ساختمان بلدیه احیا شود/بررسی ۱۱هزار و ۴۰۰ پرونده نما

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، درباره پروژه بلدیه توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد سالاری، روز دوشنبه در نشست خبری، به تشریح برخی از اقدامات این کمیسیون طی یک سال گذشته پرداخت و گفت: در سال دوم شورا، کمیسیون شهرسازی و معماری ۱۱۲ جلسه رسمی برگزار کرده و در آن ۱۱ طرح و ۳۰ لایحه مورد بحث و بررسی و تبادل نظر قرار گرفته و پس از بررسی به هیأت رئیسه ارائه شده است.

وی ادامه داد: کارگروه نظارتی کمیسیون در این مدت در راستای احیای نقش نظارتی در سامانه الکترونیکی شهرسازی مناطق ۲۲گانه، ۵ هزار و ۴۰۰ صورتجلسه شوراهای معماری مناطق ۲۲ گانه را مورد بررسی دقیق قرار داده است. همچنین ۱۵۶ فقره پرونده باغ یا غیرباغ در کمیسیون معماری مورد بررسی قرار گرفته و پس از بازدیدهای میدانی و ارائه نظر کارشناسان، این تعداد پرونده باغ مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

سالاری با اشاره به نقش کمیته معماری و طرح‌های شهری شورای شهر تهران در فرایند نظارت بر کمیته‌های نمای شهر تصریح کرد: ۱۱ هزار و ۴۰۰ پرونده نما طی مدت یادشده در این کمیته مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. همچنین کارشناسان کمیسیون شهرسازی و معماری از ۱۰۷ گود پرخطر برای ایمن‌سازی و تسریع در ساخت‌وساز بازدید کرده و مکاتباتی را در این راستا انجام داده‌اند. 

عضو شورای شهر تهران با اشاره به انجام ۹۷ بازدید میدانی از مناطق ۲۲ گانه، سازمان‌ها، شرکت‌ها، طرح‌ها و پروژه‌های شهری در راستای ایفای نقش نظارتی شورای شهر اضافه کرد: همچنین ۳۵ همایش تخصصی در خصوص مأموریت‌های مهم حوزه شهرسازی و معماری برگزار شده و ۷۸ گزارش از شهرداری تهران و شرکت‌های تابعه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

به گفته وی، طی یک سال گذشته ۵۰ گزارش تحلیلی پژوهشی در کمیسیون شهرسازی و معماری تهیه و تدوین شده و همچنین ۶۳ تذکر در صحن شورای شهر تهران توسط اعضای کمیسیون ارائه شده است.

سالاری با اشاره به کاهش رانت، فساد و تخلفات ساختمانی مبتنی بر تغییر رویکرد در مدیریت شهری اضافه کرد: الزام شهرداری تهران به رعایت توسعه شهری با ایجاد نهاد پایش و راهبری طرح‌های توسعه شهری موضوع دیگری بود که مورد توجه قرار گرفت. این نهاد در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد به صورت یک‌طرفه از طرف وزارت راه و شهرسازی لغو شده بود و در این دوره ما تصمیم گرفتیم تا آن را مجدداً احیا کنیم و با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای در صدد اجرای آن بر بیاییم.

وی با اشاره به کاهش ۷۰ درصدی تخلفات در شوراهای مناطق تصریح کرد: اضافه طبقات، تغییر کاربری از پارکینگ به مسکونی، حذف نورگیرها، تخلف از طرح تفصیلی، از جمله اقداماتی بوده است که طی دوره‌های گذشته و حتی ابتدای این دوره انجام ‌شده است. به عنوان مثال در ابتدای این دوره در یکی از مناطق شهر تهران در ۱۵ روز، ۱۴۰ اضافه بنای طبقات ارائه شده بود اما در حال حاضر در برخی از مناطق حتی یک مورد تخلف هم نداریم و در سایر مناطق تخلفات به شدت محدود شده است و ما امیدواریم با همکاری رسانه‌ها و فضای مجازی این تخلفات کاهش پیدا کند. 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با اشاره به عدم تحقق کامل طرح تفصیلی اضافه کرد: تا زمانی که طرح تفصیلی به صورت کامل محقق نشود وجود برخی از این تخلفات امکان‌پذیر است.

سالاری با اشاره به تغییر رویکرد کمیسیون ماده ۵ توضیح داد: رویکرد کمیسیون ماده ۵ متناسب با طرح‌های تفصیلی و موضوعی تغییر کرده است و امروز خبری از تغییر کاربری نیست و اگر در جلسات درخواستی در این باره ارائه شود به طور حتم من به عنوان نماینده شورای شهر تهران با این موضوع مخالفت خواهم کرد.

هوشمندسازی سامانه شهرسازی و معماری شهرداری تهران موضوع دیگری بود که سالاری به آن اشاره کرد و گفت: الزام شهرداری به ثبت پرونده‌ها در این سامانه باعث بروز شفافیت شده است و ما امیدواریم بتوانیم این فرایند تدریجی را در سال پیش رو کامل کنیم.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به انجام اقدامات جدی در زمینه بررسی فرایند صدور پروانه تصریح کرد: جلسات جدی با شهردار تهران و معاون شهرسازی و معماری شهرداری در این راستا برگزار شده و با توافق انجام شده با سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی در ساختمان‌های شش طبقه نیازی به درخواست استعلام نیست و ضوابط به صورت کامل پیوست پروانه می‌شود. تکمیل این اقدامات نیازمند مذاکراتی با سازمان نظام مهندسی است که هم‌اکنون به این موضوع وارد شده‌ایم.

وی با اشاره به بلاتکلیف بودن پهنه‌های G۳۲۰، S۲۲۱ و S۲۲۲ در طرح تفصیلی اضافه کرد: در پهنه‌های G۳۲۰، هزار و ۳۰ هکتار فضای بلاتکلیف و در پهنه‌های S۲۲۲ و S۲۲۱ بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هکتار فضای بلاتکلیف وجود دارد که این موضوع در دستور جلسات کمیسیون ماده ۵ قرار گرفته است.

سالاری با اشاره به تغییر قانون ماده ۱۰۰ شهرداری‌ها اضافه کرد: لایحه تغییر قانون ماده ۱۰۰ شهرداری‌ها هم‌اکنون در کمیسیون زیربنایی دولت در حال نهایی شدن است و به زودی برای تصویب در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به بررسی پروژه‌های بزرگ‌مقیاس که بعضاً دارای تخلفات بزرگ‌مقیاس هم هستند، اضافه کرد: این پروژه‌ها به صورت ویژه مورد بررسی اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری قرار گرفته‌اند، البته در رأس تخلفات و تخریب بناهای احداث شده، موفق نبوده‌ایم که از جمله آن ها می‌توان به پالادیوم اشاره کرد. 

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: صاحبان این مجموعه با انجام کنشگری‌هایی باعث شدند صدور نظر نهایی در کمیسیون ماده ۱۰۰ با تأخیر انجام شود اگرچه در این باره مکاتباتی از سوی شورای شهر با شعبه مذکور انجام شده و دادستانی نیز نامه‌ای در این باره ارسال کرده است. اُپال، ایران‌مال، ساختمان فرشته در منطقه ۲۲ و ساختمان طبیعت در همین منطقه از جمله دیگر تخلفات مذکور هستند. همچنین احداث ساختمان بزرگ‌مقیاسی در مرکز سابق میادین میوه و تره‌بار واقع در فرمانیه با بیش از ۴۸ هزار متر تخلف از جمله مواردی است که برای رسیدن به سرانجام نیاز به ایستادگی و مقاومت دارد. 

سالاری در ادامه جلسه به موضوع صیانت از باغات شهر تهران و اقدامات شورا با محوریت کمیسیون‌های شهرسازی و معماری و همچنین محیط‌زیست و خدمات شهری اشاره کرد و گفت: لغو مصوبه برج‌باغ از جمله این اقدامات جدی بود که با همراهی رسانه‌ها و نظارت همگانی محقق شد و هم‌اکنون به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ شده است. در همین راستا کمیته فنی باغ تشکیل شده و بر اساس قانون جدید در باغات ۲ تا ۳ طبقه با سطح ۱۵ درصد با رویکرد کمترین میزان حذف درختان مورد تأیید است. 

عضو شورای شهر تهران با اشاره به بررسی هزار و ۷۰ هکتار از باغات کن و پیرامون آن طی دو سال گذشته اضافه کرد: به دنبال این موضوع و با کنشگری‌های انجام شده طرح موضعی اراضی کن به تصویب رسید و هم‌اکنون ابلاغ شده است. همچنین ۲ باغ به تملک عمومی درآمده اگرچه با توافقات انجام شده با رئیس سابق بنیاد مستضعفان قرار نبود پولی برای این ۲ باغ پرداخته شود. 

ایجاد پلازاهای شهری و فضای عمومی و پیش‌بینی آن در برنامه پنج ساله سوم موضوع دیگری بود که سالاری به آن اشاره کرد.

وی با بیان اینکه اقدامات مؤثری در بحث تاب‌آوری شهر تهران و بازآفرینی بافت فرسوده انجام شده است، عنوان کرد: برای رسیدن به دستاوردهای ملموس، نیاز به زمان بیشتری داریم اگرچه با کنشگری‌های کمیسیون شهرسازی و معماری، طرح دولت و رئیس جمهور درباره ساخت‌وسازهای انبوه در فضاهای باز شهری متوقف شد. همچنین با افزایش بودجه در بحث افزایش پاسخ‌های محلی این اقدام در دستور کار قرار گرفت.

در ادامه جلسه سالاری در پاسخ به سؤالی درباره طرح تفصیلی منطقه ۲۲ توضیح داد: این موضوع برای ما به عنوان کمیسیون شهرسازی و معماری بسیار حائز اهمیت است. درست است که در گذشته با توجه به طرح تفصیلی منطقه، فرصت بی‌نظیر تفرجگاهی بر اساس ساخت‌وساز از بین رفته است، اما طرح تفصیلی جدید نباید باری بر بارگذاری‌های موجود اضافه کند و مشکلات شهر تهران را افزایش دهد. 

وی با بیان اینکه طرح تفصیلی جدید شاخص‌های خوبی دارد و به ابعاد محیط‌زیستی توجه ویژه‌ای شده است، اضافه کرد: در طرح تفصیلی فعلی مجموعه‌ای از تعهدات بدون رعایت قانون، حقوق مکتسبه‌ای را ایجاد کرده است و ما با آن مخالف هستیم زیرا معتقدیم حقوق مکتسبه زمانی ایجاد می‌شود که مبنای آن یک توافق قانونی باشد. پیش از این تعدادی از تعاونی‌های مسکن، اشخاص و نهادها بدون آنکه برای ملک خود سند مالکیت داشته باشند موضوع را به کمیسیون ماده ۵ می‌بردند و از آنجا پروانه دستی دریافت می‌کردند. در واقع توقع این است که شورای عالی شهرسازی و معماری این حقوق مکتسبه را قانونی تلقی کند، اما تا آنجایی که توان داشته باشیم در برابر این موضوع ایستادگی می‌کنیم. 

سالاری تأکید کرد: کلیات طرح تفصیلی قابل تقدیر است و محورهای امیدبخشی دارد اما به مشکلات اساسی این منطقه از جمله حمل‌ونقل عمومی و توسعه آن توجهی نشده است. البته قرار است ظرف یک ماه آینده شورا نظر خود را درباره طرح جدید ارائه کند.

وی با تأکید بر این نکته که برای صدور پروانه باید یک مرجع مشخص وجود داشته باشد، عنوان کرد: در حال حاضر، در محدوده تهران و البرز ۱۲۰۰ مرجع صدور پروانه وجود دارد و در ۵ ماه گذشته ۴۰۰۰ پروانه صادر شده و ۶۶۷۹ جلسه شورای معماری تشکیل شده است. 

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در پاسخ به سؤالی درباره اجرای طرح مسکن استیجاری توضیح داد: این موضوع بدون بررسی ابعاد کارشناسی مطرح شده است و شهردار اعلام کرده است بر اساس قانون شهرداری‌های کشور، شهرداری در این باره اختیارات و وظایفی دارد. البته ابعاد این طرح هنوز به صورت کامل مشخص نشده و قرار بر این است تا وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی ابعاد آن را مشخص کنند. 

سالاری با اشاره به تداوم تخلفات ساختمانی اضافه کرد: تداوم این تخلفات نشان می‌دهد سازوکارهای موجود، پاسخگوی مناسبی نیستند و آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ باید این‌گونه باشد که به جای برخورد با تخلفات ایجاد شده به سمت پیشگیری از تخلفات برویم. امیدواریم این قانون هرچه زودتر در مجلس به تصویب برسد زیرا شهرداری مناطق ۲۲ گانه در این گونه موارد به جای اینکه تخلفات را به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارسال کنند آن را به شوراهای معماری می‌برند و با آنها به توافق می‌رسند. آیین‌نامه این موضوع در حال آماده شدن است تا شهرداری‌ها، متخلفان را به مراجع قضایی و کمیته‌های انضباطی معرفی کنند.

عضو شورای شهر تهران در پاسخ به سؤالی درباره انتخابات هیئت رئیسه که گفته می‌شود وی قصد دارد تا کاندیدای نایب‌رئیسی شود، گفت: در جلسه آینده شورای شهر (سوم شهریور ماه) نسبت به انتخابات هیأت رئیسه و سایر کمیسیون‌ها اقدام می‌شود. در فرایند قانونی، قانون‌گذار این اجازه را داده است تا هیأت رئیسه تغییر کند البته احساس می‌کنم با توجه به جلسات شورا ترکیب فعلی هیأت رئیسه تغییر نکند زیرا عملکرد آنها مثبت بوده است. اگرچه انتقادات و گلایه‌هایی وجود دارد که در جلسات هم‌اندیشی و به صورت عمومی مطرح شده است و من نیز قصد کاندیدا شدن در بحث نایب‌رئیسی را ندارم.

وی در پاسخ به سئوالی درباره توقف ساخت ساختمان بلدیه، افزود: ایجاد میدانگاه مورد موافقت شورای شهر است، اما ما با توقف ساخت ساختمان بلدیه موافق نیستیم و به آن اعتقاد نداریم زیرا اجرای این طرح براساس نظرات کارشناسی بوده است. عدم ساخت‌وساز در میدان امام خمینی (ره) باعث می‌شود نسبت به گذشته بی‌توجهی کنیم.

کد خبر 4696904

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =