تشکیل ستادساماندهی سواحل وسط تعطیلات/ تابستانی که از دست رفت

ارومیه-با بهبود وضعیت دریاچه ارومیه پیش بینی می شد این تالاب تابستان پذیرای خیل عظیم گردشگران داخلی و خارجی باشد اما تاکنون هیچ تدبیری برای زیرساخت های گردشگری در این منطقه اندیشده نشده است.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: بارش های خوب بهاره و افزایش روزانه تراز دریاچه ارومیه بهار امسال نویدبخش تابستانی خوب برای نگین فیروزه ای ایران بود و می شد حدس زد امسال هزاران گردشگر از سراسر کشور راهی دریاچه شوند اما متاسفانه مسئولان استان با غفلت از این ظرفیت هیچ تدبیری برای زمینه سازی ایجاد زیرساخت های گردشگری در این منطقه نیندیشیدند.

حضور میلیونی گردشگران در تالاب بین المللی دریاچه ارومیه در اواسط تعطیلات تابستان، تازه مسئولان آذربایجان غربی را به فکر تشکیل ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه انداخت، ستادی که بی شک مصوبات و تصمیمات آن امسال هیچ مزیتی برای گردشگران این زیست بوم ارزشمند نداشت.

گرمای بتیرماه و مردادماه امسال  هر چقدر هم آزاردهنده باشد اما برای عده ای از گردشگران داخلی از سراسر کشور بهانه ای شده است تا دل به خنکای آب نگین فیروزه ای ایران زده و برای ساعاتی هر چند کوتاه این گرما را به فراموشی بسپارند.

نبود سایه بان، سرویس های بهداشتی، تانکر آب شیرین، راهنمای گردشگری و جاده دسترسی نامناسب بخشی از گلایه های گردشگران از کمبودهای زیرساختی  رفاهی و گردشگری دریاچه ارومیه استاین روزها به خصوص روزهای پایانی هفته، چشم می چرخانی سواحل دریاچه ارومیه مملو از گردشگرانی است که از سراسر کشور میهمان این تالاب ارزشمند شده اند تا خاطره ای خوش از تابستان و تعطیلات را در ذهن و یاد خود به ثبت برسانند.

اما نبود سایه بان، سرویس های بهداشتی، تانکر آب شیرین، راهنمای گردشگری و جاده دسترسی نامناسب بخشی از گلایه های گردشگران از کمبودهای جدی زیرساختی رفاهی و گردشگری دریاچه ارومیه است.

با وجود گرما و تبخیر آب دریاچه ارومیه، امسال حال و روز دریاچه خیلی خوب است و با همین شرایط موجود نیز دریاچه پذیرای خیل عظیم گردشگران داخلی و حتی خارجی است اما نبود زیرساخت های مناسب گردشگری در سواحل، جاده دسترسی نامناسب این حال خوب را دستخوش تغییرات تلخی نیز کرده است.

هر چند کمبود حداقلی زیرساخت های گردشگری در سواحل دریاچه ارومیه صدای همه گردشگران را درآورده اما این نبودها باعث عدم حضور هزاران گردشگر از اقصی نقاط کشور به دریاچه ارومیه نشده و امسال این دریاچه بعد از دو دهه خشکسالی میزبان بیشترین گردشگر در مقایسه با سالهای اخیر شده است.

سواحل دریاچه ارومیه از حداقل امکانات گردشگری محروم است

رضا حسن زاده یکی از گردشگرانی که از همدان به همراه خانواده اش سواحل دریاچه ارومیه را برای گذران تعطیلات تابستانی انتخاب کرده است در خصوص کمبود زیرساخت های گردشگری این تالاب به خبرنگار مهر می گوید: دریاچه ارومیه فارغ از فرصت ارزشمند برای گردشگری یک نعمت الهی است که خدا نصیب مردم ارومیه کرده است ولی از این مزیت هیچ استفاده بهینه ای نمی شود.

وی با گلایه از نبود کمترین امکانات گردشگری در سواحل دریاچه ارومیه ادامه می دهد: متاسفانه مسئولان استان به خود زحمت نداده اند امسال که وضعیت دریاچه ارومیه بهبود یافته و بستر برای حضور گردشگران فراهم شده راه دسترسی به سواحل را ساماندهی کنند.

