ضرورت تربیت پیش نماز برای مساجدی که امام جماعت ندارند

مشهد - نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات ما این است که بعضی از مساجد ما امام جماعت ندارند و پیش نماز سازی از مسائل مهمی است که باید روی آن کار شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، سید احمد علم الهدی ظهر چهارشنبه در دیدار با مسئولان امور مساجد که به بهانه روز جهانی مساجد در محل حسینیه نماینده ولی فقیه در مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات ما این است که بعضی از مساجد ما امام جماعت ندارند و پیش نماز سازی از مسائل مهمی است که باید روی آن کار شود.

وی افزود: امروز پس از ۴۰ سال از گذشت انقلاب اسلامی هنوز کاری برای مساجد انجام نشده است جز اینکه برخی اقدامات وضعیت مساجد را بدتر نیز کرده است. در جریان مرکزیت مدیریت مساجد هنر ما این بوده است که توانسته ایم برخی از درگیری ها را حذف کنیم و در حقیقت کار عملی خوبی انجام نشده است. 

امام جمعه مشهد تصریح کرد: مساجد در نظام ولایی ما همواره پایگاه هایی آزاد بوده اند به طوریکه با نگاهی دقیق تر متوجه وجود نوعی تعارض در مساجد می شویم چراکه مساجد از طرفی امام محور هستند و از طرف دیگر مردم محور یعنی ترکیبی از فرد محوری و مردم محوری در مسجد وجود دارد و این یک تضاد را به وجود می آورد. 

اگر چهره مردمی مسجد را حذف کنیم، ارزش آن از بین می رود و اگر هم امام محوری آن را حذف کنیم از ارزش الهی دینی تهی می شود. 

وی  گفت: طرح منطقه بندی مساجد از جمله طرح های بسیار خوبی است که برای مدیریت پراکندگی نیروها در سطح مساجد لازم بود اما باید توجه کنیم که این منطقه بندی بر اساس آنچه که در بسیج وجود دارد، در مساجد جواب گو نیست. 

علم‌الهدی در خصوص سند تحول مساجد، خاطر نشان کرد: مهم تر از طرح تحول، اجرا این طرح است. اگر این طرح با نظام تعامل گری همراه شود، نتایج مثبتی خواهد داشت. 

امام جمعه مشهد با تاکید بر اینکه مدیریت مساجد کار بسیار سختی است، افزود:  بیشترین مشکلات  مساجد در مسئله هماهنگ سازی ایده ها، آرمان ها و مخصوصا منویات مقام معظم رهبری ایجاد می شود. 

وی ادامه داد: حرکت تشکیلاتی مساجد از یک هسته مرکزی و سپس مدیریت و اجرا در عمل، تقریبا امری غیر ممکن است و برای همین است که گفته می شود، مدیریت مساجد کار بسیار دشواری است. اگر برای نظام اجرایی و مدیریت مساجد، طرح و برنامه ریزی لازم صورت نگیرد، جریان مساجد در جهت اهدافی که برای آن در نظر گرفته ایم، پیش نخواهد رفت. 

امام جمعه مشهد ضمن اشاره به ظرفیت بسیار خوبی که نسل جوان در ارائه ابتکارات دارد، گفت: امروز در همه قسمت با جریانی ابتکاری از سوی نسل جوان مواجه هستیم که برای دستیابی به موفقیت، لازم است این نسل جوان با عناصر دارای تجربه آمیختگی پیدا کنند. 

علم الهدی ادامه داد: وجود ۴۰۰ مسجد در حاشیه شهر، ظرفیت خوبی است تا برنامه ها را آن جا آغاز کنیم. همچنین بحث مدرسه با مدرسه نیز باید جدی گرفته شود چراکه من با مسجد در مدرسه موافق نیستم و شهرستان ها در حال حاضر ظرفیت خوبی برای اجرا این طرح ها را دارند. 

کد خبر 4692721

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =