کاهش درآمد و افزایش هزینه‌هامهمترین مشکل دانشگاه‌های پیام‌نور است

اصفهان - رئیس دانشگاه پیام نور گفت: کاهش درآمد و افزایش هزینه از چالش‌های مهم پیش روی دانشگاه پیام نور است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رضا زمانی بعدازظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اصفهان اظهار داشت: از جمله چالشهای موجود در دانشگاه پیام نور این است که در سال ۹۲ تعداد دانشجویان ما، ۱.۲ میلیون نفر بوده است، اما در سال گذشته تنها ٤۳۰ هزار  نفر دانشجو داشته ایم، این  مطلب بدان معناست که هم درآمدمان یک سوم گذشته شده و هم هزینه‌هایمان افزایش یافته است؛ از سویی دیگرافزایش رشته های کارآمد نیز از مباحث‌ مهم موجودمان است.

وی با اشاره به کمبود تجهیزات «های تک» افزود: برای ایجاد یک آزمایشگاه در راستای استفاده بهینه از تجهیزات «های تک» در تلاش هستیم، به این شکل که تجهیزات را در یک آزمایشگاه ملی جمع آوری کنیم تا مجموعه دانشجویان و اساتید بتوانند به صورت مشترک از آن استفاده کنند، البته این جدا از سایر مجموعه آزمایشگاه های موجود در دانشگاه‌ های پیام نور است.

در اختیار قرار دادن برخی از ساختمانهای دانشگاه پیام نور به عنوان مراکز نوآوری

رئیس دانشگاه پیام نور در ادامه با اشاره به در اختیار قرار دادن برخی از ساختمان های دانشگاه پیام نور به عنوان مراکز نوآوری، گفت: با قرار دادن این ساختمان ها در اختیارمراکز دانش بنیان می توانیم درآمدهای غیر از شهریه مراکزمان را ‌افزایش دهیم.

وی اضافه کرد: دانشگاه در همه زمینه ها جز رشته های مرتبط با علوم پزشکی فعال است و البته برای افزایش این رشته ها به سایر رشته های موجود در دانشگاه برنامه خواصی نداریم، اما برای رشته های علوم پایه در حال برنامه ریزی هستیم تا بتوانیم به زودی دانشجویان علاقه مند به علوم پایه را نیز در این مجموعه پذیرش کنیم.

۱۵ هزار رشته محل در دانشگاه پیام نور  داریم

زمانی تصریح کرد: در دانشگاه پیام نور ۱۵ هزار رشته محل داریم که در بسیاری از این رشته ها تنها به اندازه انگشتان یک دست دانشجو مشغول به تحصیل است، به همین دلیل در ساماندهی، به دنبال جایگزینی رشته های بین رشته ای و منطبق با نیاز جامعه هستیم و پیش‌بینی‌می کنیم نزدیک به یک سوم‌این‌ رشته ها را بتوانیم‌با رشته های بین‌رشته ای جایگزین کنیم.

وی افزود: در مورد رشته های فنی مهندسی با توجه به رشته های کارشناسی که غیر حضوری و نیمه حضوری است، دنبال رشته های هستیم که با این سبک تدریس عجین شود تا با سیستم‌ آموزش ترکیبی بتوانیم بهترین آموزش را به آنها ارائه دهیم.

پیگیر مشکلات کارمندان بازنشستگان پیام نور هستیم

رئیس دانشگاه پیام نور در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم پرداخت پاداش بازنشستگان دانشگاه پیام نور گفت: پاداش بازنشسته های قبل از ۹۷ تسویه شده و برای پرداخت پاداش بازنشسته های بعد از سال ۹۷ نیز برنامه های اداری انجام و به وزارت علوم ارجاع و از وزارت علوم نیز به سازمان مدیریت ارجاع داده شده است، ما نیز پیگیر این مسئله هستیم و به محض  رفع مشکل پاداش بازنشستگی در ‌وزارت علوم، همکاران‌ ما هم ازاین مزایا بهره مند خواهند شد.

وی در ارتباط با واحدهای بین المللی دانشگاه پیام نور افزود: در دانشگاه بین الملل دو نوع مرکز و واحد و همچنین دو نوع دانشجو داریم، دانشگاه های بین المللی ما که در حاشیه کشور است اغلب دانشجوی ایرانی دارد و در مراکز بین المللی کشورهای همجوار اساتید ایرانی و خارجی داریم، اما در ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی معمولا رشته های زبان فارسی و رشته های مرتبط با آن را داریم که دانشجویان ایرانی مقیم‌ آن ‌کشور و یا علاقه مندان به زبان فارسی در آن مشغول به تحصیل هستند.

۵ هزار کارمند قراردادی داریم

زمانی تصریح کرد: از میان حدود ۱۰ هزار کارمندمان پیمانی، پنج هزار کارمند قراردادی داریم، طی گفتگوهایی که در مجلس شده در صورت تصویب در مجلس نیروهای پیمانی دانشگاه پیام‌نور در صورتی که پنج سال سابقه کار داشته باشند قراردادی خواهند شد و با توجه به این قاعده دانشگاه پیام نور سه هزار کارمند دارد که در این‌صورت قراردادی خواهند شد.

کد خبر 4692852

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =