سازمان های مردم نهاد فرصت ساز خدمت به جامعه هستند

همدان - سازمان های مردم نهاد علاوه بر نقش اثرخود خود در ارتقا سرمایه های اجتماعی جامعه و ایجاد نشاط اجتماعی در کنار دولت فرصت ساز خدمت به جامعه هستند.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها؛ *اسدالله ربانی مهر: سازمان‌های مردم‌ نهاد مجموعه ها و گروههایی متشکل از افراد علاقمند و دارای احساس مسئولیت هستند که برای رسیدن به یک هدف مشخص به‌صورت داوطلبانه در گروه های مختلف سنی و در یک ساختار مشخص، قانونی و منسجم و فارغ از سیستم دولتی به فعالیت‌ می‌پردازند.

سازمان‌های مردم‌نهاد مجموعه های خودجوشی هستند که فراتر از  نگاه های سیاسی و بیشتر بر اساس انجام وظیفه و احساس مسئولیت در راستای تحقق اهداف خیرخواهانه و ارتقا مسائل فرهنگی و اجتماعی تلاش می کنند.

یکی از کارکردهای مؤثر و مشخص سازمان‌های مردم‌نهاد، تعامل و ارتباط با بدنه جامعه است و معمولا تشکل ها چون مردمی هستند ارتباط خوبی با مردم دارند و بهتر مسائل و مشکلات مردم را درک می کنند و به همین علت جایگاه ویژه ای بین مردم دارند.

از همه مهمتر اینکه در فضای فعلی جامعه که موضوع سرمایه های اجتماعی از اهمیت ویژه ای برخوردار است سازمان های مردم نهاد به خوبی می توانند در جهت ارتقا سرمایه های اجتماعی جامعه و ایجاد نشاط اجتماعی تاثیرگذار باشند کمااینکخ باید این حقیقت را پذیرفت که سازمان های مردم نهاد می توانند در کنار دولت فرصتی برای خدمت به جامعه باشند.

کشورهای توسعه یافته در سال های اخیر تلاش کرده اند  بخش های اجتماعی و فرهنگی جامعه را از حالت دولتی بودن خارج کنند و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی را در جهت مشارکت بیشتر به مردم و سازمان های مردم نهاد واگذارکنند که اتفاقا موفق هم بوده اند و امروز ما هم باید بستری را فراهم کنیم تا زمینه مشارکت اجتماعی مردم و تشکل ها فراهم شود تا به این واسطه گامی در جهت افزایش سرمایه های اجتماعی برداریم.

* کارشناس ارشد مدیریت بین الملل

کد خبر 4691801

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =