توسعه گردشگری روستایی نباید بر رونق کشاورزی تاثیر منفی بگذارد

اصفهان - پدر بومگردی ایران توسعه اقامتگاه های بوم گردی روستایی را نیازمند برنامه ریزی صحیح برشمرد و گفت: نباید اجازه دهیم توسعه گردشگری روستایی بر شغل کشاورزی تاثیر منفی بگذارد.

به گزارش خبرنگار مهر، کارشناسان معتقدند که توسعه اقامتگاه های بوم گردی به تنهایی راهکاری مناسب برای توسعه گردشگری روستایی نیست، بر این اساس اداره میراث فرهنگی در حالی از توسعه اقامتگاه های بوم گردی به عنوان راهکار اصلی توسعه گردشگری روستایی استان اصفهان یاد می کند که پدر اقامتگاه های بوم گردی ایران از این بابت ابراز نگرانی دارد.

گسترش بومگردی روستایی در کنار تمام مزایا معایبی نیز دارد از جمله اینکه گاهی باعث از بین رفتن بافت و کارکرد روستایی منطقه می شود؛ به این صورت که روستاییان با مشاهده سود حاصل از فعالیت های گردشگری، تمامی تمرکز خود را بر روی بحث گردشگری می گذارند و از زندگی اصلی خود که همان کشاورزی و دامداری است دور می شوند.

پدر اقامتگاه های بوم گردی ایران که روستای مصر را نمونه ای از این اتفاق می داند در گفت و گو با خبرنگار مهر در این ارتباط اظهار داشت: متاسفانه به دلیل تردد زیاد گردشگران داخلی در این روستا، ساکنین روزبه‌روز امکانات گردشگری آن را افزایش می دهند و در مقابل روز به‌ روز از کشاورزی در منطقه دور می‌شوند.

نباید اجازه دهیم توسعه گردشگری بر شغل کشاورزی تاثیر منفی بگذارد

مازیار آل داوود  افزود: از طرفی توریسم در کشور ما تنها دو فصل از سال را دربرمی گیرد درحالی‌که کشاورزی ما چهار فصل است و بر این اساس نباید اجازه دهیم گردشگری بر این شغل دائمی تاثیر بگذارد.

پدر اقامتگاه های بوم گردی ایران با بیان اینکه در واقع گردشگری زمانی باعث توسعه پایدار در روستا می‌شود که کاری نو در آن انجام شود، گفت:  زمانی که فرهنگ‌ها و آداب‌ورسوم آن‌ از بین بروند دیگر جذابیتی برای آن نمی‌ماند و به دست فراموشی سپرده می‌شود همان‌گونه که عبا بافی در نائین به فراموشی سپرده شده است.   

هدف گردشگران از سفر به روستا دیدن فرهنگ‌ها، آداب‌ و رسوم و سبک روستایی است

وی افزود: این در حالی است که هدف گردشگران از سفر به این مناطق دیدن فرهنگ‌ها، آداب‌ و رسوم و سبک زندگی آن‌ها است و نباید آن‌ها را از بین برد، در واقع این آداب و رسوم نسل به نسل و سینه به سینه به محلیان رسیده و اگر تحت تاثیر ورود گردشگران این آداب به فراموشی سپرده شده و در نهایت نمایشی شوند، دیگر برای گردشگران جذابیتی نخواهند داشت.

پدر بومگردی ایران بر نقش آموزش و آگاهی سازی محلیان در این زمینه تاکید  کرد و ابراز داشت:  محلیان باید بدانند که گردشگری شغل دوم آن ها است،  درواقع جامعه محلی، اولین مصرف کننده محصولات فرهنگی روستا هستند که این موجب جذب گردشگر می شود.     

کد خبر 4699057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =