لزوم عمل به نیت واقفان/ فرهنگ وقف احیا شود

کرمان - نماینده ویژه رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بر لزوم عمل به نیت واقفان خیر اندیش تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسین روحانی‌نژاد صبح دوشنبه در آیین تکریم و معارفه مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان به موضوع غدیر اشاره کرد و بیان داشت: این اقدام بسیار مهم را خداوند هم عدل و هم وزن تلاش ۲۳ ساله پیامبر می‌داند و به قدری این انتصاب مهم بوده که اینگونه معرفی شده است.

وی افزود: مهمترین پدیده‌ای که در دوران رسالت پیامبر (ص) اتفاق افتاد این بود که راه پیامبر مشخص شد تا اسلام رهبری داشته باشد لذا مهمترین مساله، مساله ولایت و امامت است که باید برای همیشه این روز را در تاریخ اسلام حفظ کنیم.

نماینده ویژه رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: حضرت علی (ع) با امر خداوند و با معرفی پیامبر (ص) در حجت‌الوداع در این مسئولیت انتخاب شدند و راه پیامبر را علی‌گونه ادامه دادند.

حجت‌الاسلام روحانی‌نژاد تصریح کرد: در گذشته در مورد غدیر غفلت‌هایی انجام شد که خوشبختانه در دهه‌های اخیر توجه ویژه‌ای به این عید شده که در ایران و سراسر عالم راجع به غدیر برنامه‌های بسیار ارزشمندی برگزار می‌شود.

وی یادآور شد: اگر امامت به صورت مستقیم ارتباطش با مردم قطع شده اما با معرفی ائمه و حضرت حجت جانشینان امامت و ولایت کاملا هموارتر شد و در حال حاضر پرچم ولایت و امامت بر دوش رهبر معظم انقلاب است که راه حضرت علی(ع) را ادامه می‌دهند.

حجت‌الاسلام روحانی‌نژاد با بیان این که امام خمینی (ره) ولایت فقیه را ولایت رسول‌الله می‌داند، اظهار داشت: اگر بتوانیم تابع این تبعیت معظم‌له باشیم قطعا توفیقات مان افزون‌تر خواهد شد لذا اثرات ولایت را در جهان کنونی می‌بینیم که چگونه در سراسر عالم اثر گذاشته و ایران عمق ولایت در سراسر جهان قرار گرفته مخصوصا عمق مردمی پیدا کرده است.

نماینده ویژه رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این که به پایان رساندن راه پیامبر (ص) به وسیله غدیر انجام شده است، یادآور شد: در توصیه‌های مقام معظم رهبری نکاتی راجع به حضور جوانان در صحنه سازندگی انقلاب است و اخیرا در ملاقات با گروه‌های جهادی توصیه و بیاناتی داشتند و بیانیه‌ای برای آن گروه اعلام کردند؛ آن بیانیه به این صورت است که توسعه کشور با تبعیت از این توصیه‌ها ‌در گام دوم بتوانیم این انقلاب را پیش ببریم.

وی افزود: در سازمان امور خیریه که مدیریت آن تغییر پیدا کرد و «خاموشی» به عنوان رئیس انتخاب شد در این دوره سیاست‌هایی اتخاذ شده که تلاش می‌کنند با همفکری همکارانشان در سراسر کشور و به ویژه از اصحاب فکر که می‌توانند نظرات خود را بگویند.

لزوم ترویج فرهنگ وقف در جامعه

وی گفت: در این دوره قرار است مسئله وقف توسعه پیدا کند که یک تلاش جمعی است و همه آحاد ملت باید به این سنت حسنه که در اسلام وجود دارد عمل کنند لذا باید به نیت واقفان خیر اندیش عمل شود همه باید تلاش کنیم مساله وقف در جامعه گسترش پیدا کند عموم مردم به ویژه مبلغان، اهل قلم، اصحاب رسانه و... باید در توسعه وقف تلاش کنند.

نماینده ویژه رییس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان داشت: متاسفانه مسئله وقف توسط افراد سودجو مورد دستبرد قرار گرفته لذا باید احیای وقف انجام شود و آن بخشی از اموالی که از وقفیت خارج شده به وقفیت برگردد برخی از این وقف‌ها که مورد غفلت قرار گرفته‌اند باید به وقفیت برگردد و به نیت واقفان عمل شود.

وی تصریح کرد: امروزه اقتصاد کشورها در حال تحول است مخصوصا شرکت‌های دانش بنیان که می‌توانند کالاهای مورد نیاز کشور را تهیه کنند و سازمان امور خیریه در خدمت این شرکت‌ها است که در راستای قطع وابستگی به بیگانگان از آن‌ها حمایت کند و ایده‌ها را به طرح‌های عملیاتی تبدیل کنند.

روحانی‌نژاد گفت: سازمان اوقاف در مزارع  بسیار بزرگ موقوفات بزرگی دارد لذا می‌تواند با راه اندازی تولیدی به اشتغال کمک کند زیرا امروزه جوانان ما به اشتغال نیاز دارند و اگر دولت بتواند به اشتغال جوانان بپردازد بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی مرتفع خواهد شد.

وی ادامه داد: سازمان اوقاف می‌توان گام‌هایی در اقتصاد، اشتغال و... بردارد که در حال حاضر زمینه‌هایی فراهم آورده است.

نماینده ویژه رییس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان داشت: این استان که دیار کریمان است وقف همیشه در آن زنده بوده اما حتما در آینده در این راستا بیشتر تلاش می‌شود لذا آن‌ها که متمکن هستند کمک کنند و ثلث اموالشان را در راستای امور خیریه وقف کنند.

نقش وقف در حوزه اجتماعی کاملا محسوس شود

وی یادآور شد: نقش وقف باید در حوزه اجتماعی کاملا محسوس شود که مردم حس کنند اگر وقفی وجود داشته آثارش در زندگیشان وجود دارد و اعتماد عمومی نسبت به سازمان امور خیریه افزایش پیدا کند.

روحانی‌نژاد افزود: تغییرات مدیریت در سیستم‌ها عرف است و جزو وظایف رییس دستگاه قرار گرفته است لذا اخیرا یک جابجایی محدودی در سراسر کشور از جمله استان کرمان انجام شده است.

وی ادامه داد: از زحمات حجت‌الاسلام تدینی تشکر می‌کنم وی آشنا به وقف است و در این مدت کوتاه در استان کارهای خوبی انجام داده است لذا تصمیم گرفته شده تا در استان سمنان به فعالیت خود ادامه دهند از زحماتش در دوران تصدی‌گری تشکر می‌کنیم.

بر این اساس طی حکمی از سوی رئیس سازمان اوقاف «حجت الاسلام اسماعیل تدینی» مدیرکل سابق اوقاف و امور خیریه استان کرمان به سمت مدیرکل جدید اوقاف و امور خیریه استان سمنان و «حجت الاسلام علی جلالی» مدیرکل تبلیغات اسلامی استان به سمت مدیرکل جدید  اوقاف و امور خیریه استان کرمان منصوب شد.
 

کد خبر 4696408

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =