گلایه پزشکان سهمیه زنان از تبعیض دوره تخصص

جمعی از پزشکان سهمیه زنان با انتشار نامه‌ای سرگشاده خواستار اجرای یکپارچه و بدون تبعیض قانون کسر مدت خدمت دوره طرح عمومی در دوره تخصص شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جمعی از پزشکان سهمیه زنان با انتشار نامه‌ای سرگشاده خواستار اجرای یکپارچه و بدون تبعیض قانون کسر مدت خدمت دوره طرح عمومی در دوره طرح تخصص شدند.

در متن نامه پزشکان سهمیه زنان که خطاب به سعید نمکی، وزیر بهداشت، آمده است: همانطور که مستحضر هستید  خدمت طرح سربازی آقایان از تعهدات خدمات پزشکی دوره تخصص آنان کسر می‌شود و به طریق اولی، این انتظار وجود دارد که  مدت خدمت طرح عمومی انجام شده از سوی بانوان پزشک نیز از تعهدات دوره تخصص آنان کسر شود. مصوبه ۱۰۰/۲۹۵ مورخ ۹۵/۰۴/۰۵ وزارت بهداشت  نیز در واقع، پاسخی به این انتظار مشروع  بانوان پزشک متخصص و تصمیمی در راستای پرهیز از تبعیض جنسیتی محسوب می‌شود. با این حال، متاسفانه فقط شماری از پزشکان سهمیه زنان از تسهیلات مندرج رد مصوبه یاد شده برخوردار شده‌اند در صورتی که لازمه اصل برابری و عدالت، اعمال یکپارچه مفاد مقرره فوق‌الذکر درباره همه بانوان پزشک متعهد در طرح سهمیه زنان است. شمول محدود مصوبه مورد اشاره نه تنها تبعیض‌های شدیدی را در حق عده‌ای از پزشکان سهمیه زنان به لحاظ ادامه تحصیل، تاسیس مطب و غیره به‌وجود آورده است، بلکه مشکلات خانوادگی بسیاری نیز برای کسانی که محروم از این تسهیلات شده‌اند، ایجاد کرده است.

موکدا اذعان می‌کنیم که پزشکان سهمیه زنان هیچ گونه مخالفتی با گذراندن دوران تعهد خود ندارند؛ زیرا به فلسفه وضع قوانین و مقررات مصوب این حوزه که همانا برخورداری و بهره‌مندی همه مردم در سراسر کشور از خدمات بهداشتی و درمانی به صورت برابر و عادلانه است، واقف‌اند اما نکته اینجاست که اگر مقرره‌ای برای جامعه پزشکی به تصویب می‌رسد، باید برای همگان به صورت یکپارچه اجرا شود. به عبارت دیگر، سخن پزشکان سهمیه زنان بر سر آن است که همانگونه که مشمولان قوانین و مقررات مرتبط با دوره‌های طرح پزشکی در مناطق محروم برای تحقق عدالت تلاش می‌کنند، بی‌گمان، استحقاق بهره‌مندی از حق برابری در برابر قانون نیز برخوردارند در حالی که متاسفانه جمعی از این گروه از بانوان پزشک از شمول مقررات فوق‌الذکر محروم مانده‌اند.

بنا بر آنچه شرح داده شد، از آن مقام عالی استدعا داریم که با صدور اصلاح مصوبه یادشده به گونه‌ای که دایره شمول آن همه پزشکان سهمیه زنان را دربرگیرد، زمینه رفع تبعیض به‌ وجود آمده و اجرای عدالت را فراهم آورید.

کد خبر 4704875

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha