رسانه ها انتقال فرهنگ بر اساس هویت ایرانی اسلامی را اصل بدانند

همدان - مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان گفت: دقت در انتقال فرهنگ بر اساس هویت ایرانی- اسلامی باید مد نظر رسانه‌ها باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد پورداود بعدازظهر شنبه در آیین تجلیل از خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش استان همدان با اشاره به نقش رسانه در فرهنگ سازی اظهار داشت: فرهنگ و ارتباطات در روابط، همزیست و در عمل انفکاک ناپذیرند چراکه هر رفتار و عمل فرهنگی رویدادی ارتباطی است و هر کنش ارتباطی رویدادی فرهنگی محسوب می شود.

وی رسانه را دروازه ای خواند که از طریق آن فرهنگ به افراد منتقل می شود و عنوان کرد: دقت در انتقال فرهنگ بر اساس هویت ایرانی- اسلامی باید مد نظر رسانه ها باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با اشاره به اینکه فرهنگ از 6 لایه مجزا و در عین حال مرتبط با یکدیگر تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: 3 لایه نخست هسته فرهنگ و 3 لایه بُعد پوسته آن را تشکیل می دهند.

پورداود گفت: لایه نخست (باورها) به معنای نظام جهان بینی اعتقادات و نوع نگرش به خدا، انسان و جهان است، لایه دوم (اندیشه ها) به معنای بایدها و نبایدهاست و لایه سوم هنجار ها به معنای الگوی رفتاری برآمده از ارزش هاست.

وی لایه چهارم را نهادها و اسطوره ها شامل سرود، پرچم، مشاهیر، شخصیت علمی، فرهنگی و دینی یک کشور ذکر کرد و افزود: لایه پنجم آیین ها، آداب و رسوم رفتار های اجتماعی را شکل می دهد که منجر به جامعه پذیری می شود و لایه ششم را فن آوری ها، مهارت ها و نوآوری ها تشکیل می دهد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان اضافه کرد: رسانه نمی تواند در سه لایه نخست تحول و تغییر ایجاد کند، بلکه بیشتر تلاش دارد از رهگذر اندیشه پردازی، ارزش گذاری و هنجارسازی به تعمیق و تثبیت باورها، ارزش ها و هنجار ها در فرایند تعلیم و تربیت اجتماعی مبادرت ورزد.

پورداود افزود: رسانه از قابلیت ایجاد تحول در پوسته فرهنگ شامل نهادها، اسطوره ها، آیین ها، رسوم و فن آوری ها از رهگذر نهاد سازی، جامعه پذیری و الگوسازی رفتاری برخوردار است.

پورداود گفت: با توجه به تأثیر فن آوری ها، ابداع ها، ابتکارات، نوآوری ها و مهارت ها بر کنش های فرهنگی و اجتماعی، رسانه ها قابلیت آن را دارند که به الگو سازی و نوآوری رفتاری بپردازند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با تأکید بر اینکه رسانه ها در مورد هسته فرهنگ شامل باورها، ارزش ها، و هنجارها از توان تعلیمی و تثبیتی در فرهنگ سازی برخوردارند، افزود: این در حالی است در مورد پوسته فرهنگ شامل نمادها، آیین ها و فن آورها دارای توان تغییر رفتار اجتماعی و تحول الگوهای اجتماعی هستند.

پورداود گفت: کار خبرنگاران و اصحاب رسانه به عنوان نیروی تأثیرگذار در فرایند آموزشی می توانند ضمن تثبیت افکار، اعتقادات، اصول، معانی، ارزش ها و اخلاقیات، موجبات اصلاح در نگرش عمومی نسبت به سنت ها و رسوم اجتماعی، روند و رویه تفریح و کار، رفتارها، ابداعات، دانش ها، ابزار ها، فن آوری ها، مهارت ها، سبک زندگی زبان هنر، قوانین، نمادها، و نهاد اجتماعی را فراهم آورند.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان همدان نیز گفت: ارتباط آموزش‌ و پرورش با رسانه ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

مهرداد حمزه با اشاره به جایگاه آموزش و پرورش و با بیان اینکه رسانه ها نگاه ویژه ای به این نهاد دارند، افزود: آموزش و پرورش یک خانواده بسیار بزرگ است و ارتباط آن با رسانه بسیار حائز اهمیت است.

وی با تأکید بر ظرفیت های ارزشمند دستگاه تعلیم وتربیت در حوزه رسانه، خاطرنشان کرد: اقداماتی چون راه اندازی ایستگاه مطبوعات در مدارس می تواند به فرهنگ سازی روزنامه خوانی در بین فرهنگیان و دانش آموزان کمک کند.

کد خبر 4689600

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =