۱۵۰کیلومتر فاصله تا درمان/ شهرستان خوسف بیمارستان ندارد

بیرجند- شهرستان خوسف با ۱۶ هزار کیلومتر وسعت سومین شهرستان پهناور استان است که هنوز هم جمعیت ۳۰ هزار نفری آن چشم انتظار ساخت بیمارستان هستند.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: شهرستان خوسف سومین شهرستان پهناور استان بوده که در ۳۴ کیلومتری مرکز استان واقع شده و همیشه چوب این همسایگی با مرکز را خورده است.

این شهرستان با وجود ۲۰۰ آبادی دارای سکنه و ۱۶ هزار کیلومتر وسعت تنها شهرستان استان است که هنوز هم بیمارستان ندارد و خدمات بهداشتی و درمانی به جمعیت ۳۰ هزار نفری آن تنها از طریق خانه های بهداشت و یک مرکز شبانه روزی انجام می شود.

فاصله بیش از ۱۵۰ کیلومتری دورترین نقطه این شهرستان با مرکز استان و نزدیک ترین بیمارستان و از طرفی واقع شدن در مسیر اصلی تهران، کرمان و یزد سبب شده که طرح ساخت بیمارستان در این شهرستان در سال ۸۹ مطرح شود اما بعد از نزدیک به یک دهه از طرح آن هنوز هم به سرانجام نرسیده است.

بیمارستان خوسف از پروژه های مهرماندگار سفر هیئت دولت نهم و دهم به استان بود که در سال ۹۲ به طور رسمی کلنگ زنی شد و نور امیدی را در دل مردم شهرستان روشن کرد.

اعتبار پیش‌بینی شده برای این پروژه در ابتدا بیش از ۵۰ میلیارد ریال بود که در سال‌های ۹۲ و ۹۳ پیش‌بینی بودجه آن ۸۵ میلیارد ریال و پس از آن هیچ اعتباری نداشت و تنها با اعتبارات داخلی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند عملیات ساخت آن به صورت لاک پشتی ادامه پیدا کرد و  با اجرای فاز نخست آن از آبان ماه ۹۶ عملیات ساخت این بیمارستان متوقف شد.

موانع مالی و سیاسی احداث تنها بیمارستان خوسف

تنها بیمارستان شهرستان خوسف از ابتدای کلنگ زنی تاکنون با موانع زیادی از جمله کمبود اعتبارات، نبود چارت در طرح های وزارت بهداشت رو به رو بوده و حتی چندی پیش نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در صفحه اینستاگرامی خود از موانع سیاسی برای اجرای این پروژه صحبت کرده است.

حجت الاسلام سید علیرضا عبادی در این یادداشت اینستاگرامی آورده است: «چند سال پیش زمانی که پروژه بیمارستان خوسف از طریق پیمانکار کلید خورد، پیشرفت فیزیکی خوبی داشت تا اینکه بنا به برخی دلایل احتمالاً سیاسی، ادامه پروژه متوقف شد، گرچه در این پروژه‌ها معمولاً نیاز به‌ ردیف بودجه نیست اما با توجه به سنگ‌اندازی‌های به وجود آمده، پیگیری کردم تا ردیف بودجه‌ اختصاصی برای بیمارستان خوسف لحاظ شود تا دیگر موانع احتمالی مانع ادامه پروژه نشوند علاوه بر بودجه مصوب، با رایزنی‌های دیگری که انجام دادم مبلغ ۵۰ میلیارد ریال دیگر نیز برای این پروژه فراهم شد و اکنون به حول و قوه الهی دوباره پیمانکار فعالیت خود را آغاز کرده و انشاالله اگر عوامل احتمالی بگذارند، سرعت پروژه خوب خواهد بود تا بتوانیم تنها شهرستان بدون بیمارستان استان را صاحب بیمارستان کنیم. »

علی رغم همه این مشکلات، تخصیص ردیف اعتباری مستقل و پایدار برای این پروژه در سال گذشته سبب شد که با رفع مهمترین مانع اجرای این پروژه، عملیات اجرایی بیمارستان خوسف وارد فاز جدیدی شود و در حال حاضر ساخت آن از سر گرفته شده است.

کمبود اعتبارات بزرگترین مانع پروژه

رئیس شبکه بهداشت و درمان خوسف در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه شهرستان خوسف تنها شهرستانی است که بیمارستان ندارد، اظهار کرد: این موضوع بارها از سوی مردم و مسئولان مطرح و مسئولان سیاسی بارها آن را پیگیری کرده اند.

جمیله احمدی، فاصله دورترین نقطه شهرستان تا مرکز استان را بالغ بر ۱۵۰ کیلومتر عنوان کرد و گفت: با توجه به وسعت بالای شهرستان احداث بیمارستان به عنوان یکی از نیازهای جدی مردم منطقه بارها مطرح شده است.

وی همچنین به پروژه بیمارستان ۳۲ تختخوابی این شهرستان اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین دلایل تأخیر در اجرای این پروژه کمبود اعتبارات بوده و دانشگاه علوم پزشکی تمام تلاش خود برای اخذ ردیف اعتباری ملی برای این پروژه را بکاربست و این ردیف نیز اخذ شده است.

پیشرفت ۴۵ درصدی بعد از یک دهه

رئیس شبکه بهداشت و درمان خوسف با اشاره به اینکه فاز نخست این بیمارستان بدون هیچ اعتباری و تنها از محل درآمدهای دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اجرا شده است، عنوان داشت: طی سنوات گذشته از محل اعتبارات شهرستانی سهمی برای این بیمارستان در نظر گرفته شد اما تخصیص کامل نیافت.

احمدی ادامه داد: با اخذ ردیف اعتباری برای این پروژه فاز دوم این بیمارستان بعد از وقفه یک ساله آغاز شده است.

وی از پیشرفت ۴۵ درصدی این بیمارستان خبر داد و گفت: قرار است تا پایان سال ۹۹ ساختمان این بیمارستان تحویل شود که اجرای آن نیازمند ۱۳ میلیارد تومان اعتبار است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان خوسف در ارتباط با تأمین تجهیزات و نیرو برای این بیمارستان نیز گفت: این موضوع نیز در جلسات مختلف مطرح شده است و امیدواریم برای تأمین این نیروها از همین الان تمهیداتی اندیشیده شود.

احمدی اضافه کرد: این بیمارستان شامل بخش های مختلف اورژانس، زنان، داخلی، اطفال، جراحی، اتاق عمل، آزمایشگاه و رادیولوژی خواهد بود.

طرح پزشک خانواده تنها سهم مردم شهرستان از خدمات درمانی

وی با بیان اینکه در حال حاضر خدمات بهداشتی و درمانی به مردم شهرستان در قالب طرح پزشک خانواده ارائه می شود، بیان داشت: تا زمانی که بیمارستانی در شهرستان نداشته باشیم شبکه بهداشت و درمان تعهدی در زمینه نیروهای متخصص بخش دولتی ندارد.

به گفته وی در حال حاضر یک مرکز شبانه روزی، پنج مرکز روستایی، ۲۱ خانه بهداشت و سه پایگاه اورژانس جاده ای خدمات بهداشتی و درمانی را به مردم این شهرستان ارائه می دهند.

فرماندار شهرستان خوسف  نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: برای انجام عملیات ساختمانی بیمارستان شهر خوسف تا ابتدای سال ۹۷ مبلغ ۲۳ میلیارد ریال هزینه شده وامیدواریم هر چه سریعتر به بهره برداری برسد.

شفیعی افزود: با توجه به اینکه شهرستان خوسف به عنوان سومین شهرستان وسیع استان خراسان جنوبی فاقد بیمارستان بوده و این موضوع مطالبه عمومی است امیدواریم هر چه سریعتر به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی بیمارستان ۳۲ تخت خوابی خوسف از سال ۹۰ آغاز شده است، بیان داشت: تاکنون از محل اعتبارات استانی و شهرستانی و همچنین اعتبارات داخلی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند قسمتی از پروژه به سرانجام رسیده است.

اعتبارات قطره چکانی

فرماندار شهرستان خوسف  با بیان اینکه طی سال های ۹۰ لغایت ۹۵ تنها یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به این پروژه تخصیص داده شد، افزود: در سال ۹۶ به میزان یک میلیارد تومان اعتبار و در سال گذشته نیز سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون اعتبار جهت تکمیل این بیمارستان تخصیص داده شده است.

شفیعی با اشاره به سهم اندک اعتبارات شهرستانی، افزود:  سال گذشته فقط حدود شش میلیارد و پانصد میلیون تومان اعتبار تخصیص داده شده که با این میزان اعتبار نمی توان بسیاری از پروژه های مهم شهرستان را به سرانجام رساند.

وی گفت: یکی از اولویت های مهم دستگاه های اجرایی استان و شهرستان اخد اعتبار ملی است که خوشبختانه برای بیمارستان خوسف این امر محقق شده و به زودی راه اندازی خواهد شد.

شفیعی اظهار داشت: از دیگر پروژه های نیمه تمام شهرستان استخر سرپوشیده شهر خوسف می باشد که با ورود بنیاد علوی و تخصیص اعتبار از سوی این بنیاد به زودی به بهره برداری خواهد رسید.

این پروژه طی سنوات گذشته مسئولان زیادی به خود دیده و در سفرهای مسئولان به استان همواره مطرح و مقصد بازدید های بدون نتیجه مسئولان قرار گرفته اما فراموش نکنیم که تأخیر در ساخت این بیمارستان نادیده گرفتن جان افرادی است که در مناطق دوردست شهرستان خوسف به مشکل برمی‌خورند و این بیمارستان امید نجات آن‌ها خواهد بود.

کد خبر 4692985

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =