فعالیت های انسانی و زمین شناسی از علل عمده نوسانات دریای خزر است

گرگان- مدیرمرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر به نوسانات خزر اشاره کرد و گفت: فعالیت های زمین شناختی و انسانی و ویژگی های هیدروکلیماتولوژیکی سبب برخی از نوسانات در خزر است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید معصومه بنی هاشمی پیش از ظهر شنبه در نشست تخصصی دریای خزر اظهارکرد: ایران ۸۶۵ کیلومتر از مرز دریایی خزر بهره مند و طولانی ترین مرز خزر در کشور قزاقستان با هزار و ۷۰۰ کیلومتر واقع شده است.

وی با بیان این که خزر در حد میانی با عمق متوسط ۲۰۸ متر قرار گرفته است، افزود: شوری آب کم دریایی خزر شیرین سازی آن را مورد توجه قرار داده است.

بنی هاشمی با اشاره به اینکه ذخایر گاز، نفت و خطوط انتقال و ترانزیت کالا از دیگر مزایای خزر است، گفت: خزر به سه بخش شمالی، جنوبی و مرکزی تقسیم شده و بخش شمالی با توپوگرافی خاص بستر کم عمق دارد و نسبت به نوسانات دریا حساس است.

وی ادامه داد: بخش جنوبی با میانگین عمق ۳۰۰ متر بیشترین قسمت را به خود اختصاص داده است.

بنی هاشمی اضافه کرد: از نظر وسعت دریای خزر یک و نیم برابر خلیج فارس بوده و در سطح تراز منفی ۳۷ نسبت به خلیج فارس است.

وی اظهارکرد: حوزه آبریز دریا وسعت زیادی دارد و ۹ برابر پهنه دریایی خزر است. سفیدرود، هراز، گل رود و چالوس بیشترین سهم آب ورودی به دریای خزر را دارند.

بنی هاشمی به نوسانات خزر اشاره کرد و آن ها را به دسته های زمین شناختی، فعالیت های انسانی و ویژگی های هیدروکلیماتولوژیکی تقسیم کرد.

وی همچنین به سه عامل ورودی خزر اشاره کرد و گفت: آبدهی رودخانه ها به دریا (حدود ۳۰۰ میلیارد مترمکعب)، بارش بر پهنه آبی دریا (حدود ۲۲۱ میلی متر در سال) و جریان زیرزمینی در این قسمت موثر هستند.

بنی هاشمی همچنین بیان کرد: خروجی دریا هم به عواملی چون تبخیر (حدود ۳۰۰ میلیارد مترمکعب از سطح دریا)، افزایش دمای سطح آب و جریان آب به خلیج قره بغاز بستگی دارد.

وی به کاهش سطح آب در سنوات گذشته اشاره کرد و توضیح داد: در حال حاضر روند کاهش کند شده و از دلایل آن کاهش آبدهی و افزایش دما را می توان برشمرد.

بنی هاشمی همچنین به بهره وری اقتصادی توسط دیگر کشورها از خزر خبر داد و گفت: برخی از مسائل مانند شور شدن آبخوان ها، غرقاب شدن چاه های نفتی، تغییر شکل مصب رودخانه از مهم ترین نگرانی ها در این زمینه است.

کد خبر 4688957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =