اجلاس بین المللی توسعه شهری حوزه اوراسیا در تبریز برگزار می شود

تبریز- دهمین اجلاس بین المللی رشد و توسعه شهری با رویکرد حفاظت از بافت تاریخی در حوزه اوراسیا از فردا در تبریز آغاز ‏به کار می کند.‏

به گزارش خبرنگار مهر، کریم حسین زاده دلیر ظهر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران در خصوص جزئیات این اجلاس گفت: اجلاس رشد و توسعه شهری در واقع برای شهرهای قرار یافته در مسیر جاده ابریشم و در باب احیای عظمت دیرین این جاده طراحی و سازماندهی شده که تاکنون ۹ دوره برگزار که یک مورد آن در همدان بوده است.

وی برگزاری این اجلاس را در ۱۰ روز عنوان کرده و هشت روز آن را مربوط به ورکشاپ هایی برای کار میدانی در بخش هایی از بافت تاریخی و کهن شهر تبریز دانست و گفت: دو روز نیز مربوط به آیین افتتاحیه، نشست ها، جلسات سخنرانی و اختتامیه خواهد بود.

دبیر علمی همایش با اشاره به تنظیم و تبیین بخش ها و کریدورهایی در بافت تاریخی شهر برای گروه های پیمایشی در قالب اساتید و دانشجویان گفت: فعالیت این گروه ها در قالب برخی فعالیت های تاریخی همچون احیای میدان صاحب اباد تبریز یا حفاظت از بزرگترین بازار سرپوشیده جهان خواهد بود.

وی ادامه داد : با اتمام این دوره پیمایشی و ورکشاپ، نتیجه کار هر گروه مستقر در مبدا و مقصدی که تعریف شده در قالب گزارش و طرح و پروژه هایی که برای آن نقاط خاص و ویژه شهر تبریز که آن را نقاط هدف نامیده ایم، تهیه و روز سمینار در تالار وحدت ارایه می شود.

حسین زاده دلیر اجلاس اوراسیا را از چند منظر برای شهر تبریز مهم دانسته و گفت: شهر تبریز یکی از پنج شهر تاریخی مهم جهان است و اگر تاریخ توسعه شهرها را در جهان جستجو کنیم، پنج شهر در دنیا صاحب نام و مطرح هستند که یکی از آن ها تبریز است.

وی ادامه داد: حضور مهمانان و اساتید مطرح خارجی و مطرح شدن تبریز در سطح جهان یکی از تاثیرات مثبت همایش است، از سوی دیگر برگزاری اجلاس سبب می شود تا محققان به دنبال مطلوب تر شدن جایگاه تبریز در حوزه بافت تاریخی باشند.

دبیر علمی همایش گفت: این اجلاس ها یک تلنگری برای ما است که دنبال هویت و داشته های خود باشیم، همچنین این اجلاس به جامعه دانشگاهی کمک خواهد کرد تا با چیدن مشکلات بر روی میز در راستای حل آن ها قدم بردارد.

حسین زاده  با اشاره ای به حضور اساتیدی از ۱۰ کشور دنیا در این اجلاس گفت: ۳۰۰ مقاله در رابطه با عناوین سمینار از داخل و خارج از کشور به دبیرخانه رسیده است.

وی ادامه داد: جلسه افتتاحیه با حضور و سخنرانی مسئولان استانی و شهری در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شده و پس از آن نیز شاهد ارائه مقالات و دریافت نتایج ورکشاپ ها خواهیم بود.

دبیر علمی همایش با اشاره ای به اهمیت تاریخی شهر تبریز گفت: یک شهر مدفون در بطن و قلب شهر تبریز داریم که واقعیت آن هنوز کشف نشده است؛ در شهر تبریز از نظر علمی هر لایه برداشته شود به یک واقعیت تاریخی می رسیم.

تحقیقات علمی دانشجویان و اساتید در خصوص بافت تاریخی تبریز

دبیر علمی ورکشاپ های این اجلاس نیز گفت: دوره های قبلی همایش در کشورهایی چون ژاپن، ترکیه، روسیه و شهر همدان ایران برگزار شده که امسال نوبت به شهر تبریز رسیده که در طول ورکشاپ ها، اساتید و دانشجویان از چندین مسیر تاریخی شهر بازدید و سپس در قالب گروه هایی در خصوص یک موضوع مشخص کار می کنند.

مرتضی ملکی در خصوص محورهای این بازدید و تحقیقات گفت: بازار تبریز و کاهش ریسک پذیری در این محیط، احیای بخشی از جاده ابریشم از خیابان شهید بهشتی تا میدان صاحب آباد و بازآفرینی میدان صاحب الامر و مجموعه آن از جمله این محورها خواهد بود.

وی موضوع  مدیریت انرژی در شهر، ویژگی های بلوک شهری، نقش ابزارهای اجتماعی در احیا و تقویت مشارکت در راستای افزایش تاب آوری اجتماعی و شهری با تاکید بر محلات تاریخی را از دیگر محورها دانست.

کد خبر 4697135

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =