کتاب «خانه امن» به قلم تاریخ نگار گرگانی منتشر شد

گرگان- کتاب «خانه اَمن» اثر غلامرضا خارکوهی تاریخ نگار کشور منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «خانه اَمن» اثر غلامرضا خارکوهی، تاریخ نگار کشور منتشر شد.

این کتاب حاوی خاطرات شفاهی مرحوم حجت الاسلام رضا شریفی گرگانی است که سال ها قبل توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی شعبه قم به صورت مصاحبه ضبط شده بود و پس از پیاده سازی و مستند کردن به اسناد و تصاویر تاریخی، در ۱۲ فصل و به حجم ۳۳۰ صفحه تدوین و در مرداد سال جاری هم توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی تهران منتشر شد.

غلامرضا خارکوهی نویسنده کتاب به خبرنگار مهر گفت: شریفی گرگانی اصالتاً گلستانی و زاده منطقه علی آبادکتول بوده ولی در شهر قم سکونت داشت.

وی توضیح داد: وی از روحانیون مبارز آنجا محسوب می شد و زحمات و خطرات زیادی را در راه ترویج نهضت امام خمینی (ره) متحمل شده است.

خارکوهی، خاطرات انقلاب اسلامی را گنجینه ارزشمند تاریخ معاصر ایران نامید و گفت: این خاطرات اگر با دقت بیان و تدوین شود می تواند نقش بسزایی در روشنگری زوایای پنهان رویدادهای سده اخیر بویژه دوره مبارزات انقلاب اسلامی داشته باشد و خوشبختانه تاکنون آثار فراوانی در این زمینه در طول ۴۰ سال گذشته  به چاپ رسیده و در اختیار مردم قرار گرفته است.

این تاریخ نگار اضافه کرد: با توجه به اینکه مرحوم شریفی گرگانی متولد سال ۱۳۰۸ بود، خاطرات زیادی در این کتاب از دوره رضاخان تا سال ۵۷ بیان شده است؛ مخصوصاً اینکه خانه شخصی و محل سکونت وی در شهر قم به مدت دو سال از ۱۳۴۲ تا ۱۳۴۴ محل انتشار نشریه مخفی «بعثت» بود و این نشریه مُروج اندیشه های سیاسی حوزه علمیه قم بود و به مدت دو سال دور از چشم ماموران ساواک و نیروهای انتظامی توسط چند نفر از علمای مبارز قم از جمله هاشمی رفسنجانی، مصباح یزدی، حجتی کرمانی، دعایی و خسروشاهی بر ضدرژیم پهلوی منتشر می شد و نام کتاب هم از همین «خانه اَمن» شریفی گرگانی اقتباس شده است.

غلامرضا خارکوهی از نویسندگان پر کار در حوزه تاریخ انفلاب اسلامی است که تا کنون ۲۲ عنوان کتاب در قالب ۲۶ جلد درباره مبارزات انقلاب و دفاع مقدس توسط مراکز معتبر منتشر کرده است.

پیش از این هم در خرداد ماه سال جاری اثر دیگری از وی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر و رونمایی شده بود.

کد خبر 4698672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =