ازدواج نباید بر پایه عقل یا احساس صرف استوار باشد

اصفهان - دکترای علم روانشناختی با بیان اینکه دستیابی به شناخت حقوقی و روانشناختی برای یک ازدواج موفق ضروری است، گفت:ازدواج نباید بر پایه عقل یا احساس صرف استوار باشد.

به گزارش خبرنگار مهر،  داوود حاج خدادادی پیش از ظهر سه شنبه، در نخستین جلسه از سلسله نشست های آموزشی «حقوق زن و مرد قبل از ازدواج» که به همت فرهنگسرای پرسش برگزار شد، با اشاره به ضرورت برخورداری از هر دو نوع شناخت حقوقی و روانشناختی برای برخورداری از یک ازدواج موفق، اظهار داشت: دیدگاه حقوقی به دنبال برقراری عدالت بین زوجین، بر پایه قانون و دیدگاه روانشناختی به دنبال برقراری عدالت بر پایه اعتماد، مودت، گذشت و صداقت است.

وی افزود: اگر فردی بدون داشتن آگاهی از حقوق خود، طرف مقابل را ببخشد، به خاطر ضعف اوست اما بخشش از روی آگاهی، نشانه قدرت است.

این دکترای علم روانشناختی با بیان اینکه در روابط صحیح، تعهد حرف اول را می زند، بیان داشت: در حقیقت تعهد، صمیمیت و میل سه راس مثلث عشق را تشکیل می دهند.

ازدواج نباید بر پایه عقل یا احساس صرف استوار باشد

وی با بیان اینکه آنچه در دوره نامزدی به شناخت جوانان کمک می کند، مولفه های روانشناختی و نه مولفه های جسمی است، تاکید کرد: اگر فردی در امر ازدواج به طور مطلق بر  پایه عقلانیت عمل کند، به سمت کمال گرایی گرایش می یابد، به سختی فردی را انتخاب می کند و به سرعت نیز این رابطه را تخریب خواهد کرد.

حاج خدادادی تاکید کرد: از سویی ازدواج بر پایه هیجان صرف، شوری را در فرد ایجاد می کند که باعث می شود فرد بسیاری از عیب‌ها و مشکلات روانشناختی فرد مقابل را ندیده و با تصور عقل کل بودن، ازدواج اشتباهی را انجام‌ دهد.

نیازی نیست که فرد در نگاه نخست جذاب به نظر برسد

وی با بیان اینکه جذابیت، ترکیبی از تیپ، اندام و چهره است، گفت: برای ازدواج نیازی نیست که فرد در نگاه نخست جذاب به نظر برسد، بلکه گاهی عشق و جذابیت در جلسات مختلف آشنایی به وقوع می پیوندد؛ بر این اساس اگر حس فرد به طرف مقابل خوب یا خنثی بود باید اجازه دهد که روند آشنایی ادامه پیدا کند.

این دکترای علم روانشناختی با تاکید بر اینکه ازدواج هرگز به سلامت روان انسان ها کمک نمی کند، تصریح کرد: جوانان توجه داشته باشند که سلامت روان طرف مقابل خود را حتما در دوران شناخت بررسی کنند چراکه تجربه ثابت کرده است هیچ مشکل روانشناختی با ازدواج و بچه دار شدن اصلاح نخواهد شد.

وی تاکید کرد: باید بدانیم که برخی انسان‌ها فقط ازدواج می کنند تا از مشکلات خانوادگی خود فرار کنند، برخی هم در حالی دنبال مورد مناسب برای ازدواج هستند که خودشان مورد مناسبی برای ازدواج نیستند.

حاج خدادادی در پاسخ به این سوال که چرا این روزها، جوانان کمتر ازدواج می کنند، گفت: امروزه جوانان کمال گرا و منطقی شده‌اند، انسان‌های منطقی اهل حساب و کتاب هستند و معتقدند برای یک لیوان شیر نیازی به گاو خریدن نیست؛ در حالی که در ازدواج باید عقلانی و نه منطقی عمل کرد.

دوره آشنایی بهتر است بین ۳ تا ۶ ماه باشد

وی همچنین در پاسخ به این سوال که بهترین مدت برای دوره آشنایی چقدر است، گفت: این دوره بهتر است حداقل بین ۳ تا ۶ ماه باشد.

در ادامه این نشست کارشناس ارشد حقوق گفت: یکی از حساس‌ترین  مقاطع زندگی جوانان، انتخاب شریک برای زندگی است، به دلیل همین حساسیت، قانون دوره ای را به نام «نامزدی» تعیین کرده است بخودین معنا که دوره آشنایی پس از خواستگاری به نامزدی منجر می شود اما متاسفانه امروز موضوع نامزدی در جامعه به گونه ای دیگر در میان جوانان جا افتاده است بدین معنا که در ابتدا با هم آشنا می شوند و سپس با حضور خانواده ها خواستگاری انجام می شود.

دوره نامزدی از نظر حقوقی تعهد و الزامی را به وجود نمی آورد

شراره نکویی افزود: دوره نامزدی به معنای قول دادن طرفین برای ازدواج است که این قول، تعهد و الزامی را برای آنان به وجود نمی آورد و بر این اساس قابلیت شکایت و پیگیری نخواهد بود.

وی بیان داشت: در قانون جدید، از ماده ۱۰۳۴ تا ۱۰۴۰ عنوان شده است که اگر طرفین در دوره نامزدی، خسارتی را متحمل شدند به هیچ عنوان قابل مطالبه نیست.

هدایای نامزدی در صورتی قابل پس گرفتن هستند که عین آن موجود باشد

کارشناس ارشد حقوق با بیان اینکه یکی از مشکلات جوانان پس از پایان نافرجام دوره نامزدی، هدایایی است که به یکدیگر داده‌اند، اظهار داشت: توجه داشته باشید که طبق قانون، هدایا در صورتی قابل پس گرفتن هستند که عین آن موجود باشد و مصرف کردنی نبوده باشد؛ همچنین هدیه بابت نامزدی اهداء شده و بابت مناسبت‌هایی مانند تولد نباشد.

نکویی با بیان اینکه متاسفانه برخی خانواده های مذهبی بر جاری شدن صیغه محرمیت بین دختر و پسر پافشاری می کنند، بیان داشت: این‌خانواده ها باید بدانند که صیغه محرمیت همان عقد موقت است و باید در آن مهریه و مدت زمان تعیین شود و در غیر این صورت عقد باطل است.

وی افزود: متاسفانه دیده می شود که این صیغه منجربه رابطه جنسی شده و پس از اینکه مدت آن به پایان رسید، مهریه کم برای دختر و مهریه زیاد برای پسر مشکل ساز شده وهرگز هم ازدواجی شکل نگرفته است، بر این اساس خانواده ها باید دقت لازم را در این امور اتخاذ کنند.

کد خبر 4703950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =