تبعیض در آموزش و پرورش برچیده شود/ ایران فقط تهران نیست

اردبیل - نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: امکانات آموزشی در کشور باید به طور مساوی فراهم شده و آموزش و پرورش نباید طبقاتی و تبعیضی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل عنوان کرد: امکانات آموزشی موجود در کشور می‌بایست به طور مساوی  برای تمام فرزندان ما فراهم شود و آموزش و پرورش نباید طبقاتی و تبعیضی باشد؛ در این خصوص ما مسیر بسیار طولانی را باید طی کنیم تا به شرایط آرمانی برسیم.

وی با بیان اینکه دو مفهوم عدالت و پیشرفت هدف و آرمان اصلی انقلاب اسلامی است، یادآور شد: عدالت در تمام عرصه‌ها برای بشریت حیاتی است و در بعضی از موضوعات نقش آن بسیار مهم‌تر است که  از جمله آنها رعایت عدالت در آموزش است.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: هرآنچه که باعث تبعیض در آموزش می‌شود باید برچیده شود و چنانچه مدرسه‌ای هیات امنایی و پولی می‌شود در اثر اینکه طبقه پایین نمی‌تواند پول بدهد به مدارس عادی می‌رود و این ظلم آموزشی است.

وی یادآور شد: در برخی از مدارس عادی دولتی هم اکثر خانواده‌ها از ساعت ۵ و ۶ صبح جهت ثبت نام فرزندان خود صف می‌کشند اما بعضی مدیران با شرط نمرات بالا باعث می‌شوند فرزندان مستضعفان محروم بمانند و این ظلم آموزشی است.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: اینکه برای بعضی از مدارس امکانات خاص، معلمان و آزمایشگاه‌های خاص داده می‌شود درست به نظر نمی‌رسد.

ایران فقط تهران نیست

خطیب جمعه اردبیل عنوان کرد: آنگونه که می‌گویند بیش از ۶۰ درصد قبولی ها از تهران است قطعا این اجحاف در حق طبقه پایین و اجحاف در حق شهرستانی‌هاست و ایران فقط تهران نیست.

وی ادامه داد: درخصوص رتبه استان در کنکور نیز وضع مطلوبی نداریم البته پایین بودن رتبه قطعا به معنی عدم ذکاوت و پایین بودن ضریب هوشی استان نیست بلکه عوامل متعددی  تاثیر دارد.

عاملی ادامه داد: تعدد و تکثر مراکز دانشگاهی نیز در یک استان تاثیر مستقیم در رتبه کنکور دارد در حالی که استان ما با تاخیر استان شده و از دانشگاه صنعتی برخوردار نیست.

ضعف در کسب نتایج مناسب آزمون‌های علمی 


نماینده ولی فقیه در استان اردبیل اظهار کرد: این نتیجه درکنکور برای استان ما اصلا برازنده نیست در بعضی از سال‌ها ما سه خودروی هدیه برای رتبه زیر.۱۰ آماده کردیم اما باز نتیجه بخش نبود.

عاملی ادامه داد: یک خطر بزرگ دیگر در باب آموزش ما را تهدید می‌کند و آن اینکه طرح سلامت باعث شده که دانش آموزان سیل آسا به طرف رشته علوم تجربی بروند و نتیجه آن تضعیف شدید رشته ریاضی و فیزیک شد به حدی که الان  رشته ریاضی فیزیک داوطلب مناسب خود را ندارد در حالیکه کشور در پیشرفت خود احتیاج به رشته‌های این چنینی دارد.

وی تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته پزشکان از این در آمد که پزشکان ایرانی دارند برخوردار نیستند در نتیجه فاصله آنها با سایر رشته‌ها زیاد نیست و موازنه بین رشته‌ها به هم نمی‌خورد.

ضرورت عمومی شدن گفتار جهادی در جامعه

عاملی یادآور شد: مقام معظم رهبری در آخرین فرمایشات خود بر کار جهادی تاکید کرده و خواستار عمومی شدن گفتار جهادی در جامعه و خدمت رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت شدند.

وی افزود: معنی کار جهادی این است که صرفا برای پول و منافع شخصی کار نکرده و به صورت شبانه روزی فعالیت کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: : مقام معظم رهبری بر این مساله تاکید کردند چون در روزگار ما که هم تحریم داریم و هم سرعت تحولات علمی و صنعتی خیلی بالاست جز با کار جهادی نمی‌توانیم در دانش و تولید جهانی سهیم شده و از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود دفاع کنیم.

وی در بخش دیگری از خطبه اظهار داشت: مقام معظم رهبری این هفته در پیامی خطاب به گروه‌های جهادی و بسیج سازندگی فرمودند: خدمت رسانی برای تحقق عدالت و پیشرفت را همگانی کنید.

نماینده ولی فقیه در استان ادامه داد: فرمایشات رهبری منشور عمل ملت ما در دوران فشار و تحریم است.

تقسیم خاورمیانه به کشورهای کوچک سیاست استعمار است

وی در بخش دیگری از خطبه اظهار داشت: مقام معظم رهبری این هفته در دیدار با هیات یمنی فرمودند: «آنها (ائتلاف در برابر یمن) به دنبال تجزیه یمن هستند که باید با قدرت در مقابل این توطئه ایستاد.»

به گفته وی این فرمایش رهبری بسیار دقیق است و این خطر مخصوص یمن نیست بلکه کل کشورهای منطقه را تهدید می‌کند.

عاملی ادامه داد: آمریکا و اسرائیل و کشورهای اروپایی درصدد تشکیل کشورهای ذره ای در منطقه هستند تا تمام کانون‌های قدرت در خاورمیانه را از بین ببرند؛ کشورهای ذره و میکروسکوپی همیشه تابع و پیرو یک قدرت بزرگ جهانی هستند و به تعبیر دیگر کشور ذره برای آمریکا قطعا مثل ایالتی از ایالات آمریکا است.

عاملی یادآور شد: آنها برای نگهداری حکومت و سلطنت خود حاضرند به هرجنایت و خیانتی  علیه مسلمانان و ملت خود دست بزنند .

به گفته وی آن‌ها برنامه تجزیه را از سودان شروع کردند و با جدا شدن سودان جنوبی که با همکاری آمریکا، اروپا و اسرائیل و سازمان ملل صورت گرفت سودان ۷۵ درصد نفت خود را از دست داد.

وی ادامه داد: مخالفت گروه مینسک از بازگشت قره باغ به آذربایجان نیز در همین راستاست.

 نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: آنها بیشترین حساب و فشار و تلاش را برای تجزیه کشورهای ما دارند و راه آن تقویت مبانی ناسیونالیستی است؛ هیچ تفکری مثل تفکر ناسیونالیستی یک کشور را تجزیه نمی‌کند.

عاملی ادامه داد: در هر کشوری هر ملتی که به تمامیت ارضی خود غیرت دارد باید با تمام توان دربرابر اندیشه ناسیونالیستی و قومی و طایفه ای و نژادی بایستد؛ در حال حاضر هزاران کانال و سایت در ایران مشغول نفرت پراکنی قومی هستند تا مرز های نژادی و در گیری‌های قومی را تشدید کنند.

افول هیبت آمریکا در مجامع جهانی

وی در بخش پایانی اظهار داشت: هیبت آمریکا دوباره شکست؛ دولت آمریکا اخیرا از حکومت جبل طارق خواسته بود کشتی ایرانی را آزاد نکند و آنها به دستور آمریکا اعتنا نکرده کشتی ایران را آزاد کردند و گفتند ما بنای تنش و در گیری با ایران را نداریم.

به گفته عاملی با این بی‌اعتنایی هیبت آمریکا کاملا شکست و معلوم شد شرایط کنونی زمانی نیست که آمریکا هرچه اراده کند محقق گردد و این نشان افول امریکاست.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل یادآور شد: جبل الطارق یک دولت کوچک و ضعیف تحت اختیار انگلستان است، وقتی دولت ضعیفی مثل دولت جبل الطارق به دستور آمریکا بی‌اعتنایی کند معنایش این است که آمریکا در نهایت فرتوتی است و طلسم ترس از آمریکا شکسته شده است.

 به گفته وی آزاد شدن کشتی ایران قبل از اینکه شکست برای انگلستان باشد شکست برای آمریکاست و تنها کاری که آمریکا توانست بکند این است که اعلام کرد به کادر و خدمته کشتی ایرانی ویزای ورود به آمریکا را نخواهد داد.

کد خبر 4693909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =