۲ هزار راس دام زنده و لاشه دام در روز عید قربان بازرسی شد

قزوین- مدیرکل دامپزشکی استان قزوین گفت: در بازرسی از ۲ هزار راس دام زنده و لاشه دام در روز عید قربان گوشت های آلوده از مراکز ذبح و توزیع جمع آوری و ضبط شد.

حمید زینالی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: یکی از کارهای مهم این اداره نظارت بر ذبح بهداشتی دام و توزیع فرآورده های سالم گوشتی و پروتئینی است که در این راستا با تشدید گشت های نظارت و بازرسی بر مراکز عرضه دام زنده و گوشت قرمز و سفید نظارت لازم صورت می گیرد.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین تصریح کرد: در روز عید قربان در بازرسی از ۲ هزار راس دام زنده و لاشه دام توسط اکیپ های دامپزشکی مقداری گوشت قرمز و امعاء و احشاء دامی شامل کبد و ریه و جگر سیاه، جگر سفید و قلوه که از نظر بهداشتی غیر قابل مصرف بود توسط کارشناسان دامپزشکی استان قزوین ضبط شد.

وی افزود: با توجه به آمادگی و تجهیز اکیپ های بازرسی بهداشتی و نظارت بر ذبح شرعی اداره کل دامپزشکی استان قزوین در روز عید قربان، ۳۴ اکیپ ثابت و سیار معاینه پیش از کشتار دام، نظارت 
بر ذبح شرعی و بازرسی پس از کشتار دام را بصورت رایگان از شب قبل از عید قربان تا ظهر روز عید انجام داد.

زینالی یادآورشد: در روز عید قربان یک هزار و ۵۱۶ راس دام زنده شامل گاو و گوسفند و بز در سطح استان توسط کارشناسان دامپزشکی معاینه و ۶۷۲ راس لاشه دام بازرسی پس از کشتار شد که در نتیجه ۱۵ کیلو گرم گوشت قرمز و ۵۵ عدد کبد، ریه و کلیه (جگر سیاه و سفید و قلوه گاه) ضبط و آلودگی موضعی ۲۸ راس لاشه به همراه ۷۲ عدد کبد اصلاح و پاکسازی شد.

وی از شهروندان خواست: از کشتار دام در معابر به دلیل نبود نظارت دامپزشکی و احتمال انتقال بیماری یهای مشترک، آلودگی محیط زیست خودداری کنند.

زینالی بیان کرد: اکیپهای دامپزشکی در ایام محرم نیز آمادگی دارند تا بر دامهای قربانی و فرآورده های خام دامی مصرفی توسط هیئت های عزاداری نظارت کنند تا مشکلی برای شهروندان ایجاد نشود.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین اظهارداشت: شماره تلفن ۴ رقمی ۱۵۱۲ بصورت شبانه روزی در تمام ایام پاسخگوی شهروندان و رسیدگی به موارد تخلف است.

کد خبر 4697130

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =