سلامت و درمان مردم را در استان قزوین سیاسی نکنیم

قزوین- رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: حوزه سلامت و درمان مردم کاملا تخصصی و حساس است و نباید با سیاسی بازی و حواشی کاری جامعه پزشکان را از دایره خدمت خارج و مردم را دچار مشکل کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر مهرام، به مناسبت روز خبرنگار ظهر پنجشنبه در جمع اصحاب رسانه از تلاش خبرنگاران در انتشار اخبار حوزه سلامت تقدیر و تشکر کرد.

مهرام در این نشست صمیمی که در محل سالن جلسات دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد با اشاره به برخی کارهای مهم انجام شده در حوزه درمان اظهارداشت: توجه به سلامت مردم یک وظیفه دینی و اخلاقی و اداری است که تلاش کرده ایم با همه توان خود در این راه گام برداریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین تصریح کرد: برخی از کارها که کلید آن را زده ایم شاید افتتاح آن به زمان مدیریت ما نرسد اما برای مردم اهمیت دارد و به امید دعای مردم و حل مشکلات آینده کارهای بزرگی را آغاز کرده ایم که می تواند نیازهای ۵۰ سال استان را پاسخگو باشد.

دستگاههای رادیو تراپی در حال تهیه است
 
مهرام بیان کرد: مرکز رادیو تراپی در شرایط سختی کلید خورد و از پیشرفت خوبی برخوردار شده و یک دستگاه پیشرفته خریداری شده که «های انرژی» و از تجهیزات مدرن است که در گمرک در حال طی کردن مراحل ترخیص آن هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین تصریح کرد: برای خرید این دستگاه رادیو تراپی بیش از ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده و برای اجرای کار تا همین وضعیت بسیار سختی کشیده ایم و به اندازه ساخت یک بیمارستان از ما انرژی گرفته است.

 وی اضافه کرد: در خصوص بیمارستان سجادیه متاسفانه شبهه ایجاد کردند و آنقدر مسائل سیاسی شد که سرمایه گذاران هم منصرف شدند و قرار شد مکان دیگری برای این کار اختصاص داده شود و کسانی که کار را تعطیل کردند باید خودشان پاسخگو باشند.

دنبال حاشیه در استان نیستیم/ سلامت مردم از همه چیز مهمتر است

مهرام که این روزها در کنار محدودیت های اعتباری و تامین نیازهای بیمارستانها و جوابگویی به بیماران با چالش های جدی روبروست و به خاطر انتشار و تایید خبر کودک آزاری نیز همچنان تحت فشار است از سیاسی شدن بیش از حد استان گلایه مند است و آن را مانع خدمت رسانی همه جانبه می داند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین یادآورشد: خدای خود را شاهد می گیرم که تاکنون سیاسی رفتار نکرده ام هرچند دیدگاه سیاسی دارم اما وجدانی نیست سلامت مردم را به خاطر مسائل سیاسی به مخاطره بیندازیم و بازیهای سیاسی را در درمان و سلامت مردم مشارکت دهیم.

وی بیان کرد: بیشتر مدیران و معاونان دانشگاه از افرادی هستند که شاید با گرایش سیاسی من هماهنگ نباشند اما چون توانمند هستند از آنها استفاده کرده ام و فشارهای بیرونی را متحمل شده ام و هنوز برای انتصاب ها تحت فشار هستم اما با خدای خود عهد بسته ام چون سلامت مردم شوخی بردار نیست هرگز در سپردن مسئولیت ها نگاه سیاسی را دخالت ندهم و تنها به شایستگی و توانمندی افراد اتکا کنم و تا روزی که مسئولیت دارم همین روش را ادامه می دهم تا جایگاه تخصصی درمان زیر سوال نرود.

نگاه بومی و غیر بومی برای سرگرم کردن مردم است 

وی افزود: گاهی اوقات موضوع مدیر بومی و غیر بومی را در فضاهای مجازی و محافل مطرح می کنند در حالی که باید شایستگی مورد توجه باشد و اصولا این نگاه باید اصلاح شود وقتی من بیش از ۱۵ سال است در قزوین هستم و اگر بازنشسته و یا از مسئولیت کنار بروم هم همین شهر را برای زندگی انتخاب می کنم آیا غیر بومی محسوب می شوم؟

مهرام یادآورشد: اگر قرار باشد فقط ویژگی بومی یا غیر بومی بودن برای انتصاب ها مورد توجه قرار گیرد که خیلی از مدیران قزوینی هم باید از  مسئولیت کنند و این نگاه از نظر مصالح کشور نیز پسندیده نیست مگر آن که بومی با شایستگی و یا غیر بومی بدون شایستگی را مورد نظر قرار دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین اضافه کرد: هم مدیر بومی و هم غیر بومی شایسته ارزشمند است و ما نیز در دانشگاه از مدیران بومی توانمند استفاده می کنیم و هیچ مشکلی نداریم اما به نظر می رسد برای سرگرم کردن مردم گاهی این مباحث داغ می شود تا برخی را از ادامه خدمت خسته کنند.

وی گفت: برخی افراد بومی داریم که هیچ هنری نداشته اند و از استان رفته اند و افراد بومی متعددی هم داریم که به دلیل مسائل سیاسی هرگز حاضر نیستند مسئولیت بگیرند لذا از رسانه ها انتظار داریم کمک کنند تا نگاه شایسته سالاری در جامعه حاکم شود و نگذارند استان قزوین با این همه حواشی سیاسی وارد بازی بومی و غیر بومی هم بشود.

مهرام اظهارداشت: هرگز ادعا نمی کنم که اشتباه یا خطا و یا نقصی در کارها نیست اما با همه محدودیت ها و مشکلات با نیت خالصانه و صادقانه تلاش کردیم تا نیروهای متخصص را حفظ کرده و روحیه آنها را برای خدمت به مردم تشویق کنیم اما گاهی با فضاسازی جامعه پزشکی را از خدمت باز می دارند.

وی بیان کرد: در یک مقطع آنچنان از حقوق های نجومی گفتند و پزشکان را در سیبل قرار دادند که این جامعه مورد کم لطفی قرار گرفت و اگر تعداد انگشت شماری از پزشکان فوق تخصص در استان مثلا ۵۰ میلیون تومان حقوق می گیرند اما ماهانه ۲۰۰ عمل جراحی انجام می دهند را نمی گوییم تا مردم را بدبین کنیم.

مهرام تصریح کرد: برخی مشاغل که کمتر کسی به آن توجه دارد بسیار بیشتر از پزشکان درآمد دارند و شاید بود و نبودشان زیاد مهم نباشد اما درآمدهای سرشاری دارند که کسی به آنها کار ندارد و جبهه گیری علیه متخصصان کشور نگران کننده است و باید این رویکرد اصلاح شود.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین اضافه کرد: هنوز معوقات ۱۴ ماهه حقوق پزشکان را داریم و برخی از پزشکان متخصص و توانمند را با خواهش و تمنا در استان نگهداشته ایم که اگر به تهران بروند و یا در مطب خصوصی کار کنند ۴ تا ۵ برابر حقوقی که از ما می گیرند درآمد خواهند داشت اما با اتهام زدن به پزشکان و این که آنها فرار مالیاتی دارند انگیزه خدمت رسانی در پزشکان را از این افراد گرفته ایم.

وی گفت: خوشبختانه در استان قزوین با درک بسیار خوب مدیرکل امور مالیاتی استان هیچ مشکلی در پرداخت مالیات نداریم اما گاهی برخی مسائل در رسانه ها علیه پزشکان منتشر می شود که نگران کننده است و اگر نتوانیم پزشکان متخصص را در استان حفظ کنیم مطمئن باشید مردم کم درآمد متضرر خواهند شد.       

مهرام اظهارداشت: اگر شخصیت و جایگاه پزشکان متعهد و پرتلاش در رسانه ملی و سایر رسانه ها تخریب شود و پزشکان براحتی از سیستم دولتی خارج شوند آینده نگران کننده ای برای تامین نیازهای درمانی تخصصی بویژه برای قشر کم درآمد پیش بینی می کنیم.  

آماده خرید بیمارستان رحیمیان هستیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در خصوص تعطیل شدن بیمارستان رحیمیان هم تصریح کرد: با توجه به این که متولیان این بیمارستان خیریه اعلام کرده اند با تعرفه دولتی و خیریه حاضر به ارائه خدمت نیستند و این بیمارستان را تعطیل کرده اند در جلسات متعدد موضوع را بررسی کردیم و راهکارهای مختلفی ارائه شد.

وی افزود: صاحبان بیمارستان خیریه رحیمیان اعلام کردند در صورتی که بدهی ۲۳ میلیارد تومانی این مرکزپرداخت شود آماده واگذاری آن به دولت هستند و یک شرط هم تعیین کردند که همه کادر درمانی را استخدام کنیم.  

مهرام اظهارداشت: با همه بندها برای پرداخت بدهی بیمارسنتان و خرید آن موافقت کردیم و شرایط را مهیا کرده ایم که این کار صورت گیرد اما موضوع استخدام کادر درمانی خارج از ضوابط و اختیارات قانونی رئیس دانشگاه است و مسیر آن جور دیگری است.

وی اضافه کرد: برای جذب کادر درمانی نیازمند دریافت مجوز استخدام و طی مراحل گزینش هستیم و ما هیچ اختیاری نداریم و نمی توانیم تعهدی بسپاریم و از نمایندگان مجلس هم انتظار داریم با اشراف کامل بر موضوع به درخواست ها توجه کنند و اگر بخواهیم قوانین و مقررات را نادیده بگیریم همه باید پاسخگو باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین یادآورشد: بجز استخدام کادر پزشکی و درمانی بیمارستان خیریه رحیمیان برای اجرای سایر بندهای توافق نامه آمادگی داریم و ما نیز مصمم هستیم مشکل درمانی شهر الوند حل شود.

مهرام از همراهی رسانه های مکتوب و نشریات محلی و نمایندگی روزنامه های استانی و سراسری، خبرگزاری ها، صدا و سیما و پایگاههای خبری که در انعکاس اخبار حوزه درمان و سلامت تلاش می کنند تشکر و قدردانی کرد.

در این مراسم از نمایندگان رسانه های گروهی تجلیل شد.
   
  

کد خبر 4693500

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =