امکان برق رسانی برای ۴۷۰ نقطه عشایری خراسان جنوبی وجود ندارد

بیرجند-مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی گفت: در حال حاضر ۴۷۰ نقطه عشایری استان شناسایی شده که امکان برق رسانی ندارد و باید از طریق روش‌هایی همچون پنل‌های خورشیدی روشنایی آن را تأمین کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین حسین‌پور  ظهر پنج شنبه در شورای عشایر خراسان‌جنوبی که در محل استانداری خراسان‌جنوبی برگزار شد، اظهار کرد: خراسان‌جنوبی چهارمین استان عشایری کشور بوده که ۱۳ درصد جمعیت آن را عشایر تشکیل می‌دهند.

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی با بیان اینکه هفت درصد جمعیت عشایر کشور در این استان سکونت دارند، بیان کرد: جمعیت عشایر خراسان‌جنوبی ۸۱ هزار نفر هستند که ۱۵ خانوار را شامل می‌شوند.

۲۵ درصد صنایع دستی خراسان‌جنوبی توسط عشایر تولید می‌شود

حسین پور با اشاره به اینکه ۷۰ درصد درآمد عشایر از دامپروری است، ادامه داد: یک میلیون و ۲۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین  و ۳۰ درصد تولیدات دامی و ۲۵ درصد صنایع دستی خراسان‌جنوبی در اختیار عشایر است.

وی افزود: هر چند کوچ عشایر خراسان‌جنوبی بیشتر درون استانی است ولی در برخی از مواقع کوچ عشایر از استان سیستان و بلوچستان به خراسان‌جنوبی را نیز داریم.

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی گفت: سال گذشته اعتبار مصوب در حوزه عشایر خراسان‌جنوبی ۱۰ میلیارد و ۵۲۰ میلیون تومان بود که تنها چهار میلیارد و ۵۳۵ میلیون تومان آن اختصاص یافت.

حسین پور اظهار کرد: حجم آب حمل شده به مناطق عشایری از ابتدای سال ۹۷ تا پایان سال ۱۴۵ هزار و ۵۶۰ متر مکعب و میزان آرد توزیع شده در بین عشایر نیز هشت هزار و ۳۳۳ تن بوده  است.

وی با بیان اینکه ۱۱ تشکل و ۱۰ شرکت تعاونی عشایری در خراسان‌جنوبی فعالیت می‌کنند، بیان کرد: در استان ۴۵ صندوق اعتبارات خرد زنان عشایر با هزار و ۵۸۵ نفرعضو فعالیت می‌کند.

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی ادامه داد: تسهیلات عشایر در سال گذشته در سه قالب جبران خسارت خشکسالی، طرح زنجیره گوشت قرمز و اشتغال پایدار روستایی و عشایری پرداخت شده  است.

پیگیری آب رسانی به بمرود زیرکوه

حسین‌پور با اشاره به اینکه برای طرح آب‌رسانی به مناطق عشایر بمرود زیرکوه تاکنون ۶۵ میلیارد ریال هزینه شده است، گفت: امسال ۹۸ میلیارد ریال از محل اعتبارات منابع طبیعی سازمان امور عشایر ایران برای اتمام این پروژه مصوب شده است.

وی یادآور شد: در حوزه برق عشایری ۴۷۰ نقطه عشایری شناسایی شده که امکان برق رسانی ندارد و باید از طریق روش‌هایی چون پنل‌های خورشیدی روشنایی آن را تأمین کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان‌جنوبی نیز در این نشست گفت: مشکل برق مناطق عشایری که قرار بر حل آن با همکاری شرکت توزیع نیروی برق و از طریق پنل‌های بود، ظرف یک ماه آینده باید رفع شود.

سید کمال‌الدین میرجعفریان با اشاره به اهمیت حل مشکل برق مناطق و محلات عشایری خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: از طریق نصب پنل‌های خورشیدی هم می‌توان درآمدی برای خانوارهای عشایری ایجاد کرد، به گونه‌ای که مازاد برق توسط شرکت توزیع برق خریداری شود.

سود تولیدات عشایری به دست دلالان نرسد

وی بیان کرد: تضمین و تأمین بازار فروش محصولات عشایری نیز حائز اهمیت است و نباید سود تولیدات عشایری به دست دلالان برسد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه بر اساس سیاست‌های ابلاغی تنها عشایر ساکن تا شعاع ۲۰ کیلومتری مرزها می‌توانند از درآمد صادرات سوخت مرزنشینان بهره‌مند شوند، ادامه داد: با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی مرزهای استان و محل اسکان عشایر تنها تعداد محدودی مشمول بهره مندی از این عواید می شوند و افزایش شعاع و حل مشکل نیاز به رایزی با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دارد.

کد خبر 4698941

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =