۲۲ طرح منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان افتتاح می‌شود

سمنان – مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: ۲۲ طرح منابع طبیعی و آبخیزداری استان به ارزش ۱۰۳ میلیارد ریال در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، علینقی حیدریان ظهر پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان به مناسبت هفته دولت برگزار شد، اظهار داشت: ۲۲ طرح منابع طبیعی و آبخیزداری استان باارزش ۱۰۳ میلیارد ریال به مناسبت هفته دولت بهره‌برداری می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح‌های منابع طبیعی و آبخیزداری در بخش‌های مختلفی ازجمله تغذیه سفره‌های زیرزمینی، استحصال آب‌های سطحی و کنترل رسوب و جلوگیری از فرسایش خاک اجرایی شده است، افزود: کاهش سرعت سیلاب و کاهش خسارت ناشی از جریان سیل به شهرها، روستاها و زیرساخت‌هایی منطقه از اهداف اصلی اجرای این طرح‌ها به شمار می‌رود.

اختصاص ۸۰ میلیارد اعتبار به پروژه‌های آبخیزداری استان سمنان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به اینکه سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان برای اجرای عملیات آبخیزداری به استان اختصاص یافت، بیان کرد: درمجموع ۲۹۱ روستا در استان سمنان وجود دارد که ۱۰ درصد از آن با مشکل کم‌آبی مواجه است.

حیدریان با تأکید بر اینکه بیش از ۹۶ درصد استان سمنان در بخش اصلی فلات مرکزی قرار دارد، خاطرنشان کرد: اجرای طرح‌های آبخیزداری نقش مؤثری در تقویت سفره آب‌های زیرزمینی و رفع مشکلات کم‌آبی در این روستاها ایفا می‌کند.

وی با بیان اینکه در اعتبارات سال ۹۸ درمجموع ۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل پروژه‌های آبخیزداری استان سمنان اختصاص‌یافته است، اضافه کرد: ۴۰ میلیارد تومان از این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی اختصاص‌یافته است و ۴۰ میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات استانی و ملی است که به‌صورت تعهدی پرداخت می‌شود.

تکمیل پروژه‌های آبخیزداری تا دهه فجر

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان همچنین گفت:۵۰ درصد از این اعتبار از سوی استانداری و از محل اعتبارات استانی پرداخت و باقی‌مانده آن پس از تحقق تعهدات استانداری از محل اعتبارات ملی تأمین می‌شود.

حیدریان با اشاره به اینکه پروژه‌های آبخیزداری با شرط مساعد بودن هوا در نیمه دوم سال تا ۲۲ بهمن‌ماه تکمیل می‌شود، خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از پروژه‌های آبخیزداری جهش بزرگی در حوزه آبخیز استان و ذخایر زیرزمینی آب ایجاد می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه اعتبارات آبخیزداری بر اساس معیارهای مشخصی توزیع می‌شود، تصریح کرد: آرادان دارای ۲۴۱ هزار هکتار حوزه آبخیز است که مناطق سیل‌خیز آن ۷۳ هزار هکتار شناسایی‌شده است.

شاهرود بیشترین حوزه آبخیز و سیل‌خیز

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با بیان اینکه دامغان ۸۶۷ هزار هکتار حوزه آبخیز و ۴۵۸ هزار هکتار حوزه سیل‌خیز دارد، اضافه کرد: سرخه ۳۱۶ هزار هکتار حوزه آبخیز و ۷۸ هزار هکتار سیل‌خیز، سمنان ۵۰۱ هزار هکتار حوزه آبخیز و ۱۰۶ هزار هکتار حوزه سیل‌خیز دارد.

حیدریان همچنین درباره سایر شهرستان‌های استان سمنان بیان کرد: شاهرود دارای بیشترین حوزه آبخیز با دو هزار و ۲۵۵ هزار هکتار و بیشترین حوزه سیل‌خیز با ۷۴۸ هزار هکتار است و این در حالی است که گرمسار دارای ۳۱۵ هزار هکتار حوزه آبخیز و ۸۹ هزار هکتار حوزه سیل‌خیز است.

وی اضافه کرد: مهدی‌شهر دارای ۱۹۴ هزار هکتار حوزه آبخیز است که تقریباً تمام آن‌ و معادل ۱۹۳ هزار هکتار از اراضی آبخیز این شهرستان نیز سیل‌خیز است و میامی هم با ۸۳۶ هزار هکتار حوزه آبخیز دارای ۲۸۱ هزار هکتار حوزه سیل‌خیز است.

۲۶۰ هکتار جنگل‌کاری در استان سمنان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با بیان اینکه به مناسبت هفته دولت در قالب ۱۸ حوزه آبخیز استان سمنان پروژه‌های آبخیزداری اجرایی می‌شود، یادآور شد: ۷۳ هزار مترمکعب بااعتبار ۱۰۳ میلیارد ریال در سطح استان سمنان پروژه‌های سازه‌ای اجرایی می‌شود.

حیدریان از اجرای طرح‌های بیولوژیکی در راستای تقویت و توسعه پوشش گیاهی در استان سمنان خبر داد و گفت: ۱۴۱ نقطه از استان با مساحت چهار هزار و ۸۵۰ هکتار در این طرح سامان‌دهی می‌شوند.

وی همچنین افزود: با اجرای این طرح ۲۶۰ هکتار جنگل‌کاری در سطح استان سمنان انجام می‌شود که این امر نقش مؤثری در احیا و توسعه پوشش گیاهی ایفا می‌کند.

کد خبر 4699070

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =