همایش علم سیاست، ایران امروز و گذارهای پیش رو برگزار می‌شود

به همت انجمن علوم سیاسی همایش علم سیاست، ایران امروز و گذارهای پیش رو ۲۱ آذرماه در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سیزدهمین همایش سالانه انجمن علوم سیاسی ایران با عنوان علم سیاست، ایران امروز و گذارهای پیش رو برگزار می شود.

پرسش راهبر و اساسی همایش سیزدهم بدین قرار است: دانش سیاست در باب وضعیت خطیر ایران امروز چه موضعی دارد؟ از منظر این رشته علمی، ایران در کجا ایستاده است و روی به کدامین سو دارد؟ ذخایر فکری ـ مادی آن کدامند و در چه وضعیتی به سر می برند؟ گذارها و گذرهای پیش روی آن دقیقا کدامند؟ تحولات سریع و تحرکات پرتعداد آیا نشانی از بلوغ کشور و حکمرانی اند یا درماندگی آن؟ اکنون دانشوران سیاست، از روابط بین الملل گرفته تا فلسفه دان سیاست چه سخنی دارند و در کجای ماجرا ایستاده اند؟ اینها و بسیاری پرسشهای مرتبط با دیگر مسأله مرکزی سیزدهمین همایش انجمن علوم سیاسی ایران هستند که پنج شنبه ۲۱ آذرماه ۹۸ در تهران برگزار می شود.

همان گونه که از عنوان همایش بر می آید، دغدغه کلیدی این همایش پرداختن و تمرکز بر دشواره های نوپدید، زمینه های دوران ساز، تغییرات ضروری و مداومت های رهگشایی است که در سالهای جاری پیشاروی جامعه و حکومت ایران قرار گرفته اند. اهم این محورها را می توان در قالب هشت پرسش زیر روایت نمود:

یک: علم سیاست و علمای سیاست خوانده آینده تحریم و تحدید(محدودسازی) علیه ایران را چگونه ارزیابی می کنند؟ فروپاشی؟ فرسایش؟ خودباوری؟ تعلیق موقت و ... ؟

دو: آیا مبحث بازنگری در قانون اساسی و ترمیم بعضی بخشهای آن موضوعیت و ضرورت دارد؟ علم سیاست (به ویژه حقوق اساسی) چه نظر و موضعی در این زمینه دارد؟

سه: قواعد و رویه های انتخاباتی(شامل مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری، مجلس خبرگان و شورای اسلامی شهر و روستا) تا چه میزان رافع نیازهای ملی و دافع خطرات علیه امنیت ملی است؟

چهار: روندهای جای در حوزه مناسبات نسلی کدامند؟ نسل موسوم به دهه هفتادی و هشتادی چه آینده ای را برای حکومت و ایران رقم خواهند زد؟

پنج: جریانها و روندهای فکری در ایران اکنون کدام اند؟ الگوی کدام جریان برای صیانت از تمامیت ارضی ایران و یا شناخت معضلات حیاتی آن ارزشمند و مستحکم است؟

شش: آیا می توان نابرابری یا تبعیض در اشکال مختلف را اساسی ترین منبع تنش و تعارض ایران امروز قلمداد نمود؟ علم سیاست چه نظری و الگویی برای درمان درد نابرابری دارد؟

هفت: آینده تحرکات منطقه ای ایران چیست؟ به زعم جامعه علم سیاست، ایران در منطقه غرب آسیا در کجا ایستاده است؟ چه جایگاهی دارد؟ چه آینده ای پیشاروی آن قرار دارد؟

هشت: اصلی ترین و فوری ترین دشواره حیاتی ایران امروز کدام است؟ سازوکار عمل آن چگونه است و علم سیاست، پاشنه آشیل و راه برون رفت و ترقی ایران امروز را در چه حوزه ای می بیند؟

دبیر علمی این همایش قدیر نصری دانشیار اندیشه سیاسی و مطالعات خاورمیانه دانشگاه خوارزمی است.

مهلت ارسال چکیده مقالات ۳۰ مهرماه و اعلام نتایج چکیده ها ۱۰ آبان و مهلت ارسال اصل مقالات تا اول آذرماه است.

ایمیل ویژه همایش Ipsapolitics۲@gmail.com است. پژوهشگران برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره ۰۲۱۶۶۴۹۳۲۱۲ تماس بگیرند. نشانی دبیرخانه همایش تهران، خیابان لبافی نژاد، نبش کوچه انوری، شماره یک است.

کد خبر 4702514

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =