سقوط و زوال حکومت‌ها؛ نتیجه استخدام ابتذال برای هنر

مشهد- امام جمعه مشهد گفت: اگر هنر در خدمت امور مبتذل قرار گرفت، فرهنگ جامعه دچار ابتذال می‌شود و در نهایت به زوال و سقوط روی می‌آورد.

به گزارش خبرنگار مهر، صبح امروز، جشنواره سراسری فرهنگی و هنری دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای با حضور آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد در حرم مطهر رضوی برگزار شد.

امام جمعه مشهد در این جشنواره اظهار کرد: دانشگاه فنی و حرفه‌ای یک نقطه امید در مسیر رشد کشور است که دشمنان دین و انقلاب، اقتصاد نظام مارا هدف قرار داده است. چیزی که می‌تواند نیروی توانمند انسانی ما را در نقطه خوبی قرار دهد، نهاد آموزشی و فرهنگی است.

وی در ادامه‌ افزود: امروز، توسعه ما در جنگ اقتصادی با دشمنان به سه عامل نیروی انسانی، سرمایه و فناوری بستگی دارد؛ خوشبختانه در بحث نیروی انسانی، در کشوری با بیش از ۸۰ میلیون جمعیت هستیم که اکثر این جمعیت را جوانان تشکیل می‌دهند. در بحث سرمایه نیز، تراکم نقدینگی ۱۸۰۰ میلیارد، بزرگترین تراز سرمایه‌ای است که اگر در هر عرصه‌ای اقدام کنیم، ثمره خواهیم دید و نیازی به دشمنان و خارج نیست.

امام جمعه مشهد تصریح کرد: مردم ما استعدادهای برجسته‌ای دارند و برای تحقق این استعدادها، چشم‌ها به سمت دانشگاه فنی و دوخته شده است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی عنوان کرد: شرایط امروز کشور از لحاظ امکانات بودجه‌ای ممکن است کفایت این امر را نکند، اما قدم اول در رشد دانشگاه را، استاد و هیئت علمی دانشگاه برمی‌دارد. این‌ها می‌توانند علی‌رغم فقدان بودجه، بزرگترین قدم‌ها را در جهت توسعه دانشگاه بردارند.

وی همچنین افزود: شهدا، چشمانشان جهت تحقق عینی توسعه اقتصادی، به دانشگاه فنی و حرفه‌ای است.

نماینده ولی فقیه در ادامه خاطر نشان کرد: اقدامی که در این جشنواره صورت گرفته، قراردادن قرآن به عنوان محوریت اصلی و راهنمای این مسئولیت خطیر و پیشرفت در مسیری که همه‌ی مردم انتظار دارند، است. 

وی همچنین بیان کرد: فرهنگ در هر جامعه‌ای بر بنیان هنر است و فرهنگ هر جامعه‌ای را، هنر جهت می‌دهد. اگر هنر در خدمت امور مبتذل قرار گرفت، فرهنگ جامعه دچار ابتذال می‌شود و در نهایت به زوال و سقوط روی می‌آورد. اما اگر هنر در استخدام ابتذال نباشد و در خدمت انسان‌سازی باشد، فرهنگ جامعه، خود به خود مردم را به جهت پیشرفت سوق خواهد داد.

وی ضمن تأکید بر استفاده از آموزه‌های قرآن در مسیر تحقق توسعه اظهار کرد: در دوران جاهلیت، قرآن مردم را هدایت کرد اما ابزار اولیه‌ای که پیامبر در هدایت مردم به کار گرفت، هنر بود. هنر قرآن، مردم جاهلی آن دوران را هدایت کرد. بنابراین هنر، مقدم بر فکر و علم هدایتگری قرآن بوده است.

امام جمعه مشهد عنوان کرد: در توسعه نظام و انقلابمان به قرآن متمسک شویم. اگر هنر در استخدام جریانات الهام گرفته از قرآن سوار شود، می‌توانیم بر دنیا مسلط شویم.

وی افزود: قرن ۲۱، قرن فرهنگ و ایدئولوژی است. این قرن به جهت صیانت از فرهنگ اسلامی است. در مسئله توسعه ارتباطات، فرهنگ‌ها و تمدن‌ها وارد میدان رقابت می‌شوند و قوی‌ترین فرهنگ، فرهنگ رایج است. اگر فرهنگ اسلام در این میدان برنده شود، قوی‌ترین فرهنگ خواهد بود.

آیت الله علم‌الهدی در خصوص استخدام امور ابتذال برای هنر اظهار کرد: مسئله‌ای که امروز در کشور داریم، مقابله با هنر نیست. کسی که با هنر مخالف است در واقع با علم مخالف است. در واقع مخالفت ما با استخدام فرهنگ ابتذال در هنر هستیم.

در این جشنواره از قرآن سوزن دوزی شده‌ای  که ۱۵ سال کارش به طول انجامید، توسط امام جمعه مشهد، رئیس دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و دیگر مسئولان حاضر در جشنواره رونمایی شد. این قرآن توسط دانشجویان کارآموز طراحی دوخت تکمیل شده و به اتمام رسیده است. 

کد خبر 4701279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 2 =