بارها در خصوص مزیت های درمانی و ویژگی های منحصر به فرد این دریاچه شنیده بودیم و امسال آمدیم تا از نزدیک این ویژگی ها را ببینیم ولی متاسفانه هیچ مسئول و راهنمایی ندیدیمحسن زاده با بیان اینکه متاسفانه با وجود استقبال گسترده گردشگران از دریاچه ارومیه و دو روزی که در اینجا هستیم هیچ مسئول و متولی خاصی برای راهنمایی گردشگران وجود ندارد می افزاید: بارها در خصوص مزیت های درمانی و ویژگی های منحصر به فرد این دریاچه شنیده بودیم و امسال آمدیم تا از نزدیک این ویژگی ها را ببینیم ولی متاسفانه هیچ مسئولی و راهنمایی در این زمینه مشاهده نکردیم که جای تاسف دارد.

احد قلیپور دیگر گردشگری که از استان تهران به ارومیه سفر کرده و برای فرار از گرمای وسط روز در لجن های کنار دریاچه ارومیه دراز کشیده است به محض معرفی خودم به عنوان خبرنگار زبان به گلایه باز کرده و می گوید: نبود امکانات رفاهی و گردشگری مایه تاسف است.

وی ادامه می دهد: با توجه به اینکه آب دریاچه ارومیه شور است آیا مسئولان به خصوص مسئولان بخش گردشگری عاجز از نصب تعدادی سایه بان، تانکر آب شیرین و تعدادی سرویس بهداشتی در این منطقه هستند؟ این درحالی است که دریاچه ارومیه یک ظرفیت بی نظیر برای گردشگران است.

قلیپور که به همراه تعدادی از اعضای فامیل در ارومیه حضور دارد می افزاید: در کنار نبود جزئی ترین امکانات رفاهی متاسفانه مسئولان از حضور بانوان در دریاچه ارومیه و بهره مندی از نعمت این دریاچه نیز غفلت کرده اند و مکان مشخصی برای شنای بانوان وجود ندارد.

عوارضی زیاد، صف طولانی در عوارضی، عدم حضور راهنمایان گردشگری در سواحل دریاچه ارومیه، بی توجهی به نظافت سواحل و انباشت زیاد زباله از دیگر گلایه های گردشگران حاضر در سواحل دریاچه ارومیه است برای پرس و جو در این خصوص سراغ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی رفته ایم.

ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه تشکیل شده است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در خصوص بی توجهی به ظرفیت های گردشگری آذربایجان غربی به خبرنگار مهر گفت: دریاچه ارومیه یک ظرفیت بی نظیر گردشگری است که در سالهای گذشته دچار بحران خشکسالی شده و ظرفیت گردشگری آن چندان در سالهای اخیر مورد توجه قرار نگرفته بود.

جلیل جباری با اشاره به بهبود نسبی این دریاچه در سالجاری و حضور هزاران گردشگر در این تالاب ارزشمند افزود: در حال حاضر آمار رسمی نمی توان از تعداد گردشگران تابستانی امسال در دریاچه ارومیه ارائه کرد و برای جمع بندی آمار باید منتظر پایان فصل تابستان بود اما آنچه قابل مشاهده است استقبال هزاران گردشگر است.

وی با بیان اینکه سواحل دریاچه ارومیه آزاد بوده و محصور شده نیست که بتوان آمار دقیق ارائه کرد اظهارداشت: امسال تاکنون دو میلیون نفر از جاذبه های گردشگری استان بازدید کرده اند که دریاچه ارومیه یکی از جاذبه های گردشگری استان است و می توان این آمار را برای دریاچه ارومیه نیز متصور شد.

جباری با اشاره به بارشهای خوب بهاره و حال خوب دریاچه ارومیه گفت: امسال به دلیل بهبود وضعیت دریاچه ارومیه دچار غافلگیری شدیم و پیش بینی حضور این تعداد گردشگر را نداشته ایم ولی بعد از مشاهده خیل عظیم گردشگران ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه در استان تشکیل شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با بیان اینکه بر اساس تشکیل این ستاد دستگاه های اجرایی متولی از جمله سازمان همیاریها، شهرداری و راهداری استان مکلف به ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه شده اند افزود: میراث فرهنگی آذربایجان غربی در راستای وظایف این ستاد امسال اقدام به ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه در محور گورچین قلعه کرده است.

وی از هزینه کرد ۷۰۰ میلیون تومانی این اداره کل برای ساماندهی محور گورچین قلعه خبر داد و عنوان کرد: در حال احداث ۳۰ باب سرویس بهداشتی، دوش سیار و سایر امکانات در سواحل دریاچه هستیم.

جباری با بیان اینکه سه نقطه برای نصب این سرویس های بهداشتی در نظر گرفته و عملیات اجرایی آن نیز آغاز شده است اضافه کرد: احیای مجدد و بازگشت زندگی به دریاچه ارومیه در شکوفایی صنعت گردشگری و به تبع آن رونق اقتصادی منطقه نقش موثری خواهد داشت.

وی اظهار امیدواری کرد با تشکیل ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه از سال آینده مشکلی در بخش رفاهی و گردشگری دریاچه ارومیه شاهد نباشیم و گفت: امیدواریم امسال گردشگران حاضر در دریاچه ارومیه از این کمبودها چندان ناراضی نباشند.

لزوم ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و امکانات رفاهی در سواحل دریاچه ارومیه

تعطیلات تابستانی امسال به نیمه خود رسیده و استقبال چشمگیر گردشگران مسئولان استان را به فکر تشکیل جلسه ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه وا داشته است جلسه ای که نتایج آن در سالهای آینده می تواند مثمر ثمر باشد و امسال هیچ دردی از نبود زیرساخت های گردشگری دریاچه ارومیه را دوا نمی کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی در این نشست با تاکید بر اینکه ایجاد زیرساخت های گردشگری و رفاهی در سواحل دریاچه عاملی برای تخریب محیط زیست نشود افزود: آذربایجان غربی تا پیش از این اعتباری از بابت ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه دریافت نمی کرد که با پیگیری های مقام عالی استان مقرر شده از سال آینده آذربایجان غربی نیز همانند استان های ساحلی از اعتبارات این حوزه برخوردار شود.

علی مصطفوی با تاکید بر لزوم ایجاد زیرساخت های گردشگری و امکانات رفاهی در سواحل دریاچه ارومیه ادامه داد: اقدامات دستگاه های ذیربط در این خصوص باید کارشناسی شده باشد و طوری عمل نشود که تخریب محیط زیست را بدنبال داشته باشد.

تاکیدات معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی در حالی است که معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی معتقد است در روزهای آتی با تامین برخی زیرساخت های گردشگری می توان از باقی مانده تعطیلات تابستان برای گردشگران دریاچه ارومیه خاطره ای خوب ساخت.

جاده شهید کلانتری پذیرای بیشترین مسافران تابستانی دریاچه ارومیه بوده است، تمهیداتی اندیشیده شده تا دهکده ساحلی چی چست، منطقه قالقاچی، منطقه کاظم داشی و دیگر مناطق حاشیه‌ای نیز برای جذب گردشگر مهیا شودرضا حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر تشکیل ستاد ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه را به فال نیک گرفت و افزود: این ستاد از اوایل ماه جاری تشکیل شده و اقدامات خوبی در راستای تامین برخی زیرساخت های گردشگری صورت گرفته و گردشگران می توانند در هفته های باقی مانده تعطیلات تابستانی از این زیرساخت ها استفاده بهینه را ببرند.

وی با بیان اینکه با تشکیل این ستاد دستگاه های مسئول به سرعت وارد عمل شده اند ادامه داد: جاده شهید کلانتری پذیرای بیشترین مسافران تابستانی دریاچه ارومیه بوده است، تمهیداتی اندیشیده شده تا دهکده ساحلی چی چست، منطقه قالقاچی، منطقه کاظم داشی و دیگر مناطق حاشیه‌ای نیز برای جذب گردشگر مهیا شود.

حسینی راه‌اندازی سرویس بهداشتی و حمام در محل‌های حضور گردشگران دریاچه ارومیه را ضروری دانست و گفت: گلایه‌های بسیاری در این خصوص وجود دارد در این راستا اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان در سه نقطه اقدام به ایجاد ۳۰ باب سرویس بهداشتی کرده است.

وی در خصوص گلایه گردشگران برای فراهم نبودن زمینه حضور مناسب بانوان در دریاچه ارومیه گفت: با تمهیدات صورت گرفته زمینه ای فراهم شده علاوه بر رعایت شئون اسلامی در راستای استفاده بانوان از دریاچه ارومیه، به راحتی از ظرفیت گردشگری دریاچه استفاده کنند.

بعد از نزدیک سه دهه بحران خشک شدن دریاچه ارومیه این روزها حال دریاچه رو به بهبودی است امید که مسئولان با توجه به تامین زیرساخت های گردشگری از این ظرفیت استفاده بهینه را ببرند.

کد خبر 4696662

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =