دو هزار هکتار از نخیلات هرمزگان اصلاح و نوسازی می شوند

بندرعباس _ معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی مدیریت و برنامه ریزی هرمزگان گفت: اصلاح و نوسازی دو هزار هکتار از نخیلات استان هرمزگان در دستور کار قرار دارد.

به گزارش خبرنکار مهر، حمید دولتی‌زه در هفتمین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان هرمزگان اظهار داشت: در حوزه شیلات بر اساس هدف گذاری برنامه ششم توسعه، سهم عمده‌ای از تولید آبزیان کشور به استان هرمزگان اختصاص یافته است و در این جلسه مراحل تحقق این چشم‌انداز بررسی خواهد شد.

وی با ذکر این نکته که مدل‌های مختلفی از جمله مشارکت جویی بخش خصوصی برای این طرح در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: شرکت شهرک‌های کشاورزی به عنوان متولی انجام این عمل انتخاب شده است و در جلسه شورای برنامه‌ریزی مصوب شد که جزئیات طرح و توجیهات فنی آن در این جلسه مطرح شود. 

دولتی‌زه با بیان اینکه یکی از عوامل موثر در اشتغال، توسعه فضای کسب و کار است، اذعان کرد: اولین برنامه تحت عنوان تحول نظام اداری و توسعه کسب کار در حال بررسی است تا در شورای برنامه ریزی مطرح شود. برنامه دیگری که روی آن کار شده رونق تولید است که در بحث ایجاد زنجیره ارزش افزوده تولید موثر است.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ادامه داد: این پروژه با توجه به اینکه اثر تکاثر در اقتصاد دارد درآمد و اشتغال را در سطوح مختلف جامعه پخش می‌کند.

وی ابراز داشت: طرح تامین ارزش افزوده زنجیره تولید در دو بخش کشاورزی و صنعت و معدن تهیه شده است که در این جلسه فقط بخش کشاورزی بررسی خواهد شد. 

دولتی‌زه با بیان اینکه هدف کمی، زمان‌بندی، مسیر اجرا و دستگاه‌های متولی برای اجرای این طرح مشخص شده است، خاطرنشان کرد: در تامین زنجیره ارزش افزوده تولید موارد مورد اهمیت در دستور کار قرار دارد، مانند زنجیره گوشت مرغ، زنجیره محصولات گلخانه‌ای و زنجیره محصولات کشاورزی که برای این موارد زیرپروژه‌هایی نیز در نظر گرفته شده است.

وی افزود: اگر این پروژه به عنوان یک برنامه‌ اجرایی مورد قبول کارگروه است پس از بررسی جزئیات با سازمان جهاد کشاورزی به شورای برنامه‌ریزی ارجاع داده خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی تشریح کرد: بر اساس این طرح تولید 18 میلیون نشاء در طی دو سال هدف گذاری شده است و گلخانه‌هایی که مستعد یا قابلیت ارتقاء دارند شناسایی خواهند شد.

دولتی‌زه مطرح کرد: نخیلات زیادی بر اثر خشکسالی از بین رفتند و اصلاح و نوسازی دو هزار هکتار برای دو سال هدف گذاری شده است.

وی عنوان کرد: دو شرکت بسته بندی خرما در استان هرمزگان وجود دارد که در بسته‌بندی مهارت زیادی دارند و باید برای توسعه زنجیره ارزش افزوده تولید در این حوزه اقدماتی صورت گیرد.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی تصریح کرد: دو پایانه صادراتی برای احداث طراحی شده است که می‌تواند کمک‌های زیادی برای توسعه صادرات استان کند.

دولتی‌زه ادامه داد: در طی دو سال مراحا جذب سرمایه‌گذار، شناسایی منطقه مورد اجرا و تامین مالی این پروژه انجام خواهد شد.

وی گفت: تعارضات واگذاری زمین در برخی مناطق یک بحث قدیمی میان مناطق آزاد و پهنه سرزمینی است و مکاتبات زیادی برای رفع آن انجام شده است اما این مشکل همچنان وجود دارد و باید بررسی شود که چه اقداماتی انجام شود تا این مسائل حل شود.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ابراز داشت: عوامل سازمان جهاد کشاورزی و منطقه آزاد با یکدیگر گفتگو کنند تا در قالب یک تفاهم‌نامه‌ای این مشکل حل شود.

کد خبر 4703735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =