۲۵۰ هزار تن گندم تولیدی گلستان در انبارهای غیرفنی نگهداری می شود

گرگان- رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: امسال دوگانگی خرید در خصوص گندم داشتیم و۲۵۰ هزار تن گندم در انبارهای غیرفنی نگهداری می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مختار مهاجر، ظهر یکشنبه در همایش زکات گلستان اظهارکرد: در پنج سال گذشته سه نوع وضعیت آب و هوایی را در استان شاهد بودیم که یکی از آن ها خشکسالی بود و ۶۰ درصد بارندگی استان کاهش یافت.

وی با بیان این که در ترسالی هم ۷۰ درصد از میانگین ۱۰ ساله بیشتر بارندگی اتفاق افتد، افزود: در زمانی که خشکسالی داشتیم دو سوم اراضی استان تحت تنش شوری بود و لذا کاهش محصول رخ می دهد.

مهاجر تصریح کرد: در هنگام بارندگی هم آفات افزایش می یابد و از ۶۰۰ نوع آفت موجود در کشور ۵۱۰ نوع بیماری در گلستان مشاهده شده اما بااین حال ما توانسته ایم تولید گندم را به طور میانگین روی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن ثابت نگه داریم و حتی در برهه ای به بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول هم رسیدیم.

مهاجر گفت: امسال ۳۱۷ هزار هکتار از ۳۵۵ هزار هکتار اراضی زیرکشت گلستان در معرض سیل قرار گرفت و بین ۱۰ الی ۱۰۰ درصد به آن ها خسارت وارد شد.

وی بیان کرد: ۵۵ هزار هکتار از اراضی گندم، ۱۰ هزار هکتار از اراضی کلزا و ۳۷ هزار هکتار از اراضی جو استان ۱۰۰ درصد تخریب شد.

مهاجر ادامه داد: با این حال خیر و برکت الهی شامل حال استان بود و ما امسال یک میلیون و ۱۶۰ هزار تن گندم تولید کردیم که از بهترین انواع گندم در کشور است.

وی افزود: مصرف استان ۲۷۰ هزار تن در سال بوده و باقی را به شکل آرد و یا گندم صادر می کنیم.

مهاجر گفت: بین ۷۰ الی ۸۰ هزار هکتار جو در استان کاشته می شود که تناژ استحصالی بین ۱۷۰ الی ۲۴۰ هزار تن است و علیرغم این که بیش از ۳۰ درصد از اراضی جو در سیل از بین رفت، ۱۵۵ هزار تن جو تولید کردیم.

وی اظهارکرد: در گلستان یک میلیون و ۷۵۰ هزار رأس گوسفند و ۲۸۰ هزار رأس گاو وجود دارد.

مهاجر با بیان اینکه متوسط باروری گوسفند در استان ۸۵ درصد است، توضیح داد که این رقم در کشور ۷۲ درصد است.

وی افزود: ۲۹ هزار تن گوشت قرمز در استان سالانه استحصال می کنیم و تنها هشت هزار تن آن مورد مصرف استان است.

مهاجر تأکید کرد: هنوز ما به پتانسیل اصلی تولید خود در استان نرسیدیم و از ائمه جمعه می خواهم در این زمینه بیشتر تبلیغ کنند.

وی بیان کرد: تنها هزار و ۵۰۰ کشاورز در استان وجود دارد که تولید آن ها بین ۶ الی هشت تن در هکتار است ولی متوسط تولید استان بین ۳.۸ تن در هکتار بوده و باید در این زمینه فرهنگ سازی شود.

مهاجر همچنین گفت که امسال دوگانگی خرید (دولت و بخش خصوصی) در خصوص گندم داشتیم و ۶۰ درصد گندم به دولت تحویل داده نشد.

وی با بیان این که طبق اعلام کارشناسان ۲۵۰ هزار تن گندم در انبارهای غیرفنی کشاورزان در معرض آفت است، گفت که اگر این عمل روی دهد این رزق از دسترس مردم خارج می شود لذا ما سه سیلو را برای تحویل گندم باز نگه داشته ایم.

کد خبر 4701437

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =