رسانه ها نقش آفرینی گسترده‌ای در بهبود وضعیت محیط زیست کشور دارند

اصفهان - مدیرکل محیط زیست اصفهان گفت: رسانه ها نقش آفرینی بسیار گسترده‌ای را در بهبود وضعیت محیط زیست کشور دارند اما پرداختن به مسایل محیط زیستی هنوز در اولویت برخی رسانه ها قرار نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی محیط زیست استان اصفهان ایرج حشمتی اظهار داشت: اختصاص یک روز به نام خبرنگار، آن هم در روز شهادت یکی از خبرنگاران کشور در مزارشریف، یادآور این نکته است که کار خبرنگاری تا پای جان نیز می تواند هزینه بر باشد و این رسالت بزرگ خبرنگاران را دو چندان می کند. 

وی افزود: اگر خبررسانی از رویدادهای محیط زیستی را به عنوان یکی از روش های بسیار مهم درگسترش فرهنگ زیست محیطی، ایجاد حس مسئولیت اجتماعی و انگیزش در جامعه برای مشارکت همگانی در حفاظت از محیط زیست به شمار بیاوریم، رسانه مداران اعم از خبرنگاران، عکاسان خبری و مدیران رسانه های علاقه مند به فعالیت در این حوزه می توانند نقش آفرینی بسیار گسترده ای را در بهبود وضعیت محیط زیست استان و کشور ایفا کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تاکید کرد:به واسطه تجربه سالها کار در سازمان حفاظت محیط زیست کشور، با چهره های خبری و فعالان رسانه ای این حوزه آشنا هستم و همواره در جلسات و نشست ها شاهد بوده ام که خبرنگاران چطور با عشق و علاقه اظهار نظر می کنند و با نگرانی، پیگیر مطالبات زیست محیطی مردم هستند.

وی اضافه کرد: دشواری های کار خبرنگاران برای ما وقتی نمایان تر می شود که علاوه بر سختی کار این گروه از مشکلات معیشتی خاص آنان نیز آگاه باشیم.

پرداختن به مسایل محیط زیست هنوز در اولویت برخی رسانه‌ها قرار نگرفته است

حشمتی با بیان اینکه متاسفانه در برخی از رسانه های ما مسئله حیاتی محیط زیست که به عنوان دومین موضوع مهم جهانی پس از امنیت به شمار می رود، هنوز در اولویت قرار نگرفته است، گفت: در چنین فضایی عملاً همه بار بر دوش خبرنگارانی است که در میان تنگناهای موجود و علاقه شخصی به محیط زیست همچنان مشفقانه و مشتاقانه به تولیدات رسانه ای خود در این زمینه می پردازند.

 وی با تاکید بر اینکه برخی از فعالان رسانه ای، خبرنگاران و روزنامه نگاران درحوزه محیط زیست نیز خود، کنشگر و فعال محیط زیست بوده اند، ابراز داشت: این مطلب بدان معناست که خبرنگاران ابتدا به عنوان یک شهروند مطالبه گر و دغدغه مند، وارد این عرصه شده اند و وقتی احساس کرده اند به ابزار قدرتمند تری نیاز دارند، خود آستین بالا زده و وارد کار رسانه ای شده اند، امری که در دیگر حوزه های خبری، کمتر مشاهده می شود.

خبرنگاران دغدغه مند محیط زیست با دقت کار مدیران را رصد کنند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان تصریح کرد: این اتفاق باعث شده که بسیاری از خبرنگاران محیط زیست اشراف و تسلط بسیار خوبی بر جزئیات داشته باشند و اخبار خلاف واقع یا بزرگ نمایی شده را نپذیرند و با دقت بیشتری کار مدیران را رصد کنند.

 وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت حوزه محیط زیست و اینکه برخی از اخبار مطرح شده به ویژه در پایگاه های خبری و شبکه های اجتماعی پرمخاطب می تواند باعث نگرانی افکار عمومی شود، لازم است فعالان محیط زیست که تحت عنوان تشکل های مردم نهاد تلاش می کنند در حوزه خبر رسانی محیط زیست هم آموزش ببینند تا به نحوه تولید خبر، بازنشر، اثرگذاری و جریان سازی مثبت آگاهی بیشتری بیابند و از انتشار خبرهایی که به نگرانی و ایجاد حساسیت در حوزه محیط زیست می انجامد پیشگیری نموده و تلاش رسانه ای آنان آثار نامطلوبی برجای نگذارد.

مدیران به جای پنهانکاری، ارتباط و تعامل محترمانه با اصحاب رسانه را تقویت کنند

حشمتی تاکید کرد:  مدیران و مسئولان رسانه باید  با درک این نکته که خبرنگاران حرفه ای و اخلاق مدار می توانند به عنوان ناظران اجتماعی و شتاب دهنده های اقدامات مثبت به کمک محیط زیست بیایند باید به جای پنهانکاری یا عدم شفافیت، بهتر است ارتباط و تعامل محترمانه، دوسویه و مبتنی بر رسالت های اخلاقی و حرفه ای را با این قشر بسیار ارزشمند جامعه تقویت کنند، امری که بدون تردید برای تلطیف فضای ارتباطی و کمک به محیط زیست استان و کشور بسیار اثربخش خواهد بود.

کد خبر 4688240

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =