پایگاه اطفاء حریق ویژه مراتع و جنگل در مجن شاهرود ایجاد شد

شاهرود- رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه پایگاه اطفاء حریق مردمی در محل آتش‌نشانی شهر مجن ایجاد شد، گفت: این اقدام در راستای کاهش خسارات‌ آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها صورت گرفته است.

محمد رضا کشاورزیان در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه پایگاه اطفاء حریق مردمی در محل آتش‌نشانی شهر مجن ایجاد شد، ابراز داشت: با توجه به اینکه علت اصلی آتش‌سوزی‌ها عوامل انسانی است لذا با در نظر گرفتن سطحی بودن آتش‌سوزی‌ها، برای خاموش کردن این نوع آتش‌ها بایست از آب‌وخاک موجود در مراتع استفاده کرد.

وی بابیان اینکه تشکیل اکیپ اطفاء حریق در بخش‌ها و روستاهای نزدیک مراتع با کمک گرفتن از توان مردمی و افراد بومی ضروری است، افزود: هر چه سطح آگاهی نیروهای بومی بیشتر و امکانات لازم برای اطفای حریق در دسترس قرار گیرد باعث کاهش خسارات‌ها خواهد شد.

رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود در ادامه ابراز داشت: پایگاه اطفاء حریق مردمی تاسیس و در مرحله نخست تجهیزاتی شامل دستگاه فلکسی‌بک و آتش کوب و بیل و شن‌کش و ظرف آب ۱۰ لیتری را در اختیار دارد که باوجود این پایگاه مردمی هماهنگی و ساماندهی نیروهای مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد در عملیات‌های اطفاء حریق جنگل‌ها و مراتع بهتر و بیشتر شود و خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی‌ها به حداقل می‌رسد.

کشاورزیان مهم‌ترین اقدامات در بحث پیش‌گیری و مقابله با آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌های شهرستان فرهنگ‌سازی و آموزش مردم به ویژه جوامع محلی دانست و تصریح کرد: با همکاری‌ها، دلسوزی و کمک سازمان‌های مردم‌نهاد در این راستا گام‌های موثری را بر خواهیم داشت.

وی با اشاره به این‌که اداره منابع طبیعی شاهرود حمایت‌های خود را از این حرکت ارزشمند دریغ نخواهد کرد، افزود: موضوع کاشت یا حفاظت از درخت و جنگل در آموزه‌های دینی ما از اهمیت بالایی برخوردار است و تلاش در راستای حمایت از آن جزو وظایف اصلی ما و همه نهادها و جوامع محلی محسوب می‌شود.

کد خبر 4691555

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =