زمان و جزئیات اعلام نتایج نهایی کنکور ۹۸

یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی هر دانش آموز، کنکور و پس از آن فرآیند انتخاب رشته است. یک انتخاب رشته اصولی می تواند غیر ممکن را ممکن سازد.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، داوطلبان جهت پذیرش در دوره های روزانه، شبانه، پردیس خودگردان، غیرانتفاعی و پیام نور، حداکثر ۱۵۰ انتخاب و علاقمندان به تحصیل در دانشگاه های آزاد ۱۰۰ کد رشته محل را می توانند برگزینند.

نتایج نهایی کنکور با توجه به همین لیست انتخابی اعلام می شود. معمولا یک ماه پس از فرآیند انتخاب رشته، نتایج نهایی کنکور منتشر شده و داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت رسمی سازمان سنجش یا دانشگاه آزاد از وضعیت قبولی و یا عدم قبولی آگاه شوند. با توجه به زمان بندی که در دفترچه ثبت نام کنکور مطرح شده است، نتایج انتخاب رشته کنکور ۹۸ در نیمه دوم شهریور ماه قابل مشاهده خواهد بود.

با توجه به افزایش ظرفیت دانشگاه ها در سال های اخیر و نیز ارائه بسیاری از رشته ها به صورت بدون کنکور، می توان گفت جای نگرانی زیادی از لحاظ قبولی نیست مگر این که رشته خاص یا دانشگاه خاصی مورد نظرتان باشد.

اعلام نتایج نهایی کنکور ۹۸، در اواخر شهریور ماه از سایت رسمی سازمان سنجش و دانشگاه آزاد، قابل مشاهده است.

زمان و نحوه مشاهده نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد ۹۸

همان طور که می دانید کنکور شامل یک کارنامه اولیه و یک اعلام نتیجه نهایی می باشد. کارنامه اولیه بیان گر مجاز یا غیرمجاز شدن داوطلبان است اما نتایج نهایی! مرحله دوم اعلام نتایج که وضعیت قبولی یا عدم قبولی داوطلبان را تعیین می کند، با توجه به لیست انتخابی افراد می باشد. یعنی از میان تمام انتخاب هایی که داوطلب در سامانه های سنجش و آزاد به ثبت می رساند در کد رشته محلی که شرایط پذیرش دانشگاه با رتبه یا تراز وی همخوانی داشته باشد مورد قبول واقع شده و می تواند مراحل ثبت نام در آن واحد دانشگاهی را انجام دهد.

اما چه زمان، نتایج انتخاب رشته کنکور منتشر می‌شود؟ در پاسخ باید گفت به طور دقیق اطلاعاتی در دست نمی باشد اما با توجه به آن چه در دفترچه ثبت نام کنکور موجود است باید تا نیمه دوم شهریور ۹۸ منتظر ماند. جهت مشاهده کارنامه نهایی نیز باید به سایت هایی مراجعه کنید که در آن ها لیست انتخابی خود را ثبت نموده اید؛ یعنی سایت سنجش به نشانی sanjesh.org برای لیست ۱۵۰ عددی و سایت رسمی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org برای انتخاب های ۱۰۰ تایی.

آمار قبولی های کنکور سراسری و آزاد

داوطلبانی که در کنکور سال ۹۸ شرکت نمودند در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار نفر بیشتر می باشند. در سال ۹۷ تمامی افرادی که شرکت کرده بودند مجاز به انتخاب رشته، چه با آزمون و چه بی آزمون شدند اما ظرفیت دانشگاه ها برای پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی یا رتبه کنکور معادل با ۷۶۲ هزار و ۸۳۴ نفر بود که نسبت به تعداد کل شرکت کنندگان، حدود ۲۵۰ هزار نفر کمتر در نظر گرفته شد. در سال ۹۸ تقریبا ۸۳۲ هزار ۲۸۹ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند اما ظرفیتی که برای پذیرش آن ها در نظر گرفته شد معادل ۷۶۷ هزار ۴۷۲ نفر می باشد. اگر بخواهیم ظرفیتی که برای این افراد در رشته های با آزمون و بدون آزمون در نظر گرفته شده را به صورت تفکیک شده بیان کنیم معادل نمودار زیر خواهد بود.

به طور کلی آماری که برای پذیرش داوطلبان، چه در رشته های با آزمون و چه بر اساس سوابق تحصیلی، در گروه های آزمایشی مختلف وجود دارد هم مطابق نمودار زیر است که همان طور که مشخص است بیشترین ظرفیت پذیرش دانشگاه ها، به داوطلبانی اختصاص دارد که در کنکور ریاضی شرکت کرده‌اند.

تمامی افرادی که مجاز به انتخاب رشته شدند تا ۲۶ مرداد ماه مهلت داشتند که کد رشته محل های انتخابی خود را در سامانه های مربوطه ثبت کنند. طبق آخرین آماری که برای انتخاب رشته ها وجود دارد، بیش از ۵۴ درصد داوطلبان مجاز، فرآیند انتخاب رشته را انجام داده و در انتظار اعلام نتایج در شهریور ماه می باشند.

آخرین رتبه های قبولی کنکور ۹۷ چند بود؟

یکی از دغدغه های همیشگی داوطلبان کنکور، این است که با رتبه کسب شده در کدام دانشگاه و کدام رشته، شانس قبولی بیشتری دارند. طبیعتا تا زمانی که نتایج نهایی کنکور منتشر نشود، نمی توان در این زمینه به طور قطعی اظهار نظر کرد. تنها می توان با توجه به قبولی‌های سال‌های گذشته شانس قبولی در رشته یا دانشگاهی را از طریق تخمین رتبه پیش بینی کرد. از همین رو در حدول زیر برخی از رتبه های قبولی سال گذشته را قرار داده ایم و مقایسه آن ها با رتبه کسب شده امسالتان را بر عهده خودتان می گذاریم.

رتبه‌های قبولی برخی از رشته‌های دانشگاهی در سال ۹۷

طبق آمار مرکز ایران مشاوره جدول فوق بیان گر رتبه هایی است که داوطلبان در سال گذشته کسب کرده و موفق به قبولی در دانشگاه های نام برده شده اند. با در نظر گرفتن اطلاعات این جدول فقط می توانید شانس قبولی خود را بسنجید نه قبولی قطعی! چرا که هر سال ظرفیت پذیرش کنکور، تعداد داوطلبان آن و عوامل بسیاری در قبولی شرکت کنندگان تاثیرگذار است.

این مطلب، یک خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 4704502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =