مشغول رایزنی و زمینه‌سازی برای برداشتن کنکور هستیم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در حال حاضر مشغول رایزنی و زمینه‌سازی برای برداشتن کنکور هستیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه دیدار حجت الاسلام سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با جمعی از نخبگان و برگزیدگان کشوری روز گذشته در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

عاملی در ابتدا بر این معنا تأکید کرد که به شهادت داده‌های موجود در ایران و داده‌های بین‌المللی، ایران سرزمین حاصل خیز منابع انسانی فاخر است و در واقع بزرگ‌ترین سرمایه ایران سرمایه انسانی است که اگر تبدیل به سرمایه اجتماعی علم و دانش و پیشرفت و توسعه شود، شاهد تبدیل شدن ایران به ابرقدرت علم و فن‌آوری خواهیم بود.

کمیسیون معین نخبگان به‌عنوان بازوی مشورتی شورا فعالیت می کند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد کرد: کمیسیون معین نخبگان به‌طور مستقل از کمیسیون نخبگان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و به‌عنوان بازوی مشورتی برای ارائه لایحه سیاستی در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدام به فعالیت کند.

در مواجهه با مشکلات دائماً باید دایره موفقیت‌ها را افزایش داد

 استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران افزود: در مواجهه با مشکلات به تعبیر امیرالمؤمنین علی (ع) «التوفیق ممدالعقل» موفقیت مددکار عقل است، لذا دائماً باید دایره موفقیت‌ها را افزایش داد تا هم اعتماد به نفس تقویت شود و هم امید به موفقیت عمیق‌تر شود.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: ما اکنون وارد جامعه غیرهنجاری شده‌ایم که در آن لایه عصبیت کاهش یافته و تکثر دیدگاه‌ها در جامعه بروز پیدا می‌کند که در چنین جامعه‌ای نقش‌آفرینی نخبگان بسیار بالاست و می‌توانند به‌عنوان چهره‌های مورد اعتماد و مقبول اجتماعی تأثیر فرهنگی، اجتماعی و توسعه‌ای مؤثر داشته باشند.

عضویت روسای دانشگاه‌ها در ستاد راهبری نقشه جامع علمی و شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها

 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: به تازگی در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور و شورای اسلامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی؛ روسای دانشگاهی به‌عنوان عضو جلسات حضور پیداکرده‌اند و تلاش شده است از ظرفیت ذی‌نفعان در حوزه‌های مختلف مسئولیت‌های شوراهای تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی استفاده شود.

مشغول رایزنی و زمینه‌سازی برای برداشتن کنکور هستیم

 عاملی با اشاره به موانع و مشکلات پیش روی اجرای حذف کنکور گفت: متأسفانه تاکنون امپراتوری کسب‌وکار کنکور مانع برداشته شدن کنکور شده است و در حال حاضر مشغول رایزنی و زمینه‌سازی برای برداشتن کنکور و رفتن به سمت روش‌های منطقی‌تر برای سطح‌بندی متناسب متقاضیان رشته‌های مختلف حرکت کنیم.

وی خطاب به نخبگان حاضر در جلسه اظهار داشت: درصورتی‌که ایده منسجمی برای ارائه راه‌حلی جهت حذف کنکور و استقرار روش‌های مناسب و منطقی داشته باشید استقبال می‌کنیم.

عمیق‌ترین لایه عدالت به تخصص‌گرایی مربوط می‌شود

 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم توجه به شایسته‌سالاری و تخصص‌گرایی در کشور گفت: عمیق‌ترین لایه عدالت به تخصص‌گرایی مربوط می‌شود و در این زمینه نیازمند کار جدی هستیم.

مقام معظم رهبری جدی‌ترین سکان‌دار مسئله علم و فناوری هستند

 عاملی خاطرنشان کرد: اکنون مقام معظم رهبری جدی‌ترین سکان‌دار مسئله علم و فن‌آوری هستند و در این زمینه پیگیری‌های متعددی داشته و دارند و در گام دوم نیز راهبرد اول را آموزش و پژوهش داشته‌اند و بر این مبنای اصولی تأکید می‌کنند که آن‌سوی دانائی، توانائی است و حتماً رسیدن به قله‌های توانائی مستلزم رسیدن به قله‌های دانائی است.

بایستی به سمت عقلانیتی معطوف به سازگاری و حل مسائل کشور حرکت کنیم

 وی افزود: تصویب سند ملی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و سند راهبردی علوم و فناوری‌های شناختی و همچنین تشکیل ستاد فن‌آوری نانو همگی درنتیجه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده‌اند که باعث شده به‌عنوان مثال در زمینه نانو به رتبه چهارم جهانی در تولید مقاله دست پیدا کنیم.

دکتر عاملی تأکید کرد: این عقلانیت معطوف به سازگاری است که کشور را نجات خواهد داد.

وی ادامه داد: سازگاری قدرت حل مسئله است و عقلانیتی که طرح مشکل می‌کند با عقلانیتی که طرح مسئله می‌کند تلاوت ماهوی دارد که مشکل کوچه بن‌بست است ولی مسئله نقاط مجهول در یک مجموعه‌ای مؤلفه‌های معلوم است که فرد تلاش می‌کند با تکیه بر معلومات، مجهولات را نیز تبدیل به معلومات جدید کند.

کد خبر 4704604

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =