۹۳ مقاله به دبیرخانه همایش ملی عناب رسید/مجوز گرفتن ۶ شربت عناب

بیرجند- مدیرکل دفتر تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی جهاد دانشگاهی کشور گفت:۹۳ مقاله به دبیرخانه همایش ملی عناب رسید که از این تعداد ۶۵ مقاله برای شرکت در همایش پذیرفته شد.

به گزارش خبرنگار مهر، داراب یزدانی صبح یکشنبه در همایش ملی عناب اظهار کرد: همایش ملی عناب در خراسان‌جنوبی این پیام را دارد که این استان رویشگاه اصلی این محصول است.
مدیرکل دفتر تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی جهاد دانشگاهی کشور و دبیر علمی همایش بیان کرد: عناب مقاوم در برابر خشکی، شوری و گرما است و از این جهت کشت آن بسیار مناسب اقلیم خراسان‌جنوبی است.

۹۳ مقاله به همایش ملی عناب رسید

یزدانی با بیان اینکه ۹۳ مقاله به دبیرخانه همایش ملی عناب رسید، ادامه داد: در نهایت ۶۵ مقاله برای شرکت در همایش پذیرفته شد که تعدادی از آنان به صورت سخنرانی ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بحران قرن، مسئله مهم و حیاتی آب است، افزود: بسیاری از اراضی کشور در اقلیم خشک و فراخشک قرار دارند و از طرف دیگر اراضی کشاوری به آب وابسته است.

مدیرکل دفتر تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی جهاد دانشگاهی کشور و دبیر علمی همایش گفت: خراسان‌جنوبی از چهار استان کم باران کشور محسوب می‌شود و متوسط بارندگی در آن تنها ۱۱۴ میلی متر است.

یزدانی با بیان اینکه بهینه‌سازی تولید و فرآوری زرشک، عناب و زعفران در جهاد کشاورزی از سال ۹۵ آغاز شد، بیان کرد: متأسفانه در حوزه فرآوری به عناب کم لطفی شده است.

وی ادامه داد: شش شربت عناب به عنوان داروی طب سنتی مجوز گرفته است و به جز این موارد اقدام خاص دیگری در حوزه فرآوری عناب صورت نگرفته است.

ولی الله مظفریان، دانشیار موسسه جنگل‌ها و مراتع کشور نیز در این همایش اظهار کرد: در ایران امروزه طب سنتی به طب گیاهی تغییر نام داده است و تأکید طب سنتی بر استفاده از گیاهان دارویی متعدد است.

۴۰۰ گونه گیاه دارویی در بازار طب سنتی وجود دارد

وی بیان کرد: ۴۰۰ گونه گیاه دارویی در بازار طب سنتی وجود دارد و مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد.

دانشیار موسسه جنگل‌ها و مراتع کشور ادامه داد: اطلاعات اکثر افراد در حوزه گیاهان دارویی بر اساس شنیده‌ها است و کمتر از پژوهش کاربردی بهره گرفته شده است.

مظفریان افزود: اگر عناب و زعفران وارد سفره غذایی مردم شود، بی شک در افزایش سلامت در جامعه نقش آفرین خواهد بود.

کد خبر 4701403

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =