افزایش ۴۰ هزار تنی تولید گوشت قرمز

قائم مقام سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه پیش بینی می شود ضریب خوداتکایی گوشت قرمز در پایان برنامه ششم به ۹۵ درصد برسد، گفت: تولید گوشت در بخش عشایر طی ۵ سال ۴۰هزارتن افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، شاهپور علایی مقدم امروز در نشستی خبریبا بیان اینکه جمعیت عشایر کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هستند، اظهار داشت: عشایر کشور شامل ۲۱۳ هزار خانوار و در ۵۹ درصد سرزمین جغرافیایی کشور پراکنده هستند که شامل بیش از ۳۴ میلیون هکتار از مراتع کشور می شود.

به گفته علایی مقدم ۲۴ میلیون رأس انواع دام در اختیار عشایر کشور است و از ۸۶۰ هزار تن نیاز کشور به گوشت، ۲۰۰ هزار تن آن توسط عشایر تأمین می شود.

قائم مقام سازمان امور عشایر کشور تصریح کرد: به عبارتی هر یک نفر عشایر، گوشت ۱۶ نفر را در کشور تأمین می کند.

علایی مقدم با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد معیشت عشایر وابسته به مرتع و دام است، خاطرنشان کرد: ما طرح زنجیره تولید گوشت قرمز را در یک افق ۵ ساله (از ۹۳ تا ۹۸) در سازمان امور عشایر تعریف کردیم و تمام الزامات این طرح نیز ایجاد شد. بر این اساس قرار بود تولید گوشت قرمز از ۱۵۰ هزار تن به ۱۹۰ هزار تن برسد و برای رسیدن به این هدف، انتقال یافته های علمی به عشایر و ارائه تسهیلات به آنان الزامی بود.

وی ادامه داد: بر  این اساس طی ۵ سال ۱۴۰۰ میلیارد تومان انواع تسهیلات در اختیار بخش عشایر قرار گرفت و ما توانستیم طی ۵ سال تولید گوشت قرمز بخش عشایر را ۴۰ هزار تن افزایش دهیم.

قیمت دام زنده طی روزهای آینده کاهش می یابد

این مقام مسئول در سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه در ایام عید قربان، قیمت دام زنده با جهش مواجه بوده است، گفت: در استان تهران بخش عشایری در ۳۵ غرفه و ۵۰ هزار رأس دام عرضه کرده ضمن اینکه قیمت دام زنده بین ۴۲ تا ۴۷ هزار تومان بوده است اما در سایر استان ها، قیمت از این میزان پائین تر بوده است و پیش بینی ما این است که در هفته های آینده نرخ دام زنده کاهش پیدا کند و به ۳۷ تا ۴۲ هزار تومان برسد.

علایی مقدم درباره علل بالا بودن قیمت تمام شده تولید گوشت در کشور افزود: این مسئله به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها قیمت نهاده های دامی است که تابع قیمت ارز است. در طول ۲۰ روز گذشته قیمت نهاده های دامی نسبت به ماه های قبل از ثبات خوبی برخوردار بوده و پیش بینی ما این است که با بهبود وضعیت ارز، قیمت گوشت نیز در هفته های آینده کاهش پیدا کند.

پیش بینی افزایش ضریب خوداتکایی گوشت قرمز به ۹۵ درصد

وی با بیان اینکه سالانه حدود ۱۵۰ هزار تن گوشت وارد کشور می شود، گفت: بحث خودکفایی در گوشت قرمز به مولفه های مختلفی از جمله مصرف سرانه، فشار بر مراتع، تأمین نهاده ها، جلوگیری از خروج دام زنده و گوشت از کشور بستگی دارد.

علایی مقدم با بیان اینکه ضریب تبدیل علوفه به گوشت در کشور بهبود پیدا کرده است، ادامه داد: در گذشته ۱۲ کیلوگرم علوفه برای یک کیلوگرم افزایش وزن دام مورد استفاده قرار می گرفت. در حال حاضر این عدد را به ۷ کیلوگرم علوفه رساندیم. همچنین دوره پروار بندی نیز از حدود ۴ ماه به ۱۲۰ روز کاهش پیدا کرده است.

به گفته این مقام مسئول، می توانیم تا پایان برنامه ششم ضریب خوداتکایی گوشت قرمز را به ۹۵ درصد برسانیم.

خسارت ۳۷ میلیارد تومانی سیل به ایل راه ها و سرپناه های دام

علایی مقدم با اشاره به اینکه اطلس ایل راه های کشور را سال گذشته نهایی کرده ایم، گفت: در ۴ استان ایلام، لرستان، گلستان و خوزستان سیل به زیرساخت ها، خسارت جدی وارد کرده بود و با پیگیری هایی که انجام دادیم هفته گذشته مصوب شد پرداخت خسارات و مرمت و بازسازی ایل راه ها به سرعت آغاز شود.

وی با بیان اینکه خسارت جانی و خسارت به دام ها در بخش عشایر قابل توجه نبود، تصریح کرد: ۳۷ میلیارد تومان خسارت سیل به ایل راه ها و سرپناه های دام برآورد شده که ۲۰ درصد این خسارت توسط خود سازمان تأمین و عملیات اجرایی آن آغاز شد. باقی نیز از محل سامانه سجاد و اعتباراتی که به ما ارائه می شود، پرداخت خواهد شد ضمن اینکه برخی از کمک ها نیز هم برای دام سنگین و هم سبک، بلاعوض خواهد بود.

تا پایان سال ۹۸، شاخص برخورداری عشایر از آب سالم به ۷۴ درصد می رسد

قائم مقام سازمان امور عشایر تأکید کرد: با عنایت ویژه مقام معظم رهبری در قانون بودجه ۹۸ در بحث آب رسانی توجه ویژه ای به عشایر کشور شد. بر این اساس ۱۵۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی برای آبرسانی مناطق روستایی اختصاص یافته بود که از این محل ۲۰۲ میلیارد تومان برای آب رسانی مناطق عشایری اختصاص پیدا کرد.

علایی مقدم افزود: بر این اساس ۲۸۰ پروژه آب رسانی در سال ۹۸ برای عشایر اجرا می شود که شاخص برخورداری عشایر از آب سالم در حال حاضر ۵۴ درصد است و تا پایان ۹۸ این رقم به ۷۴ درصد خواهد رسید.

جابجایی دام های عشایر با دفترچه و کارت هوشمند

وی درباره قاچاق دام های عشایر از کشور، اظهار داشت: ۲۳ میلیون رأس دام سبک در بخش عشایر داریم که در مناطق مرزی و مراتع حضور دارند و بحث قاچاق با توجه به اینکه کشورهای همسایه خواهان تأمین گوشت از دام های ایرانی هستند و همچنین با توجه به قیمت های داخل و خارج، غیر قابل انکار است.

علایی مقدم تصریح کرد: براساس مصوبه هیئت وزیران دستورالعمل حمل و نگهداری دام از شهریور ماه سال ۹۸ باید با دفترچه و سپس با کارت هوشمند انجام شود.

وی توضیح داد: در فاز اول جابجایی دام ها با دفترچه هایی که توسط تشکل ها و اتحادیه های ما صادر شده و هم اکنون در اختیار عشایر است، انجام می شود و در فاز دوم که از آبان و آذر ماه شروع می شود، برای عشایر توسط تشکل های مذکور، کارت هوشمند صادر خواهد شد و آنها باید جابجایی دام ها را با این کارت ها انجام دهند که با این حساب، قاچاق دام به راحتی امکان پذیر نخواهد بود.

برگزاری چهارمین نمایشگاه توانمندی های عشایر در کشور

قائم مقام سازمان امور عشایر با اشاره به برگزاری چهارمین نمایشگاه توانمندی های عشایر گفت: این نمایشگاه با حمایت معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری از ۲۴ تا ۲۷ مردادماه در محل دائمی نمایشگاه های تهران برگزار می شود و نتایج تسهیلات ارزان قیمتی که از محل صندوق توسعه ملی ستاد مدیریت بحران و فرماندهی اقتصاد مقاومتی در اختیار عشایر قرار گرفته، در این نمایشگاه به نمایش در می آید.

کد خبر 4691420

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =