ضرورت گسترش فرهنگ کار آفرینی در دانشگاه ها

معاون علمی فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه گسترش فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه ها یک ضرورت است، گفت: باید کاری کنیم دانشگاه، محور فرهنگ و اقتصاد، کارآفرینی و تولید دانش شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری امروز در آیین افتتاح اولین مرکز نوآوری بانوان در دانشگاه علم و صنعت ایران، با اشاره به اینکه حرکت دانشگاه علم و صنعت به سمت دانشگاه نسل سوم ارزشمند است، اظهار داشت: باید این موضوع را که بتوانیم نفت بفروشیم یا نه فراموش کنیم. ارزش افزوده در خام فروشی نیست بلکه دانشی است که منجر به تولید ماده خام می شود. 

وی با اشاره به اینکه ایران در برخی معیارهای سرمایه انسانی رتبه دوم و سوم جهانی را دارد، گفت: رسیدن به شرایط مطلوب زمانی رخ می دهد که همه ما بخواهیم نیروی انسانی را محور اقتصاد قرار دهیم و اگر می خواهیم دانشجوی ما جایی نرود، باید اقتصادی داشته باشیم که بر نیروی انسانی سرمایه گذاری کند. معاونت علمی از ابتدا بر روی همین موضوع کار کرده است. 

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: در هفته اخیر سفری به اراک و ساوه داشتم و در آنجا متوحه شدم تفکرات به این سمت پیش رفته است. باید توجه داشت که این همدلی ها اکوسیستم را ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه نمی توان اساتید دانشگاه ها را قیمت گذاری کرد، گفت: امیدواریم ناحیه نوآوری علم و صنعت همانند دانشگاه شریف به زودی راه اندازی شود. 

ستاری با تاکید بر اینکه باید با رخداد اتفاقی از داخل زیست بوم دانشگاه، تغییرات محیطی هم ایجاد شود، گفت: دانشگاه جزیی از جامعه، فرهنگ، اقتصاد و بوم یک کشور است و تافته جدا بافته ای نیست. 

وی خطاب به دانشجویان گفت: دانشجو به جای اینکه فکر کند پشت در کدام اتاق بنشیند تا استخدام شود و یا به کدام دانشگاه خارجی درخواست دهد و یا احساس سرخوردگی کند، باید به دنبال نوآوری باشد و به این فکر کند که می تواند کارآفرینی کند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه ها را یک ضرورت عنوان کرد و افزود: ایجاد این فرهنگ در دانشگاه و جامعه باعث می شود، یک استاندار به جای اینکه از یافتن معدن گچ در استانش خوشحال شود، از اینکه یک جوان را به استان خود برگردانده، خرسند شود. باید کاری کنیم دانشگاه، محور فرهنگ و اقتصاد، کارآفرینی و تولید دانش شود. 

ستاری گفت: امیدوارم مرکزی که امروز در دانشگاه علم و صنعت افتتاح شد، الگویی برای ایجاد مراکز نوآوری بانوان در سایر دانشگاه ها شود.

کد خبر 4703542

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =