اسلام قدرت را با عصمت پیوند زده تا عدالت محقق شود

همدان - امام جمعه همدان بابیان اینکه اسلام قدرت را با عصمت پیوند زده تا عدالت محقق شود، گفت: راه اساسی مبارزه با فساد حذف مسئول فاسد از مسئولیت است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله حبیب الله شعبانی موثقی ظهر جمعه در خطبه های نمازجمعه همدان با دعوت خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و بیان اینکه دین ما دین علی (ع) و تفکر و اندیشه ما تفکر و اندیشه حضرت علی(ع) است، گفت: دین ما برگرفته از اعتقادات حضرت علی(ع) و فرزندان معصوم اوست.

وی با تاکید بر اینکه تقوا یعنی به دنبال حضرت علی(ع) و خاندان ایشان حرکت کردن و عمل کردن به احادیث آنها در مورد حلال و حرام و تمسک به ولایت این خاندان، گفت: مهمترین مناسبت هفته پیش رو ۱۸ ذیحجه و عید غدیر خم است.

امام جمعه همدان با بیان اینکه ۶ ماه قبل از رحلت پیامبر(ص) ایشان اعلام عمومی کرد که میخواهم آخرین مکه خود را بروم و همان زمان حضرت علی(ع) را به یمن فرستادند، گفت: آن زمان هنوز یمن مسلمان نشده بود و وقتی حضرت علی (ع) به یمن رفت معروفترین قبیله یمن بدون هیچ گونه جنگی ایمان آوردند و مسلمان شدند.

وی با بیان اینکه دو قبیله بزرگ در همین سفر علی(ع) به یمن مسلمان شدند، گفت: مردم یمن به دست حضرت علی(ع) مسلمان شدند و در آخر زمان هم رشدیافته ترین مردم که نقش اساسی در جریان آخرالزمان دارند و با هدایت ترین پرچم را خواهند داشت، پرچم یمن معرفی شده است.

امام جمعه همدان با بیان اینکه مردم یمن نقش موثری در جریانات آخرالزمانی دارند، گفت: مالک اشتر در همین سفر حضرت علی(ع) به یمن با ایشان آشنا شد و بعد از آن به مقام مالک اشتری رسید.

وی با بیان اینکه بسیاری از شهدای کربلا یمنی هستند، ادامه داد: یمنی ها از همان اول توجه به خاندان رسالت داشتند و امروز هم همین گونه است که امیدواریم مشکلاتشان برطرف شود.

وی با اشاره به سفر بعضی نمایندگان یمن و دیداری که در محضر مقام معظم رهبری داشتند و ایشان فرمودند قطعا پیروزی با شما است و این وعده الهی است، گفت: امیرالمومنین از یمن به مکه رفت و بعد به محضر پیامبر اکرم(ص) رسید و در مسیر بازگشت موضوع غدیر مطرح شد.

در اسلام سیاست مورد توجه است اما متاسفانه در ذهنیت های تاریخی خود اگر یک نفر وارد عرصه سیاست شود نگاه خوبی به وی نداریم امام جمعه همدان با بیان اینکه در جریان غدیر انتخاب یک جوان ۳۳ ساله به عنوان رهبر یک جامعه بزرگ اسلامی مطرح می شود، گفت: در اسلام سیاست مورد توجه است اما متاسفانه در ذهنیت های تاریخی خود اگر یک نفر وارد عرصه سیاست شود نگاه خوبی به وی نداریم.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) زمانی که می خواستند قیام کنند بسیاری از مردم و حتی روحانیون به ایشان اعلام می کردند سیاست عرصه کثیفی است و وارد آن نشوید، گفت: امام خمینی خطاب به این افراد عنوان کردند که سیاستی که مدنظر ماست غیر از سیاستی است که شما می گویید چراکه اسلام به مساله سیاست توجه دارد.

وی با تاکید بر اینکه جریان غدیر نشان می دهد اسلام اجازه نمی دهد هر کسی به قدرت برسد، گفت: قدرت باید در دست معصوم(ع) باشد و اگر معصوم(ع) حاضر نبود باید در دست یک انسان عادل باشد.

امام جمعه همدان با تاکید بر اینکه هیچ کجا اسلام اجازه نمی دهد انسان فاسق و فاسد به قدرت برسد، گفت: هر کسی که عدالت نداشته باشد مسئولیت پذیری وی اشکال شرعی دارد.

وی با بیان اینکه اگر میخواهیم به عدالت اجتماعی برسیم باید مانند خداوند انتخاب کنیم که خداوند برای مسئولیت علی(ع) را انتخاب کرد، گفت: علی(ع) عصمت و عدالت دارد و ظلم نمی کند، اهل غارتگری و اهل تبعیض نیست.

وی با بیان اینکه غدیر انتخاب خداست که قدرت را به دست یک معصوم بدهد تا جامعه به عدالت برسد، گفت: جریان غدیر حاکمیت اسلامی را تشریح کرده است.

آیت الله شعبانی با بیان اینکه میزها و مسئولیت ها را باید به افراد مورد اعتماد سپرد، عنوان کرد: متاسفانه گاهی با مسئولانی مواجه می شویم که فساد دارند و امروز قوه قضاییه عملکرد خوبی دارد که بنای مبارزه جدی با فساد را در پیش گرفته اما راه اساسی تر و ریشه ای تر مبارزه با فساد دست مردم است.

امام جمعه همدان با بیان اینکه مردم باید در انتخاب های خود انسان های عادل را انتخاب کنند، گفت: راه اساسی مبارزه با فساد حذف مسئول فاسد از مسئولیت است که اجازه داده نشود کسی انتخاب شود که بیت المال را به یغما ببرد و اختلاس کند و رانت خواری کند.

وی با بیان اینکه انتخاب خدا در غدیر علی(ع) است و قیامت از من و شما سئوال خواهد شد که انتخاب شما چه کسی بوده است؟، گفت: اسلام قدرت را با عصمت پیوند زده تا عدالت محقق شود.

شرط مسئولیت پذیری در اسلام عدالت است

آیت الله شعبانی با بیان اینکه باید قدرت را به دست کسی بدهیم که عدالت دارد و عادل است و اهل اختلاس نیست، گفت: شرط مسئولیت پذیری در اسلام عدالت است و اگر کسی اهل تقوا نبود و عدالت نداشت شرعا نمی تواند مسئول شود.

امام جمعه همدان با بیان اینکه جریان غدیر نوع سیاست ورزی اسلام را برای ما مشخص کرده است، گفت: امیدواریم این اتفاق رخ دهد و یک ملاک اساسی در انتخابات داشته باشیم.

وی به مساله کشمیر و نزاع بین هندوستان و پاکستان اشاره کرد و گفت: متاسفانه در این منطقه مردم مسلمان و غیر نظامی دچار آسیب شده اند که آیت الله نوری بیانیه داده اند که مسلمانان نسبت به این موضوع توجه داشته باشند که امیدواریم با رایزنی ها مشکل حل شود.

وی به اردوهای جهادی نیز اشاره کرد و با بیان اینکه زحمات زیادی در راستای محرومیت زدایی انجام می شود که جای تقدیر دارد، گفت: از مسئولان درخواست داریم جوانان را در این زمینه حمایت کنند.

امام جمعه همدان به در پیش بودن روز جهانی مسجد نیز اشاره کرد و با بیان اینکه مسجد باید محور فعالیت های فرهنگی باشد، گفت: هیئت امنای مساجد زمینه را برای حضور جوانان در مسجد فراهم کنند.

وی با بیان اینکه باید کاری کنیم که با توجه به تهاجم فرهنگی دشمن زمینه حضور جوانان در مسجد بیش از پیش مهیا شود، گفت: در این فضای آلوده باید حضور جوانان در مساجد تقویت شود.

وی به موضوع اجاره خانه ها نیز اشاره کرد و با بیان اینکه موضوع را برای مرتبه سوم از تریبون نمازجمعه عنوان می کنم، گفت: هیچ معیار تعریف شده ای در بازار وجودندارد و هر کس به فراخور سلیقه خود برای اجاره بها نرخ تعیین می کند که باید نظارت صورت گیرد.

آیت الله شعبانی با بیان اینکه مردم هم در گرانی ها و مشکلات مقصر هستند، گفت: مردم باید به موضوع توجه داشته باشند و حال مستاجر را درک کنند.

کد خبر 4693830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =