پرداخت ۱۵۶ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در استان همدان

همدان - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان از پرداخت ۱۵۶ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در استان همدان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد توصیفیان عصر سه شنبه در جلسه کمیته ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی استان همدان با تأکید بر اینکه توسعه مشاغل خانگی در راستای توسعه اشتغال و کارآفرینی در بیشتر کشورهای دنیا به عنوان یک الگوی موفق مطرح می‌شود، گفت: مشاغل خانگی نقش مهمی در صیانت و تحکیم بنیان خانواده جایگاه اقتصاد خانواده، توسعه تولید داخلی و افزایش روحیه خودباوری در اعضای خانواده دارد.  

وی در ادامه گفت: بیشتر صاحبان کسب و کارهای خانگی بر این باورند که کار کردن در خانه، کیفیت زندگی آنان را بهبود می‌بخشد به گونه ای که کارکردن در خانه باعث می‌شود وقت بیشتری به خانواده و خانه اختصاص یابد و به دیگر مسائل و موضوعات خانواده از قبیل تربیت و پرورش فرزندان توجه بیشتری شود به طوری که مشاغل خانگی یکی از الگوهای مشاغل جذاب است که برخی افراد به دلیل محیط امن خانه آن را به عنوان یک بنگاه اقتصادی می‌پذیرند.

توصیفیان در تعریف مشاغل خانگی گفت: هر نوع فعالیت اقتصادی در محل سکونت شخصی که با استفاده از امکانات و وسایل منزل راه اندازی شود کسب و کار خانگی است.

وی افزود: مطابق قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، مشاغل خانگی شامل آن دسته از فعالیت هایی است که توسط عضو یا اعضاء خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحدهای مسکونی همجوار شکل می‌گیرد و منجر به تولید خدمت و یا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می‌شود.

هزینه راه اندازی و سرانه اشتغال خانگی پایین است

وی در زمینه مزایای کسب و کارهای خانگی تصریح کرد: این نوع کسب و کارها از امکانات منزل بهره می گیرند و هزینه راه اندازی و سرانه اشتغال آنها پایین است و در مشاغل خانگی زنان و مردان می توانند با توجه به مهارت خود در خانه، نه تنها برای خود بلکه برای سایر اعضای خانواده شغل ایجاد کنند.

توصیفیان در ادامه گفت: مزیت دیگر مشاغل خانگی انعطاف پذیری مشاغل خانگی، کاهش هزینه های رفت و آمد، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه های کار خانوادگی دیگر مزیت مشاغل خانگی است و در کسب و کارهای خانگی امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد شاگردی بین اعضاء خانواده نیز وجود دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: مشاغل خانگی باعث توسعه فرهنگ کار در خانواده می شود و در عین حال که فرزندان از حضور پدر یا مادرخود در منزل احساس امنیت می کنند، اهمیت کسب و کار را از نزدیک یاد می گیرند و والدین نیز در کنار خانواده و همراه با مراقبت از فرزندان، در محیط آرام، راحت و امن خانه مشغول به کار و کسب در آمد هستند.

وی تاکید کرد: مشاغل خانگی فرصتی برای استفاده از ظرفیت تک تک اعضای خانوار به منظور کمک به تامین معیشت، افزایش درآمد، رفع نیا بنگاههای اقتصادی بزرگتر، بهره وری بیشتر از امکانات و ظرفیت منازل مسکونی، افزایش اعتماد به نفس اعضای خانواده، انتقال دانش بومی و ایجاد انگیزه در خانواده ها برای فراگیری دانش تولید در راستای اشتغالزایی است.

دبیر کارگروه اشتغال استان همدان با اشاره به توجه ویژه دولت به حمایت از تولید داخلی و فراهم کردن بسترهای لازم برای ایجاد توسعه کسب و کارهای خانگی افزود: از ابتدای اجرایی شدن قانون مشاغل خانگی فارغ از مجوزهای اخذ شده توسط متقاضیان قبل از راه اندازی سامانه رسمی مشاغل خانگی استان تاکنون تعداد ۲۹ هزار و ۴۲۳ نفر بصورت شناسنامه دار در استان در سامانه مشاغل خانگی کشور مجوز اخذ و ثبت شده است.

وی در خصوص تعداد مجوزهای اخذ شده مشاغل خانگی از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا کنون گفت: برای تعداد ۳ هزار و ۹۷۰ نفر مجوز مشاغل خانگی صادر شده و مبلغ ۱۵۶ میلیارد ریال تسهلات با نرخ ۴ درصد به دارندگان مجوز مشاغل خانگی استان پرداخت شده است.

توزیع ۵۸ میلیارد ریال اعتبار تسهیلات مشاغل خانگی

توصیفیان در ادامه گفت: مبلغ ۵۸ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی نیز  به بانکهای عامل توسعه تعاون و رفاه کارگران استان ابلاغ شده که این اعتبار بین شهرستانهای استان توزیع شد.

وی در خصوص نحوه پرداخت این تسهیلات گفت: در سالجاری معرفی طرح های پشتیبان دارای توجیه مالی و اقتصادی است و سقف تسهیلات طرحهای پشتیبان تا مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای حداقل ۵ نفر اشتغال جدید است.

مدیرکل تعاون، کار  رفاه اجتماعی استان همدان با تأکید بر معرفی طرحهای اولویت دار و دارای توجیه و بازار فروش گفت: کیفیت معرفی و پرداخت طرحها توسط دستگاههای اجرایی و بانکها بسیار حائز اهمیت بوده و در این راستا اطلاعات کلیه طرحهای پرداختی بر روی سایت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار خواهد گرفت و علاوه بر آن ضمن بازدید میدانی و نظارت، میزان تحقق طرحها و عملکرد دستگاههای اجرایی و بانکهای عامل رصد خواهد شد.

کد خبر 4704347

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =