اروپا در حفظ برجام تابع آمریکاست/ گام سوم را محکم‌تر برداریم

رئیس کمیته امنیت مجلس گفت: همراهی اروپا با ایران منوط به همراهی آمریکا با کشورمان است و در صورتی که آمریکا به تعهداتش عمل نکند، اروپا هم هیچ اقدامی برای تقویت ارتباط با ایران نمی‌کند.

ولی‌الله نانواکناری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه مهلت ۶۰ روزه ایران به کشورهای عضو برجام برای کاهش تعهدات در گام سوم رو به اتمام است، اظهار داشت: از ابتدا قابل پیش بینی بود که اروپا همسو با آمریکاست و در راستای اهداف آنان حرکت می‌کند.

وی ادامه داد: جای تعجب دارد با وجود اینکه اقدامات یکجانبه‌ آمریکا از نگاه افکار عمومی جهان محکوم و در مقابل ایران به همه تعهداتش در برجام عمل کرده است، اروپایی‌ها باز هم با آمریکا همسو هستند و با آنان همراهی می‌کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بر این اساس ما اقدامات خود را در راستای کاهش تعهداتمان در برجام عملیاتی می‌کنیم، تصریح کرد: ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که پس از خروج آمریکا از برجام، اروپا یکسال فرصت داشت که به تعهداتش در برجام عمل کند اما آنان هیچ اقدامی انجام ندادند و ما گام‌های خود برای کاهش تعهداتمان در برجام را عملیاتی کردیم.

نانواکناری بیان کرد: امیدواریم که اروپایی‌ها سر عقل آیند و اقدامات عملی خود را در راستای حفظ برجام انجام دهند چراکه اگر این کار را انجام ندهند، گام سوم کاهش تعهداتمان در برجام در دستور کار است و این گام را محکم‌تر از قبل برمی‌داریم.

وی با بیان اینکه مقامات اروپا این روزها تلاش زیادی می‌کنند که آمریکا به برجام بازگردد و با نظام جمهوری اسلامی همراهی کند، خاطرنشان کرد: البته در صورتی که آمریکا به تعهداتش عمل نکند، اروپایی‌ها هم موضع آمریکا را دنبال خواهند کرد و در واقع همراهی اروپا با ایران منوط به همراهی آمریکا با کشورمان است و در صورتی که آمریکا به تعهداتش عمل نکند، اروپایی‌ها هم هیچ اقدامی برای تقویت ارتباط با ایران و حفظ برجام انجام نمی‌دهند.

کد خبر 4704488

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 7 =