۵۰۰ هزار دانش آموز اتباع بیگانه در ایران تحصیل می کنند

رفسنجان - سرپرست معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر قریب به نیم میلیون دانش آموزا اتباع بیگانه در کشورمان را تحت پوشش داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، رضوان حکیم زاده ظهر شنبه در مراسم افتتاح مرکز پیش دبستانی افاغنه در مهمانشهر رفسنجان اظهار داشت: این روز را به اسم عدالت آموزشی و حقوق کودک نامگذاری می کنم از اینکه نوآوزان اتباع و ایرانی دورهم جمع شده اند و روز خوب برابری و برداری برگرفته از دین مبین اسلام است را شاهدیم.

وی با بیان اینکه علیرغم تحریم های ظالمانه ای که بر کشور ما روا داشته اند آنچه که داشتیم با مهمانانمان تقسیم کرده ایم، افزود: در معاونت بین الملل آموزش که اهتمام به بحث نوآموزان پیش دبستان داشتند قریب به نیم میلیون دانش آموز اتباع بیگانه را پوشش دادیم.

وی ادامه داد: بنا بر تأکید رهبری مبنی بر برابری فرصت های آموزشی برای کودکانی از کشورهای دیگر به ویژه اتباع افغانستانی که در ایران زندگی می کنند، ما بدون کمک های بین المللی این زمینه را برای فراگیری علم و دانش برای اتباع فراهم کرده ایم.

سرپرست معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: جا دارد سازمان های بین المللی و دولت افغانستان بیش از پیش به این موضوع دقت داشته باشند. همه مقامات افغانستان که در چند سال پیش با آنها ملاقات کرده ام اعلام کردند که ایران بدون تبلیغات و بدون ادعا این فرصت گرانبها را برای فرزندان ما ایجاد کرده است.

حکیم زاده عنوان داشت: برای تعلیم ۵۰۰ هزار دانش آموز تعداد ۱۰ هزار معلم در آموزش و پرورش کشور نیاز بود در حالی که آموزش و پرورش ایران مجوز استخدام حتی یک نفر را نگرفته است.

وی ادامه داد: برای این دانش آموزان تعداد بسیاری کلاس آموزشی نیاز بود با توجه به اینکه امکانات زیادی برای ایجاد کلاس های جدید می خواستیم ولی معلمان و مدیران وزارت آموزش و پرورش با ایثار خود زمینه فراگیری هر دانش آموز اتباع بیگانه را فراهم آورده اند.

سرپرست معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: در این زمینه ما خوشحالیم که توجه به تعالیم دین اسلام را داریم و حق آموزش را مثل حق نفس کشیدن حق طبیعی هر کودک می دانیم و آموزش برای هر فرد  سرمایه گذاری برای یک جامعه است.

حکیم زاده یادآور شد: امید که در برداشتن  گام دوم، علاوه بر فرصت دسترسی به آموزش طوری با این افراد تعامل کنیم که اگر زمانی تمام امور دنیا به دستشان افتاد ایرانی و یا غیرایرانی؛ از ما بزرگترها پیام محبت و عدالت و عدم تبعیض را دریافت کرده باشند در این صورت این مدیران آینده با ما و دیگران به خوبی و نیکی رفتار خواهند کرد.

وی سرمایه گذاری بر روی آموزش و پرورش را سرمایه گذاری بر روی آینده بشریت دانست و گفت: این اقدام ارزشمند رفسنجان را که پیشگام در برقراری عدالت آموزشی است را به فال نیک می گیریم و امیدواریم به یک الگوتبدیل شود.

سرپرست معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک روز ۱۷ مرداد روز خبرنگار اظهار کرد: جمهوری اسلامی از جهت بین المللی مظلوم واقع شده در حالی که کشورهای همسایه ما کارهای کوچکی که انجام می دهند متعدد این را از طریق رسانه ها تبلیغ می کنند اما متأسفانه در کنار تحریم های ظالمانه ای که بر علیه ایران روا شده است ما تعداد انبوه فرزندان اتباع بیگانه را در مدارس درس در کنار دانش آموزان خود داریم و این سکوت رسانه ای را داریم.

کد خبر 4689661

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =