برداشت فندق از ۳ هزار هکتار از باغات استان قزوین آغاز شد

قزوین- مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: عملیات برداشت فندق از ۳ هزار و ۲۳۰ هکتار از باغات استان قزوین آغاز شده است.

علی اکبری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: استان قزوین در تولیدات انواع محصولات کشاورزی جایگاه خاصی در کشور دارد و در برخی محصولات در رده های اول تا پنجم قرار دارد.

وی افزود: داستان قزوین همچنین رتبه دوم سطح زیرکشت و تولید محصول فندق را پس از استان گیلان در کشور به خود اختصاص داده است که این جایگاه ایجاب می کند برای توسعه باغات آن اقدام لازم صورت گیرد.

اکبری یادآورشد:  عملیات برداشت فندق از سطح ۳ هزار و ۲۳۰ هکتار از باغات استان قزوین آغاز شده است و پیش بینی می شود امسال بیش از  ۳ هزار و ۳۰۰ تن محصول فندق در این باغات کشت شده تولید و برداشت شود.

وی افزود: از ۳ هزار و ۲۳۰ هکتار از سطح باغات فندق استان حدود ۳ هزار و ۱۵۰ هکتار باغات بارور و ۸۰ هکتار به صورت غیر بارور است.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: همچنین توسعه باغات در اراضی شیبدار و کمک به توسعه باغات از طریق یارانه نهال و اندام های تکثیری از برنامه های در دست اقدام این مدیریت برای افزایش تولید محصول فندق است.

اکبری بیان کرد: تشکیل تعاونی تولید باغداران فندق در هر منطقه، ایجاد انبارهای مناسب نگهداری محصولات، ایجاد باغ مادری و نهالستان استاندارد و استفاده از ارقام مناسب و گرده دهنده، هرس جهت نوردهی و کاهش تعداد تنه ها و تغذیه و کود دهی مناسب  از مهمترین برنامه های پیشنهادی برای توسعه این محصول در استان قزوین است.
 

کد خبر 4702355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =