گذری بر ۱۱ فراز خطبه غدیر/ روزی که دین کامل و ولایت تبیین شد

اراک- مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی گفت: سخنان پیامبر اکرم(ص) در خطبه های روز غدیر، فرازهای بسیار دارد که از ولایت تا مهدویت، به خوبی آینده جهان اسلام را تبیین و ترسیم می نماید.

حجت الاسلام صفر قربان پور در گفت و گو با خبرنگار مهر پیرامون غدیرخم اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم واقعه غدیر، سخنان پیامبر در روز غدیر است که اصطلاحاً به آن خطبه غدیر گفته می شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی بیان کرد:  اصل حقیقت روز غدیر و ماجرای توقف آن روز و حضور میدانی مردم را کسی نمی تواند انکار کند. یعنی کسی نمی تواند بگوید آیات غدیر نازل نشده است یا پیامبر اکرم (ص) مامور ابلاغ نبوده در حالی که در متن قرآن به این موارد اشاره شده است.

حجت الاسلام قربان پور بیان کرد: از همان ابتدا در ارتباط با مسایل محتوایی غدیر و به ویژه جملاتی که پیامبر اکرم (ص) استفاده کردند، تحریف اتفاق افتاد. به منظور دور ماندن محتوای غدیر از تحریف و اطلاع از چگونگی نقطه آغازین انحراف باید به سخنرانی شخص پیامبر اسلام (ص) باز گردیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی اظهار کرد: خطبه غدیر بر اساس تقسیم بندی کلی شامل ۱۹ فراز است که امروز مبلغین، خطبا، روحانیون بایستی به آن توجه کنند و رسانه های مکتوب، دیجیتال و خبری باید کار رسانه ای سنگینی در این خصوص انجام دهند.

حجت الاسلام قربان پور گفت: بخش اول خطبه به حمد و ثنای الهی توسط پیامبر گرامی اسلام اشاره دارد و بخش دوم ایشان می فرمایند که من بنده هستم و به وحدانیت خدا اقرار می کنم و از جانب خدا ماموریت مهمی دارم که اگر آن را اجرا نکنم گویی رسالت من انجام نشده است یعنی پیامبر با این صحبت درصدد بودند دیگران را متوجه سازند که جبریل سه مرحله بر ایشان نازل شده است و فرمان داده که این ماموریت را انجام دهد.

حجت الاسلام قربان پور ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) در همان مکان موضوع امامت، ولایت، حاکمیت، خلافت و وصیت امام علی ( ع) را بیان می کند.

وی گفت: بخش سوم خطبه غدیر به اعلام رسمی ماموریت پیامبر ( ص) اشاره دارد که اعلام خلافت وجانشینی حضرت علی (ع) می باشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی بیان کرد: در فراز بعدی پیامبر دست امام علی( ع) را بلند و عبارت من کنت مولاه فهذا علی مولاه را بیان می کنند که هرکس من مولای او هستم علی نیز مولای اوست. ایشان به طور صریح می فرمایند که پس از من امیرالمؤمنینی جز علی ( ع) وجود ندارد.

حجت الاسلام قربان پور در خصوص بخش پنجم خطبه غدیر گفت: این بخش از خطبه به اکمال دین اشاره دارد یعنی هنگامی که پیامبر ( ص)، حضرت علی (ع) را معرفی می کنند کامل بودن دین را به مردم یعنی جمله الیوم اکملت لکم دینکم را اعلام می کنند.

وی افزود: پیامبر در فراز ششم خطبه غدیر کارشکنی های منافقین را پیش بینی می کنند و سپس تاکید می کنند اگر کسی ولایت حضرت علی ( ع) را نپذیرد، آتش جهنم بر او حق است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی خاطر نشان کرد: فراز هفتم خطبه غدیر به دوستان و دشمنان با حضرت علی (ع)، فراز هشتم به ادامه حرکت معصومین (ع) پس از امام علی (ع) تا زمان حضرت مهدی ( عج) و موضوع مهدویت اشاره دارد.

حجت الاسلام قربان پور گفت: پیامبر (ص) در روز غدیر مهدویت را بیان کردند، موضوعی که کمتر به آن پرداخته شده است. فراز نهم به اصل بیعت کردن با حضرت علی( ع) در روز غدیر اشاره دارد.

وی افزود: پیامبر گرامی اسلام در فراز دهم خطبه غدیر احکام مهم مانند حج، قرآن و کلیاتی از احکام را بیان می کنند و در فراز یازدهم بیعت عمومی را درخواست می کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی تصریح کرد: پیامبر اکرم در روز غدیر، جامعه بزرگ واحد اسلامی را طراحی کرد و از همانجا زمینه را برای پایان کار دنیا به عنوان مهدویت آماده کردند و فرمودند مبنای راستین، اسلام ، قرآن، حج و احکام الهی است.

حجت الاسلام قربان پور اظهار کرد: امروز غدیر می تواند به تعبیری جامع جهان اسلامی و محور وحدت جامعه اسلامی باشد به دلیل این که غدیر بر مبنای حج، قرآن، دستور الهی، ادامه خط رسالت بنا شده است.

وی تصریح کرد: مساله غدیر و امام علی( ع) نقطه اختلاف نیست بلکه نقطه اوج اتحاد جامعه اسلامی است اما برخی مانع از این شدند که این فرآیند، مسیر اصلی را طی کند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی با بیان اینکه موضوع غدیر نیازمند بحث محتوایی کاملی است، تاکید کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری باید به بحث های محتوایی غدیر توجه شود. یکی از این مبانی شرح سخنان پیامبر است و در این خصوص بر کلمات نباید توقف کرد، چراکه عبارات صریح بسیار در خطبه غدیر وجود دارد.

حجت الاسلام قربان پور اظهار کرد: در جامعه امروز و به ویژه جهان تشیع باید فراگیر کردن غدیر را انجام دهیم. همانطور که عملیات میدانی محرم گسترده است ، بحث غدیر باید گسترش پیدا کند. گستردگی غدیر عین واقعه غدیر است و از تحریف جلوگیری می کند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی گفت: اگر ایران اسلامی و کشور های اسلامی واقعه غدیر را گسترش دهند دیگر امکان تحریف نسبت به این واقعه وجود نخواهد داشت و این امر امروز لازم است.

حجت الاسلام قربان پور تاکید کرد: امروزه علیرغم مباحث محتوایی و بعضی تفاوت نظرهایی که وجود دارد و در جهان تشیع و تسنن مطرح است، نگاهمان تمدنی بوده و صرفا تشیعی نیست و بر مبنای نظام ولایی حرکت می کنیم. یعنی بر اساس چارچوب هایی که مقام معظم رهبری ترسیم می کنند و ادامه فرمایش امام راحل که حکومت جهان اسلامی به دنبال تمدن سازی است، در حال حرکت هستیم.

وی گفت: امروزه تمدن سازی با معنای مقاومت عجین است و تمدن سازی تعارفی هدف نیست و به دلیل وجود دشمنان متعدد تمدن سازی به برنامه نیاز دارد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی ادامه داد: برنامه نیز به عملیات اقتصادی، نظامی و محتوایی نیاز دارد. از طرفی این امورات اجرایی دولت و کارگزار می خواهد. اگر دوران مهدویت را مشاهده می کردیم صرفا به کار سخنرانی اکتفا نمی شد و قطعا برای حاکمیت اجرایی، عدالت گستری نیازمند بود.

حجت الاسلام قربان پور اظهار کرد: از محتوای غنی، مسایل اصیل اسلامی، مفسرهای تبیینی ارزشمند و کتب روایی برخوردار هستیم و امروز پرچم تمدن اسلامی در دست رهبر معظم انقلاب است و دلسوزی ایشان به اسلام، در دنیا مسلم شده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی تاکید کرد: علاوه بر محتوای خطبه غدیر، مدیریت اسلامی نیز مهم است یعنی به شرایط دنیای اسلام توجه کنیم و نظام جمهوی اسلامی و دنیای استکبار را بشناسیم. مدیریت اسلامی یعنی باید به اجرای اسلام در زمان توجه کنیم که برای اجرای آن به دولت، نظام، کارگزار حاکمیت دینی نیاز است.

حجت الاسلام قربان پور تصریح کرد: امروز مدیریت اجرایی یک ضرورت اجتماعی است همانطور که امام راحل در بیانات خود توجه به این ضرورت اجتماعی را برای حفظ نظام واجب بر شمردند. این واجب نسل جدید انقلابی، جوان و پابه رکاب می خواهد که رهبر معظم انقلاب در این باره خوب تشخیص دادند. چهل سال را به خوبی طی کردیم و ادامه آن نیز باید به خوبی طی شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی گفت: امیدوارم با تربیت صحیح نسل آینده شاهد حضور میدانی آنها در این حوزه باشیم. این امر در حال حاضر با رویکرد جدید همراه می باشد، یعنی طراحی نسل و برنامه های جدید از جمله بیانیه گام دوم، اجرای فرمان مقام معظم رهبری در موضوع خانواده و دستورالعمل های پیشگیری از آسیب های اجتماعی که در حال انجام است.

کد خبر 4697313

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 10 =