اشتغال‌زایی در روستاها؛ عامل پیشگیری از مهاجرت روستاییان

مشهد- استاندار خراسان‌رضوی در نشست هم‌اندیشی اصحاب رسانه گفت: هدف ما جلوگیری از مهاجرت روستاییان بود؛ اما این‌گونه نشد و جمعیت روستایی کشور از ۷۴ درصد به ۲۶ درصد رسیدیم.

به گزارش خبرنگار مهر، نخستین نشست هم‌اندیشی استاندار خراسان رضوی با اصحاب رسانه در نخستین روز از  هفته دولت با حضور علیرضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی در تالار شهر مشهد برگزار شد.

علیرضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی در این نشست اظهار کرد: در مسیر کار دو راه وجود داشت؛ امورات جاری که بودجه دولتی برای آن اختصاص داده می‌شود و راه دیگر پیروی از مسیرهای جدید است. ما تلاش کردیم در حد بضاعتمان به هردو رسیدگی کنیم.

وی افزود: اولین مبانی ما برای این کار، فرمایشات مقام معظم رهبری است. اگر ما تقویت نشویم و مقاوم نباشیم قطعا آسیب می‌بینیم. اگر بخواهیم وارد مسیر و راهکار جدید شویم، با موانعی مواجه هستیم؛ تمرکزگرایی، بوروکراسی اداری، عدم انسجام ارکان حکومت، نزاع‌های سیاسی، بزرگ بودن و گران اداره کردن دولت، عدم توجه به فرهنگ اقتصادی، نگاه منفی به مجاهدین اقتصادی و سرمایه‌گذاران، قوانین مقررات و دستورالعمل‌های مزاحم و عدم تناسب اختیارات و وظایف با مسئولیت‌ها از جمله این موانع هستند.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: با أین موانع یا باید منتظر فرجی از دولت می‌شدیم و یا خودمان کاری انجام می‌دادیم. با این وضعیت، طرح مثلث توسعه اقتصادی مطرح می‌شود. این طرح، انسجام دستگاهها را حفظ می‌کند و گروه‌های مختلف دولتی را دور هم جمع می‌کرد.

رزم‌حسینی در ادامه خاطرنشان کرد: ۶ گام برای معین‌های اقتصادی وجود دارد؛ اگر این گام‌ها به خوبی اجرا و حمایت شود، عواید خیلی خوبی خواهد داشت.

وی افزود: تا این روز در دوره ما، متوسط عقد قرارداد با معین‌های اقتصادی، سه ماه است. ممکن است در این مسیر معین‌هایی خسته شوند، بایدی در این کار نیست، بلکه دلی است و عامل حرکت آن، عشق به کمک مردم است.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: در حوزه اقتصاد به دنبال توانمندسازی روستاییان هستیم. ما تمامی این امور را انجام دادیم که مردم از روستاها مهاجرت نکنند؛ اما این‌گونه نشد و از ۷۴ درصد جمعیت روستایی کشوری به ۲۶ درصد رسیدیم و این نشان‌دهنده ضعف کار ماست. برای برگشت به آن نرخ قدیم در خصوص سکونت روستاییان در روستا، می‌بایست کسب و کار را در روستاها افزایش دهیم.

کد خبر 4700741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 13 =