واکاوی سخنان «نصرالله» درباره یکپارچگی مقاومت؛هشدار سخت به دشمنان

اظهارات اخیر دبیرکل حزب الله لبنان درخصوص «یکپارچگی مقاومت» و اینکه حمله به یک عضو مقاومت به مثابه حمله به تمامی اجزای مقاومت است، در واقع هشدار سختی بود که نصرالله به دشمنان داد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان روز گذشته سخنانی را به مناسبت سیزدهمین سالروز پیروزی مقاومت حزب الله در جنگ ۳۳ روزه با رژیم صهیونیستی، ایراد کرد. وی در جریان این سخنرانی، اظهارات مهمی را مطرح کرد به گونه ای که این اظهارات توجه بسیاری از رسانه ها در سطح منطقه و جهان را به خود جلب کرد.

نصرالله در جریان این سخنرانی تأکید کرد: اگر اسرائیل در هر زمانی وارد لبنان شود، خواهید دید که تانک های آن چگونه نابود می شوند. حزب اللهی که روزی اسرائیلی ها به دنبال نابودی آن بودند امروز به یک قدرت در منطقه تبدیل شده است. نصرالله خطاب به صهیونیستها گفت: به شما هشدار می دهم شما نمی توانید وارد لبنان شوید و در صورت جنگ با لبنان با پوشش زنده تلویزیونی نابودی شما را نشان خواهیم داد. جنگ ۳۳ روزه پرده از چهره واقعی رژیم صهیونیستی کنار زد. امروز اسرائیلی ها دیگر مطمئن نیستند که بتوانند بر لبنان پیروز شوند.

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: تکیه بر محور مقاومت مانع از احیای مجدد تروریسم در سوریه خواهد شد و از آغاز یک جنگ جهانی دیگر علیه سوریه ممانعت به عمل خواهد آورد. هزینه مقاومت و ایستادگی در مقایسه با هزینه سازش و تسلیم، بسیار پایین تر است. دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه این گروه همواره به دنبال صلح و ثبات در منطقه بوده است، گفت: کسانی که امروز بر طبل فتنه و جنگ در منطقه می کوبند، نتانیاهو و عربستان سعودی و امارات هستند.

اما شاید بتوان از سخنان دیروز سید حسن نصرالله درخصوص جمهوری اسلامی ایران، قدرت آن و تهدیدات خارجی علیه آن به عنوان مهمترین بخش از اظهارات دبیرکل حزب الله لبنان یاد کرد. درهمین ارتباط، وی گفت: در سایه عقب نشینی مقامات آمریکایی از صحبت کردن درخصوص جنگ علیه ایران، ما در در آستانه تحقق یک دستاورد تاریخی دیگر قرار داریم.  هرگونه جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران موجب به آتش کشیدن تمام منطقه خواهد شد، چرا که حمله به یک عضو مقاومت به مثابه حمله به تمامی اجزای آن است.

در واقع، سید حسن نصرالله با این اظهارات خود هشدار سختی را به دشمنان مقاومت در منطقه و جهان داد؛ دشمنانی از جمله ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی که همواره بر طبل فتنه و جنگ طلبی کوبیده و می کوبند.

دبیرکل حزب الله لبنان به صورت تلویحی دشمنان مقاومت را تهدید کرد که در صورت هرگونه ماجراجویی علیه جمهوری اسلامی ایران، دیگر اجزاء مقاومت از جمله حزب الله نیز دست بسته به تماشا نخواهند نشست و متجاوزان را در حمایت از ایران هدف قرار خواهند داد.

این اظهارات هشدار دهنده دبیرکل حزب الله لبنان درحالی مطرح می شود که پیشتر طی هفته های گذشته آمریکایی ها بارها و در مناسبت های مختلف از گزینه نظامی به عنوان یکی از گزینه های احتمالی در قبال ایران یاد کرده بودند که البته با سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی در آسمان خلیج فارس و همچنین توقیف نفتکش قانون شکن انگلیسی، واشنگتن به قدرت نظامی جمهوری اسلامی پی برد و از میزان تهدیدات خود کاست.

در هر صورت، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنان خود در خصوص لزوم اجتناب دشمن از حمله به یکی از اجزای مقاومت در منطقه «یکپارچگی مقاومت» در سراسر منطقه را به دشمنان آن در عرصه های منطقه ای و بین المللی گوشزد کرد تا بدین ترتیب این پیام را به آن ها مخابره کند که نباید در باتلاق اشتباه محاسباتی خود را گرفتار کنند.

این تهدید تلویحی سید حسن نصرالله اما آنقدر واضح و شفاف مخابره شد که اکنون جنگ طلبان و جنگ افروزان منطقه ای همچون بن زاید، بن سلمان و نتانیاهو به خوبی پیام نصرالله را دریافت کردند.

از سوی دیگر، سخنان دبیرکل حزب الله لبنان در خصوص قدرت نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران در قبال آمریکا و متحدان غربی آن نیز توجه رسانه های منطقه ای و بین المللی را به خود جلب کرد. در همین راستا، نصرالله به سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس اشاره و تأکید کرد: ایران پهپاد آمریکا را ساقط و پس از آن نیز کشتی انگلیس را نیز توقیف کرد؛ این نشان می دهد که این کشور از چه شجاعتی برخوردار است.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود در این خصوص تأکید کرد:: «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا به یقین رسیده است که ایران در سطح نظامی قوی و مقتدر است و جسارت و شجاعت دارد؛ برای همین از حمله به ایران اجتناب کرد.

این سخنان نصرالله در واقع گوشزد قدرت نظامی جمهوری اسلامی ایران به ایالات متحده آمریکا است. نصرالله تلاش کرد این پیام را به افکار عمومی منتقل کند که اگر آمریکایی ها از جنگ با ایران اجتناب کردند، علت آن تصمیمات استراتژیک نبود بلکه ترس و وحشتی بود که در سایه قدرت ایران، بر آنها حاکم شده بود.

بدون هیچ شک و تردیدی، سلسله سخنان و اظهارات سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در خصوص یکپارچگی مقاومت در منطقه در جریان سخنرانی روز گذشته به مناسبت سالروز پیروزی مقاومت در جنگ ۳۳ روزه به نوعی جنبه بازدارندگی نیز دارد؛ این بدان معنا است که شخصیت های جنگ طلب در منطقه و جهان با پی بردن به یکپارچگی مقاومت، پیش از ورود به هرگونه ماجراجویی جدید احتمالی علیه مقاومت، بیشتر روی ماجراجویی خود تأمل خواهند کرد و بدین ترتیب، احتمال تجدیدنظر آنها در تصمیمشان بالاتر خواهد رفت.

یادآوری قدرت مقاومت حزب الله و همچنین قدرت نظامی فزاینده جمهوری اسلامی ایران به دشمنان ـ چه سعودی و چه ایالات متحده آمریکا ـ نیز ازجمله دیگر سخنان راهبردی نصرالله محسوب می شود که می تواند تمامی معادلات دشمنان را برهم بزند؛ به ویژه اینکه حتی شماری از رسانه های غربی نیز به افول قدرت آمریکا در برابر ایران و مقاومت اذعان کرده اند.

در هر صورت، این بار نیز «سید مقاومت» با سخنان راهبردی خود معادلات دشمنان منطقه ای و فرامنطقه ایِ مقاومت را برهم زد تا بار دیگر قاطعیتِ مواضع مقاومت بر همگان ثابت شود. به نظر می رسد با این سخنان اخیر سید حسن نصرالله درخصوص مقاومت و یکپارچگی آن باید طی روزهای آینده منتظر انتشار تحلیل های فراوان روزنامه صهیونیستی در این خصوص باشیم.

کد خبر 4694238

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =