آمریکای عهدشکن صلاحیت دم زدن از رعایت تعهد ندارد

آمریکای عهدشکن اصلا صلاحیتی ندارد در موضوع وفای به عهد و اجرای تعهدات برای کشورهای دیگر معلمی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو بین المللی چین، مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا ۲۸ مرداد مدعی شد که چین عهدشکن است و توافقنامه تجاری چین و آمریکا در آینده احتمالاً تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت. گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه ۳۰ مرداد در واکنش به این ادعا گفت کشوری که همیشه چهره عوض کرده و عهدشکنی می کند، اصلا هیچ صلاحیتی ندارد از رعایت تعهد دم بزند.

گنگ شوانگ در نشست خبری چهارشنبه گفت: چین هر تعهدی می کند، حتما آنرا عملی می کند. چین در زمینۀ رعایت پیمانهای بین المللی و انجام وظایف خود، سابقه خوبی دارد. برعکس، آمریکا همیشه از تعهدات مهم خود دربارۀ تعادل و ثبات راهبردی جهان پا پس کشیده، بارها از سازمانها و توافقنامه های بین المللی خارج شده و نسنجیده عمل کرده است. چنین کشوری اصلاً هیچ صلاحیتی ندارد با چین درباره رعایت تعهد و اجرای پیمان صحبت کند.

ایرانیان مسلماً نسبت به این گفته های سخنگوی وزارت خارجه چین حس یکسانی دارند. همانطور که عهدشکنی آمریکا سبب شده است که در حال حاضر حفظ و ادامه برجام بعید به نظر می رسد و وضعیت منطقه دم به دم متشنج تر می شود.

ایران و گروه پنج به علاوه یک در ژوئیه سال ۲۰۱۵ پس از ده سال مذاکرۀ سخت در نهایت به یک توافقنامه همه جانبه رسیدند. طبق این توافقنامه ایران تعهد کرد برنامه هسته ای خود را محدود کند و جامعه جهانی هم تعد کرد به تدریج تحریمها علیه ایران را لغو کند.

رسیدن به این توافقنامه ارزیابی بسیار خوبی در جامعه جهانی دریافت کرد، برای منطقه خاورمیانه نویدبخش صلح و ثبات بود و اطمینان جهان برای حل مسائل داغ جهانی از راه سیاسی و دیپلماتیک نیز که با چالشهای گوناگون مواجه است، تقویت یافت.

اما در ماه مۀ سال ۲۰۱۸ دولت ترامپ خروج امریکا از برجام را اعلام کرد و سپس تحریمها علیه ایران را که طبق برجام لغو شده بود، به تدریج بازگرداند. خلیج فارس دچار تشنج و آشفتگی و وضعیت منطقه بار دیگر ناگهان تیره شد.

آمریکا از یک سو این خیال خام را می پرورد که با اعمال فشار حد اکثری ایران را به تسلیم وا خواهد داشت و از سوی دیگر علائم دودی گفتگو با تهران را هوا می کند. اما ایران که از خیلی وقت پیش به مکر و حیله آمریکا آشناست، قاطعانه از مذاکره با یک کشور متقلب خودداری می کند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که اخیراً در فنلاند به سر می برد، اعلمه کرده است رفتار نابخردانه آمریکا قابل پیش بینی نیست و آنها خارج از چارچوب رفتار می کنند. وی در پاسخ به سوال دربارۀ احتمالی علاقۀ ایران به رسیدن به توافق جدید با ترامپ گفت: توافق هسته ای با چشم باز حاصل شده است. ما چون پیش بینی کرده بودیم ممکن است توافق را یکی از طرفها نقض کند، سازوکاری در چارچوب برجام در نظر گرفتیم. در این باره با آمریکا ساعتها مذاکره کردیم. ما از برجام خارج نشدیم و در چارچوب برجام عمل کرده ایم.

ظریف در ادامه به تعهدات برجامی اروپا اشاره کرد و گفت: اروپا ۱۱ تعهد در زمینۀ خرید نفت ایران، سرمایه گذاری در ایران و انجام تبادلات مالی و بانکی و غیره و تعهد به عادی سازی روابط تجاری داده است. ما از اروپا می خواهیم به تعهدات خود عمل کند.

آدم بی اعتبار موفق نمی شود، کشور بی اعتبار زوال می یابد. برخی سیاست بازان آمریکا به خاطر سود شخصی مسائل اقتصادی و تجاری را سیاسی کرده و به اصطلاح «هنر معامله» را در مبادلات کشورها به کار می برند و از عهدشکنی دریغ نمی کنند.

آنها بارها از توافقات حاصل شده در رایزنیهای اقتصادی و تجاری چین و آمریکا هم عدول کرده اند. چنین اقداماتی تنها کرامت و اعتبار ملی آمریکا را زائل می کند. کشور عهدشکن اصلا صلاحیتی ندارد در موضوع وفای به عهد و اجرای تعهدات برای کشورهای دیگر معلمی کند.

کد خبر 4699229

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =