ضرورت عزم جدی و ملی برای کاهش آسیب پذیری تهران

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بر ضرورت توجه ویژه همگانی به مقوله مدیریت بحران و عزم جدی و ملی توسط شهروندان و دست اندرکاران برای کاهش ریسک و آسیب پذیری شهر تهران تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تصریح کرد: تهران در برابر سوانح طبیعی آماده نیست و اقدامات بسیاری لازم است تا به سطح حداقل آمادگی برسیم.

وی افزود: برای رسیدن به تاب آوری شهر تهران باید اقدامات بسیاری انجام شود تا میزان آسیب به شهر و شهروندان به حداقل برسد و اگر این اقدامات صورت نگیرد تهران آسیب زیادی خواهد دید و زمان  طولانی نیاز است تا به سطح اول بازگردیم.

کرمی محمدی با اشاره به اقدامات انجام شده افزود: تاکنون اقدامات خوبی صورت گرفته اما باید سرعت اقدامات افزایش یابد. می توان با ۲۰ درصد فعالیت ۸۰ درصد نتایج را به دست آورد که آموزش شهروندان در مقابله با بحران ها در تمام جوامع جزو همان ۲۰ درصد فعالیت هاست.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: مقابله با بحران ها در تمام جوامع به این شکل است که آموزش و مشارکت های مردمی نقش بسیار مهمی دارد. اما متاسفانه تاکنون به این امر توجهی نشده است و این آموزش ها به صورت مقطعی در پی بروز یک بحران اتفاق می افتد و دوباره به دست فراموشی سپرده می شود.

کرمی محمدی تاکید کرد: تا رسیدن به میزان آمادگی لازم فاصله بسیاری زیادی داریم و تا زمانی که مردم در این موضوع مشارکت نداشته باشد مدیریت بحران بسیار مشکل خواهد بود.

وی در خصوص اقدامات سازمان مدیریت بحران در حوزه  آموزش شهروندی افزود: یک برنامه رادیوی ویژه آموزش های مدیریت بحران به شهروندان به صورت روزانه در حال پخش است و همچنین چند برنامه دیگر تلویزیونی در این حوزه در دست برنامه ریزی و اقدام است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه حاصل ضرب خطر و تهدید در آسیب پذیری تقسیم بر ظرفیت ها، میزان ریسک پذیری شهرها به شمار می آید، تصریح کرد: در تمام شهرهای کشور آسیب پذیری بسیاری وجود دارد و در عین حال در شهر تهران در زمان وقوع زلزله قوی که احتمال آن بسیار بالاست به دلیل وجود بافت های فرسوده و تراکم جمعیت، با میزان ریسک بسیار بالایی مواجه هستیم.

کرمی محمدی افزود: توجه ویژه به شهر تهران توجه به کل کشور است چرا که از لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی میزان آسیب به شدت غیرقابل جبران خواهد بود.

وی در ادامه گفت: سازمان مدیریت بحران شهر تهران بر اساس قانون و تصویب تشکیل شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران که شامل ۱۴ کارگروه شامل دستگاه ها و سازمان های مختلف مدیریت شهری و امدادی و خدمات شهری است، به عنوان یک سازمان هماهنگ کننده عمل می کند. جلسات این کارگروه به طور مرتب هر ۳ ماه یکبار برگزار می شود و اقدامات و هماهنگی های بسیار خوبی در این کارگروه شکل گرفته است و هر دستگاهی برنامه های مدیریت بحران خود را ارائه داده است.

کرمی محمدی اظهار داشت: در چرخه مدیریت بحران تمام دستگاه ها و سازمان ها باید وظایف خود را به خوبی انجام دهند  و سازمان صدا و سیما نیز به عنوان کارگروه اطلاع رسانی و آموزش باید در سیاست ها و برنامه های خود برنامه های آموزش مدیریت بحران ویژه شهروندان برای زمان های قبل، حین و بعد از بحران در نظر داشته باشد.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به طرح پویش شهر آماده افزود: شهروندان می توانند برای تعیین نقاط امن ساختمان خود قبل از وقوع بحران با مراجعه به پرتال سازمان مدیریت بحران شهر تهران و آشنایی با سیستم مدیریت بحران ساختمان خود ،  نقاط امن ساختمان خود را شناسایی نمایند و از مواردی همچون اجزای غیر سازه ای که ممکن است آسیب زا باشد پیشگیری کنند.

کد خبر 4701880

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =