هنوز ارز برای تامین کاغذ کتب درسی سال ۹۹ تامین نشده است

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه چهار ماه از زمان آماده سازی کتب درسی سال ۹۹_۱۴۰۰ عقب هستیم، گفت: هنوز ارز برای تامین کاغذ کتاب های درسی سال ۹۹ تامین نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم  صبح امروز در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با موضوع «هفته دولت» برگزار شد. 

معاون  وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در این نشست گفت: شهادت شهید جایی وشهید باهنر بهانه هفته دولت است و برای آموزش و پرورش این دو بزرگوار جهت دهنده هستند و در کنار شهدایی چون شهید بهشتی و شهید مطهری الگوهای ما هستند. امیدواریم اموزش و پرورش بتواند با همان نگاه ومبانی تعلیم و تربیت را دنبال کند.

وی ادامه داد: اگر امروز شاهد نوعی کم توجهی در عرصه تعلیم و تربیت هستیم و مشکلاتی در این زمینه ایجاد شده، می توان با تأسی به نگاه این شهدا، آن را اصلاح کرد.

ذوعلم در ادامه در پاسخ به این پرسش که طرح گنجاندن تربیت جنسی در کتاب های درسی به کجا انجامیده است، بیان کرد: ما در اسناد تحولی، تربیت همه جانبه را باید دنبال کنیم و تربیت جنسی یکی از آنهاست. در حال حاضر درباره نحوه مواجهه با این مسئله مباحثی وجود دارد. ما نگاهی که غرب به این مسئله دارد را قبول نداریم و در مبانی اسلامی و فرهنگی خودمان ضوابطی را داریم که باید مبنا قرار دهیم. شورای عالی انقلاب فرهنگی به این مسئله ورود کرده است و طرحی در حال تصویب است که بعد از ابلاغ به آموزش و پرورش، ما نیز به آن ورود می کنیم. در حال حاضر در مدارس تلاش می شود در حد اقتضائات به این مسئله پرداخت شود اما کافی نیست.

بنایی نداریم درباره برجام و وزرا در کتاب درسی حرف بزنیم

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه شنیده می شود درباره گنجاندن بحث برجام و نوشتن درباره محمد جواد ظریف در کتاب های درسی مطالبی مطرح شده است، بیان کرد: من نمی دانم این بحث از کجا به میان آمده است اما ما تجربه ای نداریم درباره اینکه از وزرا در کتاب های درسی مطلبی منتشر کنیم و نقد و تحلیلی درباره شان داشته باشیم. ممکن است در تاریخ انقلاب به مباحثی ورود کنیم اما این مسائل را من تازه از شما می شنوم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به پرسش مهر درباره سخنان سرپرست آموزش و پرورش مبنی بر کاهش ساعت های آموزشی و اینکه در صورت عملی شدن این طرح چه اتفاقی برای حجم کتاب های درسی می افتد، بیان کرد: در حوزه کتاب های درسی و ساعات آموزشی دیدگاه های مختلفی مطرح می شود که باید مبتنی بر مطالعات و پژوهش ها آنها را بررسی و جمع بندی کنیم تا بتوانیم به یک مصوبه جدید نزدیک شویم. در حال حاضر ۲۵ ساعت در مقطع ابتدایی در هفته فرصت یادگیری فراهم شده است. ۲۵ ساعت باید ۲۵ ساعت ۴۵ دقیقه ای باشد. اگر این ۴۵ دقیقه به ۴۰ دقیقه کاهش پیدا کند، یعنی ۱۱ درصد از کل ساعت آموزشی کاسته شده است و ما نمی توانیم از این درصد صرفنظر کنیم. باید فرصتی فراهم کنیم تا محتوای برنامه درسی به درستی به دانش آموز منتقل شود. در صورت این کاهش، زمینه افت تحصیلی و تکرار پایه را فراهم می کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر باید تلاش کنیم آنچه مصوب شده به خوبی اجرا شود و اگر زمانی در کلیت برنامه درسی و ساعات آموزشی قرار شد تغییری اتفاق بیفتد، باید با توجه به اسناد تحولی، یک همسوسازی صورت بگیرد.

ذوعلم در ادامه افزود: همه اهداف ما باید این باشد که اقتضائات و نیازها در نظام آموزشی و تربیتی به اهداف خود برسد. ممکن است در این مسیر احساس شود جایی باید از ساعت یک درس کاسته شود یا افزایش پیدا کند.

با سازمان سنجش همسایه ایم اما کتاب ها را خودمان می نویسیم

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر در خصوص اینکه در برنامه تلویزیونی پرسشگر مطرح شد که برنامه درسی متوسطه دوم را سازمان سنجش می نویسد نه آموزش و پرورش، پاسخ شما چیست؟ بیان کرد: این مطلب درستی نیست. ما با سازمان سنجش همسایه ایم اما این عبارت در مورد کتاب های درسی مصداق ندارد.

مشکل تامین کاغذ کتاب های درسی سال ۹۹ حل نشده است

ذوعلم در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه آیا مشکل تامین کاغذ برای چاپ کتاب های درسی سال ۹۹-۱۴۰۰ حل شده است، به تاخیر چهار ماهه برای شروع به کار چاپ کتاب های درسی برای سال تحصیلی ۹۹ اشاره کرد و گفت: هنوز ارز برای تامین کاغذ مورد نیاز تامین نشده است.

وی گفت: متاسفانه مشکل ما حل نشده و همه درصدد هستند تا این مشکل برطرف شود. مجموعه هایی که در این عرصه دخالت دارند شامل سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنعت معدن تجارت و... در این زمینه با ما همکاری دارند و مکاتبه هایی با آنها صورت گرفته است. حتی معاون اول رئیس جمهور نیز در جریان هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در حد محدودی که کاغذ تولید داخل داریم به ما کمک کرده است اما برای چاپ کتاب های درسی برای مهر سال آینده نگران هستیم. حداقل ۴ ماه از زمان بندی عقب هستیم در حالی که از اسفندماه سال گذشته برای تامین ارز دولتی مکاتبه کرده ایم. ما امیدواریم، چرا که همه قول مساعد برای همکاری داده اند اما هنوز مصوبه ای که حواله ارز را به دستمان برساند، صادر نشده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه جایی اشاره کرده است که کتاب های دینی باید کارآمد باشند، بیان کرد: نکته من تنها درباره کتاب های دینی نیست. ما در حرکتی رو به جلو دائم باید به این سمت برویم که کتاب های درسی در همه حوزه ها مفید و موثر باشد و یک تناسب با نیاز واقعی دانش آموزان داشته باشد. خوشبختانه با بازآرایی تشکیلاتی در سازمان پژوهش و برنامه ریزی توانسته ایم تا حدی به این مهم دست پیدا کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا سازمان پژوهش در تدوین کتابهای درسی به گونه ای عمل نمی کند که حداقل ۵ سال از زمانه خود جلوتر باشد و مدام نیاز به بازنگری نداشته باشد، گفت: مشکل اینجاست که دانش روز به روز تغییر می کند و تجربه استفاده از دانش و تجارب دیگران نیز برای ما مهم است. کتابهای درسی باید به روز شوند و برخی از آنها مانند کتاب های سبک زندگی، فناوری و... بیش از سایر کتاب ها نیاز به سرعت در بروزآوری دارند.

طرح بوم برای پاسخ به همه نیازهای مغفول بچه هاست

ذوعلم در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه آیا در طرح بوم به مدیران مدارس این موضوع تاکید شده است که در استان هایی که زبان مادری فارسی نیست، بر تقویت آن بکوشند، بیان کرد: در تمام کشور بچه ها زبان مادریشان را بلد هستند و آن زبان نیاز به آموزش ندارد. آنچه که ما نیاز داریم تقویت زبان رسمی آموزش در کشور است که طبق قانون اساسی آن زبان فارسی است. اتفاقاً در مدارس دو زبانه مشکل این است که باید روی تقویت زبان فارسی کار شود. مراکز آموزش پیشرفته نیز تاکید دارند در فضای آموزشی باید روی زبان رسمی و تقویت آن تاکید کرد. اما آشنایی با ادبیات بومی و منابع و آثاری که در آن بوم وجود دارد مهم است.

وی ادامه داد: در طرح بوم ما درصدد پاسخ به همه نیازهای مغفول بچه ها هستیم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر به چه مقدار کاغذ برای تامین کتاب های درسی سال آینده نیاز دارید، بیان کرد: حداکثر میزان کاغذی که بخش داخلی می توانند در اختیار ما قرار دهند سه هزار تن کاغذ است در حالی که به ۴۵ هزار تن کاغذ نیاز داریم که عموماً هم مقوا است و معتقدیم اگر وزارت صنعت معدن تجارت از همین امروز تدابیر لازم را بیاندیشد که برای ۱۰ سال آینده ما بتوانیم از تولیدات داخل برای تامین کاغذ کتابهای درسی استفاده کنیم، از آن استقبال می کنیم.

وی درباره توزیع کتب درسی در مناطق محروم و شکل‌گیری خیرین کتب درسی گفت: ایده شکل گیری تشکل خیرین کتب درسی وجود دارد. خیرین شاخه فنی و حرفه ای نیز از چندماه قبل در آموزش و پرورش دنبال می شود. خیرین کمک محتوایی و ارتقای کیفی را نیز باید دنبال کنیم. در کنار خیرین کالبدی می توانیم در عرصه ارتقای کیفیت، کلاس‌های رایگان و تقویتی و... نیز که اکنون به طور پراکنده انجام می شود یک سازماندهی ملی داشته باشیم.

ذوعلم ادامه داد: در سیستان و بلوچستان سال‌هاست کتب درسی رایگان است. امسال هم بیش از ۲۰ میلیارد تومان هزینه شد، البته معتقدم کمترین کاری است که برای این مناطق انجام می دهیم. باید یک تلاش ملی جهادی برای کاهش شکاف امکانات آموزشی و رشد عدالت آموزشی صورت گیرد.

کد خبر 4701310

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =