اطلاعات میراثی و نمادهای بوستان‌های تهران ثبت و ضبط شود

عضو شورای اسلامی شهر تهران پیشنهاد کرد اطلاعات مکانی داده‌های تاریخی، معماری، میراثی، هویتی و نمادهای به کار گرفته شده در بوستان‌ها در سامانه اطلاعاتی فضای سبز شهر تهران ثبت و ضبط شود.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد مسجدجامعی در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران و در جریان بررسی طرح «الزام شهرداری تهران به ایجاد سامانه اطلاعاتی فضای سبز شهر تهران، با ارائه این پیشنهاد گفت: بوستان‌ها فقط فضای سبز نیستند، بلکه بخشی از تاریخ تهران هستند؛ به عنوان مثال در پارک شهر که نزدیک شوراست،  پیش از این مجسمه دانته، ملک‌المتکلمین و مجسمه صلح قرار داشته  و الان مجسمه‌های دیگر هم در آن هست.

وی افزود: به جز مجسمه‌ها، در پارک شهر آثاری همچون نخستین کتابخانه عمومی شهر تهران، نخستین انجمن شهر و نخستین پارلمان شهری قرار داشته یا دارد؛ همچنین حوض این بوستان، هفت حوض ایرانی است که ۶ حوض و ۲ نیم حوض دارد؛ نامگذاری این فضا نیز مهم است و تاریخ دارد، چنانچه ابتدا باغ ملی، سپس پارک ملی و بعدها پارک شهر و بوستان شهر شد.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به نمونه‌های هویتی بوستان ساعی نیز اشاره کرد و گفت: کریم ساعی که نام او روی بوستان است شخصیتی بوده که جنگل‌کاری در ایران را بنیانگذاری کرده است و هنرمند بنامی همچون حسین محجوبی این پارک را با استفاده از نشانه‌ها و ویژگی‌های هنر نگارگری طراحی کرده است.

وی افزود: در همین پارک ساعی ساختمان کتابخانه مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها بوده و دایره‌المعارف معماری در آنجا تدوین شده است؛ همچنین پارک قیطریه کوشکی دارد که واجد ارزش‌های تاریخی است.

مسجدجامعی با بیان اینکه در پارک‌ها، بوستان‌ها و فضاهای سبز شهر تهران اطلاعات لایه‌لایه بسیاری وجود دارد که می‌شود شهر را با فهمید، گفت: جمع‌آوری اطلاعات این نمادها و مکان‌ها سخت است؛ خوشبختانه چون آقای مختاری مدیرعامل سازمان بوستان‌ها، حافظه شفاهی فضای سبز تهران هستند می‌توانند این اطلاعات را ثبت و ضبط کنند.

وی با بیان اینکه شخصا به صورت موردی روی برخی از این نمادها و اماکن کار پژوهشی انجام داده است گفت: عطف به همان کارها، اطلاع دارم که انجام این کار چقدر در  فهم شرایط امروز شهر و روزآمدکردن فضای امروز شهری مهم، ضروری و تاثیرگذار است.

در پایان اعضای شورای اسلامی شهر تهران به پیشنهاد مسجدجامعی در قالب افزودن عبارت «اطلاعات مکانی داده‌های تاریخی، معماری، میراثی، هویتی و نمادهای به کار گرفته شده در بوستان‌ها در سامانه اطلاعاتی فضای سبز شهر تهران» در ماده واحده طرح رای مثبت دادند.

کد خبر 4703800

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =