حوزه های علمیه در کنار فقاهت نگاه ویژه به تبلیغ دین داشته باشند

یزد ـ آیت الله سبحانی از مراجع بزرگ تقلید گفت: حوزه های علمیه در کنار فقاهت، به بحث تبلیغ نیز نگاه ویژه‌ای داشته باشند زیرا وظیفه اصلی طلبه، تبلیغ است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع عظام در مراسم افتتاحیه حوزه علمیه مدینه العلم کاظمیه یزد با اشاره به دشواری‌هایی که پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص) در مسیر ترویج دین اسلام تحمل کردند، اظهار داشت: بر اساس آیات قرآن کریم، دشمنان ۱۰ برنامه برای خاموش کردن ندای حق پیامبر داشتند.

وی عنوان کرد: دشمنان اسلام نیمی از برنامه های خود را برای تخریب شخصیت حضرت محمد (ص) و نیمی را بر اقدامات ایشان در مسیر ترویج اسلام متمرکز کرده بودند بنابراین هرکجا ندای حق بوده، ندای باطل نیز در برابر آن قد برافراشته است و با این وجود پیامبر اسلام، همه زندگی و عمر خود را صرف ترویج دین کردند تا بتوانند ندای حق را به گوش جهانیان برسانند.

سبحانی با اشاره به تهمت های ناروایی که به پیامبر اسلام وارد کردند، بیان کرد: اینکه پیامبر را ساحر و قرآن را سحر خواندند یا اینکه پیامبر اکرم را مجنون معرفی کردند، همه از اقداماتی که بود که در راستای ایجاد خلل در ترویج دین مبین اسلام انجام شد اما ندای حق در جهان طنین انداز و اسلام فراگیر شد.

مرجع بزرگ عالم تشیع در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به احداث ساختمان حوزه علمیه مدینه العلم کاظمیه عنوان کرد: استان یزد که آن را به عنوان دارالعباده می شناسند، مفاخر بسیار بزرگی دارد و در همین یک قرن اخیر، علمای بزرگی همچون صاحب العروه الوثقی از یزد برخاستند و دست به تالیفات ارزنده ای زدند که در جهان اسلام ماندگار شد.

وی یادآور شد: یکی دیگر از شخصیت هایی که از یزد برخاست، مرحوم آیت الله شیخ عبدالکریم حائری، موسس حوزه علمیه قم است بود که اگر حوزه را تاسیس نکرده بود، دورانی می‌آمد که هر کسی در ایران ایمان و تقوا داشت را از بین می‌بردند اما حوزه علمیه قم از ایمان و دین مردم حفاظت و حراست کرد.

سبحانی یزد را خاستگاه مراجع تقلید بسیاری در جهان اسلام دانست و عنوان کرد: این استان از نظر امانت، تقوا، صحت عمل، کار و کوشش الگویی برای سایر استان‌هاست بنابراین حوزه علمیه این استان هم باید الگویی برای سایر استان‌ها باشد.

وی خاطرنشان کرد: حوزه های علمیه توجه داشته باشند که در کنار فقاهت، به بحث تبلیغ هم نگاه ویژه‌ای داشته باشند زیرا وظیفه اصلی طلبه، تبلیغ است و حتی لازم است برای سایر کشورهای جهان نیز مبلغانی را تربیت کنیم.

کد خبر 4699152

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =