راه‌اندازی حلقه‌های سعدی‌خوانی در مراکز فرهنگی‌هنری ضرورت دارد

دامغان - استاد دانشگاه تربیت مدرس تهران با بیان اینکه راه‌اندازی حلقه‌های سعدی‌خوانی در مراکز فرهنگی‌هنری ضرورت دارد، گفت: باید جوانان را با دنیای ادبیات فارسی بیشتر آشنا کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن ذوالفقاری در نشست سعدی‌خوانی با عنوان «از گلستان من ببر ورقی» در مرکز فرهنگی‌هنری شماره یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دامغان همزمان با ظهر سه شنبه با بیان اینکه شاه‌نامه‌ فردوسی و گلستان سعدی نمایندگان زبان و ادب پارسی هستند، تاکید کرد: آثار ادبی در درازمدت بر مخاطب اثر می‌گذارد و خوانش حکایات گلستان، گنجینه‌ واژگان مخاطب را افزایش می‌دهد و در آینده نقش و تأثیر خود را ایفا می‌کند از سوی دیگر سعدی، استاد ایجاز و کوتاه‌نویسی بوده که این موضوع بیانگر نخستین هنر ادبی این شاعر بزرگ است.

وی افزود: امروز باید نشست‌های گلستان‌خوانی از حالت ابتکاری خارج و در قالب حلقه‌های سعدی‌خوانی در مراکز فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری سراسر کشور راه‌اندازی شود تا هم به اخلاق‌مدار شدن نسل آینده و هم ارتقای مهارت‌های زبانی آن‌ها کمک کند.

میزان نفوذ گلستان سعدی در خارج از کشور

این استاد دانشگاه با بیان اینکه می‌بایست مفاخر کشور به نوجوانان شناساند، تاکید کرد: خواندن گلستان سعدی که شامل ۱۸۰ حکایت کوتاه است به خواننده کمک می‌کند تا در جملات کوتاه، مفهوم مطلب را بیان کند.

ذوالفقاری گفت: اگر گذشته‌ها را مرور کنیم می‌بینیم نسل گذشته با سعدی انس داشته و با او زندگی می‌کردند؛ اما امروزه گلستان و بوستان سعدی صرفاً به‌عنوان یک کتاب در کنار هزاران کتاب در کتابخانه‌ها قرار گرفته یا نسل جدید در کتاب‌های درسی با گلستان سعدی آشنا شده‌اند از سوی دیگر باید گفت کتاب گلستان ۸۰۰ سال بعد از سعدی وارد مکتب‌خانه‌ها شد و اساتیدی مانند استاد محمدرضا شفیعی‌کدکنی و همه‌ کسانی‌که در نظام مکتب درس خواندند برای آموزش جدی زبان فارسی، گلستان‌خوانی را آغاز می‌کردند.

وی هم‌چنین با اشاره به سفر ابن‌خلدون به چین، ۸۰ سال بعد از سعدی و خوانش حکایات گلستان از سوی ملاحان، یادآور شد: حکایات سعدی تا چین، هند و ترکیه نفوذ داشته و علاوه بر این، مورد استقبال اروپاییان نیز قرار گرفته‌است.

در این نشست، از مجموع ۱۸۰ عضو شرکت‌کننده در کارگاه سعدی‌خوانی، ۳۵ عضو در قالب پرده‌خوانی، حکایت‌خوانی، نقالی، شعرخوانی، نمایش خلاق، تک‌نوازی و هم‌نوازی موسیقی و...، به اجرای برنامه پرداختند.

کد خبر 4691472

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =