همه برنامه های مدارس امسال در چارچوب سند تحول بنیادین اجرا می‌شود

بوشهر - مشاور وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین گفت: از سال تحصیلی جاری همه برنامه های مدارس و اداره های آموزش و پرورش براساس چارچوب سند تحول انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا مددی بعد از ظهر سه‌شنبه در نشست آموزشی-توجیهی تهیه و ابلاغ بسته انتظارات از مدارس مستند به برنامه اجرایی سند تحول بنیادین اظهار داشت: همه برنامه های وزارت آموزش و پرورش در تمام سطوح ستادی، استانی، منطقه ای و مدرسه ای در سال ۹۸ مبتنی بر سند تحول بنیادین تهیه و تنظیم شده است.

وی با بیان اینکه همه برنامه های زیرنظام های سند تحول به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسیده است، گفت: در اجرایی کردن سند تحول به لحاظ برنامه هیچ گونه کاستی وجود ندارد.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین ادامه داد: برنامه های سال ۹۸ در پایان فروردین با امضای وزیر آموزش و پررش ابلاغ شده است و تا پایان تیر آموزش و پرورش استان ها برنامه های استانی خود را تنظیم کردند و همچنین نیمه اول مرداد نیز مناطق آموزشی سراسر کشور برنامه های خود را تنظیم کردند.

مددی به رویکرد جدید در تدوین برنامه های مدرسه ای اشاره کرد و افزود: در هر منطقه آموزشی چهار کارگروه هماهنگی و برنامه ریزی براساس دوره های تحصیلی تشکیل می شود که معروف به ۴ میز است.

وی اضافه کرد: این چهارکارگروه مسئولیت هماهنگی و یکپارچه سازی برنامه های آموزش و پرورش هر منطقه را در آن دوره تحصیلی به عهده دارد و برنامه ها را در قالب یک بسته به عنوان انتظارات به مدارس منطقه ارائه می کند.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین یادآور شد: هماهنگی و یکپارچه سازی برنامه های آموزش و پرورش هر منطقه با مشارکت مدیران مدارس انجام خواهد شد.

مددی با بیان اینکه وزیر آموزش و پرورش به منظور رویکرد کاهش تمرکز به روسای آموزش و پرورش سراسر کشور اختیار دادند که برنامه های هر منطقه را متناسب با مقتضیات آن منطقه با مشارکت مدیران مدارس منطقه تهیه و تنظیم کنند، تاکید کرد: از سال تحصیلی جاری همه برنامه های مدارس و اداره های آموزش و پرورش براساس چارچوب سند تحول انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: برای هماهنگی هر چه بیشتر بین حوزه های مختلف آموزش و پرورش از ابلاغ برنامه های تفکیکی به مدارس خودداری می شود و همه برنامه ها در یک کارگروه تخصصی منسجم می شود تا مدیران مدارس به راحتی از برنامه ها استفاده کنند.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین اضافه کرد: گفتمان سازی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در سال جاری در سطح مدارس کشور به طور جدی دنبال خواهد شد.

مددی در ادامه اظهار داشت: اهداف دوره های تحصیلی که مصوب شورای عالی آموزش و پرورش است مبنای تدوین برنامه و فعالیت های سال جاری آموزش و پرورش در سطح کشور است.

وی خاطرنشان کرد: کلیه فعالیت های آموزش و پرورش در سال جاری باید با برنامه های درسی مدارس هماهنگی لازم را داشته باشد و از این سو انسجامی در سطح مدارس کشور اتفاق خواهد افتاد.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین در خصوص تعارض بین مدل های تدبیر و تعالی مدیریت، مدرسه با برنامه سند تحول بنیادین گفت: این دو مدل قطعه کوچکی از مدل اجرایی کردن سند تحول در مدرسه است و اگر انطباق لازم را با سند نداشته باشند باید در آن ها تغییر ایجاد شود.

مددی با بیان اینکه دیکته برنامه به مدیران مدارس خلاف روح مدرسه محوری است، افزود: با توجه به آیین نامه اجرایی مدارس، مدیران مدارس باید برنامه تنظیم کنند و ستاد حق ندارد برنامه ای به مدارس دیکته کند و با این اوصاف باید گفت که تعالی برنامه نیست بلکه چارچوبی مناسب برای تدوین برنامه عمل در مدرسه است.

کد خبر 4697573

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =