معامله قرن، طرحی برای حذف فلسطین از جغرافیای جهان

در معامله قرن،در حالی از دولت و پاسخگویی دولت به مردم  صحبت شده که از سرزمین ونظام حکومتی فلسطین صحبتی به میان نیامده و تنها تاکید شده که فلسطین به واسطه سرمایه گذاری های خارجی ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد قادری سردبیر روزنامه تهران تایمز طی یادداشتی در روزنامه «الثورة» سوریه نوشت:

از سال ۱۹۶۷، در روند مذاکرات صلح میان رژِیم صهیونیستی و فلسطین چندین قطعنامه و موافقتنامه امضا شده که راه حل دو دولت، یک دولت و حتی کنفدراسیون در آنها گنجانده شده است. به سنت روسای جمهور آمریکا که هر کدام طرح صلحی را برای حل معضل ارائه کردند؛ نوبت به «دونالد ترامپ» هم رسید.

خانواده ترامپ و «جرد کوشنر» به این دلیل که طرفین فلسطینی و اسرائیلی تصورات متفاوتی از توافق دارند، «معامله قرن» را بر اساس توافق خانوادگی تدوین و در فرآیند شکل گیری آن، موضوع فلسطین را به عنوان یک مسئله شخصی و خانوادگی تلقی کردند.

ماجرا با این محاسبه رقم خورد که جرد کوشنر یهودی است، همسر او (ایوانکا ترامپ) هم یهودی شده و ترامپ هم به اسرائیل علاقه مند است، پس موضوع فلسطین می تواند یک راه حل خانوادگی داشته باشد و مهم نیست که اختلاف فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها یک اختلاف به پهنای تاریخ و به وسعت اختلافات ایدئولوژیک است.

ترامپ و کوشنر در معامله قرن نه تنها توجه نداشتند که حل مشکل رژیم جعلی اسرائیل با کشورهای اسلامی موضوعی نیست که تنها به آمریکا و یا این رژیم محدود و یا مربوط باشد، که حتی از نگاه سیاسی هم برایشان قابل درک نبوده که با وجود همه تلاش های بین المللی و ابتکار عمل‌های سیاسی طی دهه های اخیر، حل این بحران هر سال پیچده تر شده است.

خانواده ترامپ باید این را فهم کنند که وضعیت فلسطین با قطعنامه ۲۴۲ سازمان ملل (۱۹۶۷) گره خورده و رژِیم غاصب اسرائیل باید از بلندی های جولان، رود اردن، نوار غزه و کرانه باختری عقب نشینی کند.

از سوی دیگر مقاومت مردم فلسطین که با پرتاب سنگ آغاز شد، امروز از قدرت بازدارنگی بالا برخوردار بوده و موشک های نقطه زن در اختیار دارد. 

بر این اساس؛ حتی اگر فلسطینی ها هم از حقوق خود بگذرند که نخواهند گذشت، آینده بیت‌المقدس به عنوان قبله اول مسلمانان و محل معراج پیامبر اسلام (ص) از یک سو و شهروندی فلسطینی ها در قالب یک «محدوده جغرافیایی تحت قیمومیت اسرائیل» از سوی دیگر، مشکل فلسطین را از یک مشکل سرزمینی به یک معضل ایدئولوژیک و فرا منطقه ای تبدیل خواهد کرد.

 چنین وضعیتی طبیعتا بر تمایل به مقاومت، بیش از گذشته خواهد افزود و صهیونیستها را با گروه های جدید سیاسی و البته مسلح فرامنطقه‌ای مواجه خواهد ساخت.

کوشنر زمانی که در ۲۵ ژوئن ۲۰۱۹ طرح معامله قرن را برای نمایندگان کشورهای عربی و اروپایی در منامه روخوانی کرد، راه حل اقتصادی را جایگزین راه حل های سیاسی برای پایان مناقشه میان طرفین دانست و در همان جملات اولیه به روشنی گفت که ارزش سرزمین و هویت ملت فلسطین ۵۲ میلیارد دلار است.

او در واقع با اهانت به فلسطینی ها و مبارزاتشان؛ آنها را مردمی خواند که بدون آنکه بفهمند صلح چیست، مقاومت و زندگی کرده‌اند!

در پروژه کوشنر، ‌سرزمین فلسطین تنها یک حوزه جغرافیایی بدون ملت، دولت و ارتش و هم چنین مرزهای مفهومی در محدوه کرانه باختری و نوار غزه است که از طریق راه آهن به یکدیگر متصل می شوند.

بر اساس این طرح؛ این منطقه قرار است توسط شرکت های چند ملیتی که کارکنانش از باقی مانده مردم فلسطین و نیروهای کار ارزان هستند، تحت نظارت آمریکا و اسرائیل مدیریت و اداره شوند.

به بیان دقیقتر؛ در طرح کوشنر مردم فلسطین، مردمی ناتوان و ناسالم فرض شده اند که برای توانمندسازی آنها به اقتصاد سالم و مردم سالم نیاز است.

در معامله قرن، در حالی از دولت و پاسخگویی دولت به مردم  صحبت شده که از سرزمین و نظام حکومتی فلسطین صحبتی به میان نیامده و تنها تاکید شده که فلسطین به واسطه سرمایه گذاری های خارجی ایجاد می‌شود.

در واقع می توان اینگونه بیان کرد که فلسطین در طرح مد نظر کوشنر، بیشتر یک منطقه آزاد تجاری است تا یک کشور با دولت و ملت و هویتی مشخص.

نکته دیگر اینکه؛ در طرح کوشنر سهم مردم فلسطین در توانمند سازی و بازسازی فلسطین بسیار کم اهمیت در نظر گرفته شده، به طوری که سهم آنها برای ایجاد برابری و عدالت در شرکت‌های تازه تأسیس و تسهیلات وام دهی تنها ۱۰۰ میلیون دلار از ۵۲ میلیارد دلاری است که قرار است در اختیار شرکت های آمریکایی قرار گیرد!  

بنابراین، حال که معامله قرن در کنفرانس منامه، با طرح ۵۲ میلیاردی خانواده ترامپ برای حل مشکل فلسطین رونمایی شده، باید بررسی و به روشنی بیان شود که این طرح در صورت موفقیت، برای فلسطین، اسرائیل و سایر کشورها چه دستاوردی خواهد داشت.

واضح است که معامله قرن مشکل قطعنامه ۲۴۲ را برای رژیِم جعلی اسرائیل حل می کند و تل آویو با امتیازهای جغرافیایی که به دست خواهد آورد به شهرک سازی های خود به صورت قانونی ادامه داده و بیش از گذشته امنیت مرزی خود را حفظ می کند. ضمن آنکه خطر بروز یک جنگ داخلی از عقب نشینی در مناطقی که صدها هزار یهودی در آن ساکن هستند، نیز برطرف می شود.

برای آمریکا اما، به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارتخانه های سایر کشورها به اورشلیم مطرح است و قرار نیست کشوری به نام فلسطین به پایتختی قدس به رسمیت شناخته شود، بلکه معامله قرن باید سد محکمی علیه آنچه توسعه طلبی های ایران خوانده می شود، در منطقه ایجاد ‌کند.

از سویی؛ کشورهای عربی باید به شرکت های آمریکایی و اسرائیلی ۵۰ میلیارد دلار بابت طرح های کوشنر و آبادانی فلسطین بپردازند تا این سرزمین مقدس برای مسلمانان به سنگاپور و هنگ کنگ و محلی برای ساخت فاحشه خانه ها و قمارخانه های ترامپ مبدل شود.

انتظار کشورهای عرب منطقه هم این است که معامله قرن به فرصتی برای تقویت امنیت اجاره ای آنها و مواضع مشترک با آمریکا و اسرائیل علیه ایران تبدیل شود.

نفع فلسطینی ها بر اساس این طرح نیز آن است که کرانه باختری با راه آهن و یا اتوبان به نوار غزه متصل شده و تکلیف ۶ میلیون آواره فلسطینی در کشورهای منطقه نیز مشخص می شود: آنها هرگز به سرزمین شان فلسطین باز نخواهند گشت، زیرا کوشنر در نشست منامه تاکید کرد؛ فلسطینی ها «بعد از واگذاری سرزمین شان» می توانند غذاهای سنتی فلسطینی را که طعم‌های منحصر به فرد دارد، مانند بستنی رام‌ الله و شیرینی مشهور کونفه یا کنافه، همراه با صنایع دستی خود به جهان صادر کنند!

البته ناگفته نماند، مطابق اخباری که به بیرون درز کرده، این طرح بعد از رونمایی حتی مورد انتقاد ترامپ و پمپئو وزیر خارجه اش هم قرار گرفته و در محافل رسانه ای و افکار عمومی ایالات متحده، طرحی برای
اتلاف وقت لقب گرفته است.

به هر حال؛ گرچه جرد کوشنر با طرح معامله قرن موفق شد نمایندگان کشورهای عربی را در نشست ورشو و منامه با صهیونیستها زیر یک سقف بنشاند، اما چنانچه پیش بینی می شد، نتیجه درخوری از این نشستها حاصل نشد و معامله قرن در همان بدو تولد ناقص به دنیا آمد.   

کد خبر 4704896

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =