اختصاص خوابگاه به تمام دانشجویان دختر علوم پزشکی

معاون وزیر بهداشت گفت: برای سال تحصیلی جدید تمام دانشجویان دختر علوم پزشکی در خوابگاه اسکان داده می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سیما سادات لاری امروز در نشست خبری حوزه معاونت دانشجویی فرهنگی وزارت بهداشت که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، با اشاره به سیاست های این معاونت در حوزه امور دانشجویی و فرهنگی گفت: سیاست های ما در راستای سیاست های دولت قرار دارد.

وی با بیان اینکه دانشگاه باید امن باشد نه امنیتی افزود: اجازه دخالت ارگان ها و نهادهای دیگر را به مسائل دانشگاهی نمی دهیم و دانشجویان باید بتوانند با آزادی به فعالیت های فوق برنامه و فعالیت های سیاسی در چارچوب قانون بپردازند.

لاری تصریح کرد: ما می خواهیم شور و نشاط عقلانی که مورد تأکید وزیر بهداشت نیز است را برای دانشجویان فراهم کنیم و با ایجاد برنامه های متنوع به گسترش فضای آزاداندیشی و تقویت تضارب آراء، فعالیت های سیاسی دانشجویان را گسترش دهیم.

وی افزود: ما متولی فراهم کردن امکانات رفاهی در شأن دانشجویان علوم پزشکی هستیم.

زیرساخت ها برای افزایش ظرفیت کافی نیست

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت با انتقاد از طرح دو فوریتی افزایش دو برابری ظرفیت پزشکی گفت: متأسفانه زیرساخت ها برای افزایش ظرفیت کافی نیست و حتی در صورت افزایش ۱۰ درصدی نیز زیرساخت ها کفاف نیازها را نمی دهد و دانشگاه های علوم پزشکی آمادگی برای افزایش دوبرابری ظرفیت را ندارد.

لاری تصریح کرد: حفظ و تأمین سلامت جسم  و روان دانشجویان با برنامه های ورزشی از دیگر سیاست های ما است که در این زمینه، ورزش قهرمانی و همگانی را گسترش می دهیم.

وی یادآور شد: سلامت روان دانشجویان با ارتقاء فعالیت اداره مشاوره و سلامت روان انجام می گیرد. در ۵ سال گذشته تعداد تشکل های دانشجویی و کانون های فرهنگی به چندین برابر افزایش پیدا کرده است و ما با ۱۵۶ درصد افزایش نرخ مشارکت دانشجویان در فعالیتهای فرهنگی و فوق برنامه مواجهیم.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت یادآور شد: افزایش کمی در این مدت صورت گرفته و از این پس سعی داریم با تعمیق و کیفی سازی از طریق توانمندسازی و آموزش فعالان فرهنگی، این برنامه ها را در دانشگاه ها گسترش دهیم.

لاری خاطرنشان کرد: ۱۸ هزار عضو هیئت علمی و ۴۵۰ هزار کارمند و ۲۰۷ هزار دانشجو در دانشگاه های علوم پزشکی حضور دارند که پتانسیل آنها را برای فعالیت های فرهنگی نباید نادیده بگیریم و برنامه هایی برای مشارکت بیشتر آنها خواهیم داشت.

وی با  اشاره به شرایط سیاسی کشور یادآور شد: دو انتخابات مهم در دو سال مهم از زمان باقی مانده دولت پیش رو داریم که سعی داریم با رویکرد تعاملی با نهادهای تأثیرگذار چالش عمده ای در دانشگاه ها نداشته باشیم اما در غیر این صورت ممکن است با مشکلاتی مواجه شویم.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت گفت: سیاست گذاری اصلی ما در حوزه فعالیت سیاست های دانشجویی، تعامل بیشتر و هم افزایی با نهادهای درون دانشگاه و نهادهای موثر در خارج از دانشگاه است.

لاری تصریح کرد: اگر ما نتوانیم تعامل خوبی با این نهادها داشته باشیم نمی توانیم در این زمینه تأثیرگذار باشیم. هم اکنون از وضعیت فضای سیاسی دانشگاه ها راضی نیستیم چرا که موانع زیادی برای این فعالیت ها وجود دارد و ممکن است به بی تفاوتی سیاسی بینجامد. اما باز کردن فضای سیاسی در دانشگاه ها باعث ایجاد اعتماد در دانشگاهیان و افزایش نرخ مشارکت سیاسی آنان می شود.

وی تأکید کرد:  ایجاد فضای امید و نشاط عقلانی از دیگر برنامه های ماست که با توجه به شرایط تحریم اقتصادی بتوانیم یک فضای خوبی را در دانشگاه ایجاد کنیم.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به چالش های موجود در حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی اظهار داشت: تحریم ها باعث شده، بودجه ها کم شود و جوابگوی نیازهای رفاهی دانشجویان نباشد.

لاری با اشاره به دو قول مهم دکتر نمکی وزیر بهداشت به حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی خاطرنشان کرد: وزیر بهداشت قول داده است که در سال آینده بودجه فرهنگی و دانشجویی از ذیل بودجه آموزشی جدا شود.

قول وزیر بهداشت برای افزایش بودجه فرهنگی رفاهی

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت افزود: همچنین وزیر بهداشت قول داده است که در سال ۹۸ بودجه سرانه فرهنگی- رفاهی هر دانشجو که سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان مصوب شده بود و بعد در  ابلاغ کاهش یافته بود جبران شود.

وی تورم و مشکلات اقتصادی را در بخش تغذیه دانشگاه ها یکی از چالش ها برشمرد و ادامه داد: دانشگاه ها برای تغذیه دانشجویان با مشکل مواجه هستند و ما سعی داریم با تنظیم یک الگوی تغذیه این مشکلات را تا حد امکان کاهش دهیم.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت در خصوص وضعیت خوابگاه های دانشگاه های علوم پزشکی گفت: بسیاری از خوابگاه ها فرسوده هستند و هزینه زیادی باید صرف تعمیر  و تجهیز این دانشگاه ها شود و با توجه به دوری اکثریت این خوابگاه ها از محل دانشگاه، هزینه زیادی نیز صرف ایاب و ذهاب می شود که تمام این موارد هزینه دانشگاه ها را افزایش می دهد.

لاری ادامه داد: ۲۱ پروژه خوابگاهی در دست اقدام داریم که از این میان ۲ خوابگاه  تکمیل و سایر خوابگاه ها تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت اظهار داشت: برای تکمیل خوابگاه های در حال ساخت، وام های بانکی گرفته شده و در حال برنامه ریزی برای بازپرداخت این وام ها با اولویت دانشگاه های کم برخوردار هستیم تا هر چه سریعتر این پروژه ها به مرحله کاربردی برسد.

وی درباره میزان تشکل های دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشکی تصریح کرد: ۵۰ تشکل اصلاح طلب و ۱۰۱ تشکل اصول گرا در حوزه تشکل های اسلامی دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشکی فعالیت می کنند و افتخار ما این است که در این دولت، تک صدایی از بین رفت و به سمت چند صدایی پیش رفتیم.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۵-۶ درصد دانشجویان علوم پزشکی عضو تشکل های سیاست دانشجویی هستند اما در مجموع ۱۵ تا ۲۰ درصد از دانشجویان درگیر نهادهای دانشجویی، تشکل ها، کانون ها، انجمن ها و شوراها هستند.

هیچ دختری در دانشگاه های علوم پزشکی بدون اسکان نمی ماند

وی درباره وضعیت ارائه خوابگاه به دانشجویان علوم پزشکی گفت: سیاست کلی وزارت بهداشت این است که هیچ دختری بدون اسکان نماند. این موضوع حتی در دانشگاه هایی که در دفترچه کنکور هم اعلام کرده اند که تعهدی برای خوابگاه ندارند، صدق می کند. در مورد دوره های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی هم در صورت امکان اسکان صورت می گیرد.

لاری افزود: در مورد دانشجویان پسر، دانشگاه های علوم پزشکی تا حد امکان از خوابگاه دولتی استفاده می کنند اما در غیر این صورت دانشجویان پسر را در خوابگاه های مشارکتی و استیجاری جای می دهند. در این خوابگاه ها پول پیش را دانشگاه می پردازد و اجاره بها را دانشجو پرداخت می کند.

وی گفت: تا سال ۱۴۰۴ پیش بینی برای تعداد خوابگاه صورت گرفته است و در صورتی که ظرفیت پذیرش دانشجو با شیب ملایم فعلی افزایش یابد ما نیاز به ۱۸۳ خوابگاه جدید داریم.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت درباره صنعتی سازی آشپزخانه های دانشگاه ها گفت: صنعتی سازی هزینه بر است اما در مقابل بر کیفیت و بهبود وضعیت غذای دانشگاه ها تاثیر دارد. در این مسیر ۲۲ درصد دانشگاه ها به سمت صنعتی سازی آشپزخانه پیش رفته اند.

وی ایجاد خوابگاه متاهلی را یکی از کمبودهای مهم خوابگاهی برشمرد و گفت: تنها ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی خوابگاه متاهلی دارند که این میزان هم بسیار محدود است و در مقابل دانشجویان متاهل زیادی متقاضی این خوابگاه ها هستند. این در حالی است که بر افزایش جمعیت و افزایش ازدواج تاکید می شود و ما باید بتوانیم با ایجاد زیر ساخت های مناسب، شرایط را برای جوانان فراهم کنیم.

رشد فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها با وجود کمبود بودجه

لاری درباره وضعیت بودجه های فرهنگی و فعالیت های فرهنگی در دانشگاه های علوم پزشکی گفت: بودجه های فرهنگی در مقابل بودجه های حوزه های سلامت و بهداشت بسیار ناچیز است اما در مقابل این کمبود بودجه تاثیری بر فعالیت ها نداشته و ما شاهد رشد فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها بوده ایم چرا که دانشگاه ها با پی بردن به اهمیت کار فرهنگی از منابع دیگر بودجه ها را تامین کردند.

وی افزود: یک هزار و ۱۳۵ نشریه دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد و با وجود اینکه دانشجویان علوم پزشکی ۵ درصد دانشجویان کشور هستند اما ۴۳ درصد از برگزیدگان جشنواره نشریات دانشجویی از میان علوم پزشکی ها هستند.

معاون وزیر بهداشت از رشد فعالیت های آموزشی و ایجاد طرح رتبه بندی و ارتقای کیفیت نشریات دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی به عنوان برنامه های حوزه نشریات دانشجویی نام برد و گفت: بودجه ها را هدفمند و بر اساس کیفیت میان نشریات توزیع می کنیم.

وی با اشاره به رشد ۵۶ درصدی کانون های فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی از سال ۹۲ تا ۹۷ گفت: ۱۴ مجمع تخصصی کانون ها تشکیل شده اند و مجوز نهایی مجامع تخصصی هم به زودی ابلاغ می شود و بر اساس آن می توانند فعالیت خود را گسترش دهند.

لاری درباره جشنواره سیمرغ گفت: ۱۵۰ داور ملی در جشنواره سیمرغ ۴۵ هزار اثر را داوری کرده اند. همچنین ۲ هزار اثر از کشورهای مختلف نیز به این جشنواره ارسال شده است. این جشنواره به اشاعه فرهنگ سلامت می پردازد.

وی درباره انجمن های علمی در دانشگاه های علوم پزشکی گفت: این انجمن ها از سال ۹۴ فعال شدند و اکنون ۷۰ انجمن با برنامه ریزی مشخص در حال فعالیت هستند.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به برنامه های این معاونت در حوزه گسترش فرهنگ عفاف و حجاب گفت: یکی از سیاست های وزارت بهداشت در حوزه عفاف و حجاب این است که فعالیت های کانون هایی که در زمینه پوشش حرفه ای و اخلاق حرفه ای فعالیت دارند، در اولویت هستند.

وی افزود: عفاف و حجاب با مشارکت اعضای هیئت علمی در دانشگاه های علوم پزشکی گسترش می یابد و با توجه به اینکه فعالیت فرهنگی از وظایف هیئت علمی است این افراد در کنار دانشجو باید الگوی مناسبی در این حوزه باشد.

تهیه یک نوع کارنامه فرهنگی به منظور رعایت آیین نامه پوشش و اخلاق حرفه ای

لاری یادآور شد: دستور العمل و آیین نامه پوشش و اخلاق حرفه ای از سال ۹۱ ابلاغ شده است اما ما در حال همکاری با معاونت آموزشی برای تهیه یک نوع کارنامه فرهنگی هستیم که بتوانیم آن را به صورت پایلوت در چند دانشگاه اجرا کنیم.

وی افزود: در این مسیر اگر دانشجویی مشکل داشته باشد به اداره مشاوره ارجاع داده می شود و در صورتی که رفتار دانشجو ناهنجار بود برای این مسئله از کمیته انضباطی کمک می گیریم. در این کار تاکید بر روی وحدت رویه میان دانشگاه ها است.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت از تصویب سند راهبردی آموزش عالی قرآن در نظام سلامت خبر داد و گفت: شورای توسعه قرآنی و کمیسیون توسعه آموزش و پژوهش قرآنی فعالیت خود را توسعه داده و در این زمینه سیاست مطالعات اسلام و سلامت نیز فعالیت های خود را گسترش می دهد.

عدم تفاهم مانع اصلی کرسی های نظریه پردازی و فعالیت های سیاسی دانشجویان

وی درباره موانع کرسی های نظریه پردازی و فعالیت های سیاسی دانشجویان گفت: مشکل اصلی در این زمینه عدم تفاهم است. در حال حاضر هر دانشگاهی یک هیئت نظارت بر تشکل ها دارد و زمانی که یک تشکل از فردی برای سخنرانی دعوت می کند و پس از تایید هیئت، شورای تامین استان آن فرد را رد می کند یک دلسردی در میان دانشجویان بوجود می آید. ضمن اینکه رئیس دانشگاه نیز باید مصالح مختلفی را در این زمینه در نظر بگیرد.

لاری گفت: من نگرش مثبتی به حل مسئله دارم و امیدواریم در آینده شاهد این گونه مسائل نباشیم.

وی درباره آموزش مهارت زندگی به دانشجویان گفت: این آموزش برای تمامی دانشجویان جدید الورود انجام می شود اما ما در وزارت بهداشت از این آموزش ها رضایت نداریم چرا که معتقدیم این موضوعات باید به صورت طبقه بندی و با روش های جدید به دانشجویان آموزش داده شود تا موثر واقع شود.

معاون وزیر بهداشت گفت: تست سلامت روان برای دانشجویان علوم پزشکی انجام شده است و ۲۴ درصد دانشجویان بالای خط برش هستند. این امر البته در سایر نقاط دنیا نیز در همین حد بوده و چندان غیر معمول نیست اما همین میزان نیز به ما هشدار می دهد که این افراد به تست های تخصصی نیاز دارند.

با توجه به بحران های اقتصادی باید سبک زندگی  اسلامی به دانشجویان آموزش دهیم

وی تاکید کرد: به نظر می رسد با توجه به بحران های اقتصادی باید سبک زندگی جدید، ساده و اسلامی را به دانشجویان آموزش دهیم. چرا که مدل آسیب های اجتماعی و شکست های عاطفی نیز با گذشته تفاوت پیدا کرده است. بسیاری از دانشجویان با آسیب های فضای مجازی آشنا نیستند و ما با همکاری قوه قضائیه و نیروی انتظامی این آسیب ها را برای دانشجویان به صورت گزارش ارائه می دهیم.

لاری گفت: ما زمانی می توانیم بحث ازدواج را گسترش دهیم که سبک زندگی اسلامی را تقویت کنیم. شرایط اقتصادی یک فرصت برای تقویت سبک زندگی اسلامی و تشویق ساده زیستی است. برای ازدواج دانشجویی نیز کارگاه هایی با همکاری نهادهای مختلف دانشگاهی در حال انجام است اما منابع مالی جوابگو نیست.

معاون وزیر بهداشت درباره پویش بهار همدلی گفت: برای کمک به سیل زدگان سال ۹۸، پویش بهار همدلی در دانشگاه های علوم پزشکی شکل گرفت و با توجه به قرارداد همکاری با سازمان بهزیستی و کمیته امام، ۲۰۰ مسکن به نام دانشگاه های علوم پزشکی که در این زمینه هزینه کرده اند ساخته می شود.

کد خبر 4701384

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =