۹ درصد جمعیت استان یزد از سادات جلیل القدر هستند

یزد ـ مدیرکل ثبت احوال استان یزد گفت : بر اساس اطلاعات پایگاه جمعیتی سازمان ثبت احوال، استان یزد دارای حدود ۱۰۲ هزار نفر سید و سیده است که این تعداد ۹ درصد از جمعیت استان را شامل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل ثبت احوال استان یزد، محمدعلی مکرمی با اشاره به اینکه از لحاظ جمعیت سادات، استان یزد دومین استان پس از مازندران است، اظهار داشت: بیش از ۶ میلیون نفر از جمعیت ایران را سادات ذریه پیامبر اسلام تشکیل می‌دهند که از مجموع این آمار حدود ۳ میلیون و ۱۳۹ هزار نفر مردانی هستند که اسم آن‌ها با لفظ «سید» و حدود ۲ میلیون و ۶۹۷ هزار نفر نیز زنانی هستند که اسم آن‌ها با پیشوند «سیده» یا پسوند «سادات» آغاز می‌شود.

مکرمی با استناد به آمار مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بیان کرد: جمعیت سادات شیعه و اهل سنت در اقصی نقاط جهان گسترده است و این آمار هم اکنون به بیش از ۱۰۰ میلیون نفر می رسد که در جنوب آسیا ۲۰ میلیون نفر، مصر ۱۱ میلیون نفر، مراکش ۷ میلیون و در هند و پاکستان و کشورهای اطراف آن نیز ۱۰ میلیون نفر از سادات زندگی می کنند.

دبیر شورای هماهنگی ثبت احوال استان از ثبت تولد هزار و ۲۵۰ نوزاد از خانواده سادات در استان یزد از عید غدیر سال گذشته تا امروز خبر داد و افزود: از این تعداد ۶۵۱ کودک سید و ۵۹۹ نوزاد هم سیده بودند که سیدعلی با ۵۵ بار و فاطمه سادات با ۶۲ مرتبه انتخاب در صدر نامگزینی قرار گرفتند.

مکرمی با اشاره به ارادت یزدیها به حضرت امیرالمومنین (ع) خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته بیش از ۲۳ درصد از نوزادان پسر با نام و القاب مبارک حضرت علی نامگذاری شده اند.

وی افزود : از عید غدیر سال گذشته تا امروز ۱۰ هزار و ۲۰۴ نوزاد پسر در استان یزد متولد شده اند که ۲ هزار و ۳۶۵ نوزاد یعنی معادل ۲۳ درصد، با نام و القاب اولین پیشوای شیعیان یعنی نام‌‎های علی، مرتضی، امیر و ترکیبات آنها نامگذاری شده‌‏اند.

مدیرکل ثبت احوال استان یزد با اعلام آمار اسامی انتخاب شده گفت: از یک سال گذشته تاکنون نام امیر علی با ۴۰۶ بار انتخاب در صدر نام‌‎گزینی مردم دارالعباده قرار دارد همچنین نامهای امیرحسین، علی، ابوالفضل، حسین و محمد در جایگاه دوم تا ششم فراوانی نام نوزادان پسر در استان یزد قرار دارد.

مکرمی آمار انتخاب نام و القاب اولین پیشوای شیعیان را اینگونه عنوان کرد : امیر عباس ۲۲۵ بار، علیرضا ۱۸۸ بار، امیر محمد ۱۵۸ بار، امیر ارسلان ۱۰۶ بار، امیر رضا ۱۱۰ مرتبه، علی اکبر ۴۲ مرتبه، امیر مهدی ۴۰ بار ، امیرحسام ۲۹ بار، امیر حافظ ۲۶ ، علیرضا ۲۲ مرتبه، محمدعلی ۲۱ بار .

کد خبر 4697599

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =