرت انتخاب دارد و انتخاب‌های امروز کمتر از ثانیه است و انسان در انتخاب دو فعل مشابه به سمت فعلی می‌رود که کم‌زحمت و با کیفیت باشد و در دنیای سرود نیز وضع به همین منوال است.

وی با بیان اینکه برای انجام یک کار خوب نیازمند سن ۵۰ و ۶۰ سال نیستیم، نمونه‌ی این مدعا را دفاع مقدس عنوان کرد و افزود: دفاع مقدس با همین ۱۳ ساله‌ها انجام شد و حسن باقری، مغز متفکر جنگ تنها ۲۱ سال داشت و اینها در برابر ژنرال‌های عراقی پیروز شدند.

سعادتی با بیان اینکه از نظر انقلاب، نظریه هنر برای هنر منسوخ است، هنر را ابزاری برای بیان مقصود دانست و با اشاره به اینکه سرود، هنری متعلق به انقلاب و برای مضامین انقلاب بود، افزود: تنها هنری که در شکل‌گیری انقلاب اسلامی نقش داشته، پیشتاز بوده و جریان‌های خاصی را شکل داد سرود بود و در دوران دفاع مقدس نیز با یک سرود یک لشگر تشکیل می‌شد.

وی از جمله دلایل اولویت‌دهی به سرود در کانون مساجد، به تربیت‌کننده بودن سرود، وجود روح حماسی در آن و هنر ترکیبی بودن اشاره کرد و گفت: انسجام‌بخش جریان انقلاب اسلامی و حزب‌الله لبنان سروده بوده است، برخی از هنرها آدمی را به سمت عزلت می‌کشاند اما سرود آدمی را کاملا در دل جامعه می‌برد و یک هنر جمعی است.

معاون فرهنگی و هنری ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور با اشاره به رخنه عقاید غربی در تربیت، به کاریکاتوری شدن و آکواریومی شدن تربیت‌ها اشاره کرد و افزود: در این نوع تربیت‌ها فرد تنها یک مهارتش رشد کرده و باقی مهارت‌ها از میان می‌رود و در تربیت آکواریومی نیز فرد برای ورود به جامعه آماده نشده است، اما سرود امری است تربیتی که بسیاری از جانب پرورش می‌دهد و فرد را وارد جامعه می‌کند.

وی از دیگر دلایل اولویت هنر سرود در کانون به ترکیبی بودن آن اشاره کرد و افزود: در سرود می‌توان پنج هنر از هفت هنر را هم‌زمان داشت و اگر این هنر با فضای مجازی و اینترنت جمع شود، غوغایی به پا خواهد کرد.

سعادتی با اشاره به کتاب نظرات رهبری درباره موسیقی و سرود و با بیان اینکه برخی از روی غفلت و برخی برنامه‌ریزی شده، سعی در لجن مال کردن موسیقی دارند، هدف این افراد را کنار گذاشته شدن موسیقی به طور کل یا استفاده بدل موسیقی برشمرد و گفت: جوانان باید جریان اصلی سرود را سکانداری کنند تا به این مراحل نرسد.

کد خبر 4688156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =