فاز چهارم عملیات «اراده پیروزی»/ تعقیب تکفیری‌ها در مناطق صحرایی

نیروهای عراقی پس از موفقیت مراحل سه‌گانه عملیات «اراده پیروزی» مرحله چهارم این عملیات را نیز کلید زده و تعقیب بقایای داعش در مناطق صحرایی را در دستور کار خود قرار داده اند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: نیروهای عراقی به تازگی فاز چهارم عملیات «اراده پیروزی» را کلید زده اند. این درحالی است که فازهای اول تا سوم این عملیات گسترده علیه بقایای تروریست های تکفیری داعش به منظور پاکسازی مرزهای مشترک سوریه و عراق، با موفقیت پشست سر گذاشته شده است.

در همین ارتباط، فرماندهی عملیات مشترک عراق با صدور بیانیه ای ضمن اعلام آغاز فاز چهارم عملیات «اراده پیروزی» به منظور تعقیب بقایای تکفیری های داعش در نقاط مختلف، تأکید کرد که این عملیات بامداد روز شنبه هفته جاری کلید خورده است. فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد که در جریان فاز چهارم عملیات اراده پیروزی، مناطق صحرایی و مناطق مشخص شده در الانبار پاکسازی خواهند شد. این فرماندهی تأکید کرد که عملیات مذکور پس از دستور فرماندهی کل نیروهای مسلح، از صبح امروز آغاز شده است.

درهمین حال، نیروهای عراقی در جریان فاز چهارم عملیات اراده پیروزی دستاوردهایی را نیز در عرصه نبرد با تروریسم محقق ساخته اند. نیروهای عراقی در همین راستا موفق شدند تعدادی از مناطق را از لوث تروریست های تکفیری داعش پاکسازی کنند. در همین ارتباط، رسانه های عربی تأکید کردند: نیروهای ارتش و حشد شعبی عراق به پیشروی های خود در مسیر مبارزه با تروریسم در چارچوب عملیات اراده پیروزی ادامه می دهند. نیروهای «حشد شعبی» در جریان پیشروی های خود در چارچوب فاز چهارم عملیات «اراده پیروزی» موفق شدند بر ۵ منطقه در غرب الانبار سیطره یابند.

نکته حائز اهمیت در عملیات اراده پیروزی، حضور حشد شعبی در جریان این عملیات همچون عملیات های گذشته است. نیروهای حشد شعبی در جریان مراحل اول تا سوم عملیات اراده پیروزی نقش مهم، تعیین کننده و سرنوشت سازی در رقم خوردن دستاوردهای مهم و بزرگ در عرصه مبارزه با تروریسم داشتند و بدیهی است که حضور آن ها در چارچوب فاز چهارم عملیات به دستور فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، موجی از ترس و وحشت را بر صفوف تکفیریها و حامیان منطقه ای و بین المللی آن ها حاکم سازد.

فاز چهارم عملیات اراده پیروزی درحالی از روز شنبه هفته جاری آغاز شده است که به نظر می‌رسد سلسله اقدامات بیگانگان و در رأس آن ها آمریکایی ها برای ایجاد بحران سیاسی در عراق با هدف تحت الشعاع قرار دادن عملیات های «اراده پیروزی»، همچنان ادامه دارد. طبق آخرین گزارش‌ها واشنگتن تلاش می کند فضای سیاسی داخل عراق را متشنج جلوه دهد. آمریکایی ها برای پیاده سازی این هدف، بر روی احتمال مطرح شدن طرح استیضاح شماری از وزرای عراقی در پارلمان متمرکز شده اند.

آمریکایی ها و رسانه های وابسته به آن ها برای ایجاد هرج و مرج اینگونه القاء می کنند که احزاب و جریان های سیاسیِ منتقد دولت بغداد به دنبال سرنگونی این دولت بوده و از طریق مطرح کردن مسأله استیضاح به دنبال آن هستند تا حداقل در صورت عدم ساقط شدن دولت، از آن باج‌خواهی کنند. این درحالی است که احزاب و جریان های سیاسی همواره در زمان های مختلف ضمن رد القائات رسانه های بیگانگان ازجمله ایالات متحده آمریکا، همراهی با هرگونه طرح استیضاح را در مسیر پیشبرد امور و اصلاح آن ها در مرحله حساس و سرنوشت ساز پساداعش، قلمداد کرده اند تا بدین ترتیب توطئه شوم آمریکایی ها را خنثی کرده باشند.

این تلاش های مذبوحانه خارجی در حالی است که استیضاح وزرا در هر کشوری یک امر عادی و یک فرایند سیاسی طبیعی محسوب می شود و این مسأله نشان دهنده آن است که علیرغم دیکتاتوری و استبداد موجود در برخی کشورهای عربی، عراق به بلوغ دموکراسی رسیده است. از سوی دیگر، احزاب و جریان های سیاسی بر لزوم نظارت بر عملکرد دولت و شناسایی نارسایی ها در اداره کشور برای اصلاح آن ها تأکید دارند؛ حال آنکه رسانه های بیگانگان بر طبل وجود تفرقه و جدایی میان احزاب سیاسی و دولت بغداد می کوبند تا شاید از این رهگذر به اهداف خصمانه خود دست پیدا کنند.

از سوی دیگر، نظارت بر عملکرد دولت توسط پارلمان نمونه ای از مظاهر دموکراسی است که ایالات متحده آمریکا و متحدان غربی و عربی آن به هیچ وجه آن را بر نمی تابند؛ چراکه واشنگتن می خواهد عراق نیز همچون برخی از کشورهای عربی، کشوری غیرمستقل و تابع بوده و از اوامر صادره از سوی بیگانگان تبعیت کند؛ هدفی که البته محقق نخواهد شد. پر واضح است که برخلاف ادعای رسانه های وابسته به ایالات متحده آمریکا، مطالبه کنونی احزاب و جریان های سیاسی از دولت، بهبود خدمات رسانی در حوزه های مختلف است.

در همین راستا، احزاب و جریان های سیاسی بعضا در کنار دولت سلسله فعالیت هایی را نیز به منظور بهبود خدمات رسانی انجام داده اند که ازجمله آن ها می توان به تشکیل شوراهای خدمت رسانی اشاره کرد. بنابراین، کاملا واضح و آشکار به نظر می رسد که پروژه شوم براندازی دولت بغداد توسط آمریکایی ها دنبال می شود و آن ها قصد دارند برای انحراف افکار عمومی، احزاب عراقی را در پشت پرده این پروژه جلوه دهند. 

هدف اصلی و اساسی ایالات متحده آمریکا از این اقدام، در واقع ایجاد خلأ سیاسی در عراق است تا بدین ترتیب دستاوردهای ارزشمند و موفقیت های چشمگیر در عرصه مبارزه با تروریسم نیز تحت الشعاع قرار گرفته و به تدریج از بین بروند. آمریکایی ها خود به خوبی می دانند که در سایه برقراری صلح و ثبات سیاسی در عراق است که از دستاوردهایِ نبرد با تروریسم در این کشور صیانت خواهد شد.

درست به همین دلیل است که ایالات متحده آمریکا تمام تلاش خود را به کار بسته است تا ضمن تحت الشعاع قرار دادن سلسله عملیات های «اراده پیروزی»، در عراق خلأ سیاسی ایجاد کرده و به طور کلی، دستاوردهای نبرد با تروریسم را خدشه دار کنند؛ هدفی که تاکنون محقق نشده است.

کد خبر 4701155

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =